FANDOM


TNW College Madness Logo

Team Ninja Warrior: College Madness was a college-themed edition of Team Ninja Warrior, in which 16 teams of three, each representing a top U.S. university/college, would race against each other to settle college rivalries, as well as to display the next generation of American Ninja Warrior competitors.

The competition was produced by and aired at Esquire Network, and premiered on November 22nd, 2016. For this competition, Matt Iseman served as the host, Akbar Gbaja-Biamila served as the co-host, and Kacy Catanzaro served as the sideline reporter.

Teams

Team Name University/College Competitor 1 Competitor 2 Competitor 3
Houston Cougars University of Houston Mathis Owhadi Zach Tamayo Haley Houston
TCU Horned Frogs Texas Christian University Nolan Smith Alexander Parris Emma Beserra
Georgia Bulldogs University of Georgia Doug Legg Bradley Schleicher Victoria Case
Florida Gators University of Florida Garrison Kalvin Dane Brooks Melissa Hill
Texas A&M Aggies Texas A&M University Will Smithee Collin Hummel Kaiti Haymaker
Oklahoma Sooners University of Oklahoma Reese Tomberlin Taylor Neitsch Candace Caldwell
UCONN Huskies University of Connecticut Luke Adams Perry Madison Jade Sharkany
MIT Engineers Massachusetts Institute of Technology Tomas Cabrera Charlie Andrews Amelia Becker
UCLA Bruins University of California, Los Angeles Carter Allen James Vaughan Amanda Adams
USC Trojans University of Southern California Antonio Ayala Julian Olea Noelle Crowley
Stanford Cardinal Stanford University Nam Cuong Will Roderick Roshena MacPherson
Colorado Buffaloes University of Colorado Bobby Reedy Matt Normile Alexandra Regenold
Ohio State Buckeyes Ohio State University CJ Raterman Clay Raterman Brynn Schlemitz
Michigan Wolverines University of Michigan Karl Berkemeier Joseph Craig Liv Lang
Wisconsin Badgers University of Wisconsin Andrew Philibeck Zack Kemmerer Taylor Amann
Maryland Terrapins University of Maryland Marcos Colon-Pappaterra Kevin Merrick Delaney Jordan

Competition Format

In general, there were 3 rounds used in each episode of Team Ninja Warrior: College Madness:

  • Round One
    • There were 2 matchups, with 2 teams in each matchup.
    • Each matchup consisted of 3 heats, where 2 competitors (one competitor from each team) would race side-by-side on a series of obstacles.
    • The running order for each heat was decided by the captains of each team, with female competitors were required to face each other in the same heat.
    • In each heat, the competitor who completed the course (or made the furthest, in case of no competitor could complete the course) in the fastest time would receive points for his/her respective team: 1 point in the first two heats and 2 points in the third heat (also known as the anchor run).
    • The team who cumulated the most points would win the matchup and face the losing team from another matchup in Round Two (Knockout Round).
    • If there was a tie, a sudden death race was held to decide the winner, with each team must select one of their member to run the course. The competitor who won the sudden death race would win the matchup for his/her respective team.
  • Round Two (Knockout Round)
    • The competition worked the same as in Round One, with the team who won the first matchup in Round One would face the team who lost the second matchup in Round One, and vice versa.
    • This time, the 2 teams who cumulated the most points in each matchup would win the matchup and advance to Relay Showdown, while the 2 losing teams would be eliminated from the competition.
  • Relay Showdown
    • The two winning teams from Round Two (Knockout Round) would face each other in a relay run on an extended course.
    • Each competitor from each team must run on the course, and each competitor will face three obstacles each. The order of the competitors is the choice of the captains.
    • If a competitor failed on any obstacle, his/her respective team would receive a five-second penalty to the next competitor, starting the moment the opposing competitor was tagged (except at the third competitor, in which if he/she failed on any obstacle, his/her team's run would automatically over).
    • If there was one competitor from each team who failed on the same obstacle, the next competitor from each team would automatically run the obstacle (with a five-second countdown at the start).
    • The team who won the Relay Showdown would advance to the finals, while the losing team would be eliminated from the competition.

The competition run for a total of 5 episodes, with the first 4 episodes served as the qualifying round and the fifth and final episode served as the finals (called as College Championship). The 4 winning teams from each qualifying round episode would compete in the finals, with the 2 winning teams from the finals' Round Two (Knockout Round) would advance to Relay Showdown, with the winning team would be the champion of Team Ninja Warrior: College Madness.

Also, unlike on American Ninja Warrior, competitors were allowed to touch the water on Team Ninja Warrior, as long as competitors didn't lose the grip on the obstacle entirely.

Obstacles

Sonic Swing
Ring of Fire
Swing Jump
Floating Tiles
Pole Grasper (Episode 1-4), Spin Cycle (Episode 5)
Warped Wall
Relay Showdown's obstacles (extended course)
Duelling Salmon Ladders
Globe Graspers
⑨ Final Climb (40-foot Rope Climb)

Results

Episode 1 (Qualifying Round)

Team

① Houston Cougars
② TCU Horned Frogs
③ Georgia Bulldogs
④ Florida Gators

Round One

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: Houston Cougars vs. TCU Horned Frogs
1 Houston Cougars Zach Tamayo Houston Cougars 1 - 0
TCU Horned Frogs Alexander Parris
2 Houston Cougars Haley Houston TCU Horned Frogs 1 - 1
TCU Horned Frogs Emma Beserra
3 (Anchor Run) Houston Cougars Mathis Owhadi Houston Cougars 3 - 1
TCU Horned Frogs Nolan Smith
Winner of Round One's Matchup 1: Houston Cougars
Matchup 2: Georgia Bulldogs vs. Florida Gators
1 Georgia Bulldogs Bradley Schleicher Georgia Bulldogs Dane stepped off the course at the Swing Jump. Bradley fell at the Pole Grasper, but this happened afterward. 1 - 0
Florida Gators Dane Brooks
2 Georgia Bulldogs Victoria Case Florida Gators Victoria fell at the Pole Grasper. 1 - 1
Florida Gators Melissa Hill
3 (Anchor Run) Georgia Bulldogs Doug Legg Georgia Bulldogs Garrison fell at the Ring of Fire. Doug passed him up afterward. 3 - 1
Florida Gators Garrison Kalvin
Winner of Round One's Matchup 2: Georgia Bulldogs

Round Two (Knockout Round)

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: Houston Cougars vs. Florida Gators
1 Houston Cougars Zach Tamayo Houston Cougars 1 - 0
Florida Gators Dane Brooks
2 Houston Cougars Haley Houston Houston Cougars 2 - 0
Florida Gators Melissa Hill
3 (Anchor Run) Houston Cougars Mathis Owhadi Houston Cougars 4 - 0
Florida Gators Garrison Kalvin
Advanced to Relay Showdown from Matchup 1: Houston Cougars
Matchup 2: Georgia Bulldogs vs. TCU Horned Frogs
1 Georgia Bulldogs Victoria Case TCU Horned Frogs Digest. Victoria fell at the Sonic Swing. 0 - 1
TCU Horned Frogs Emma Beserra
2 Georgia Bulldogs Bradley Schleicher TCU Horned Frogs 0 - 2
TCU Horned Frogs Alexander Parris
3 (Anchor Run) Georgia Bulldogs Doug Legg Georgia Bulldogs 2 - 2
TCU Horned Frogs Nolan Smith
4 (Sudden Death) Georgia Bulldogs Doug Legg Georgia Bulldogs 3 - 2
TCU Horned Frogs Alexander Parris
Advanced to Relay Showdown from Matchup 2: Georgia Bulldogs

Relay Showdown

Team Obstacle 1-3 Competitor Obstacle 4-6 Competitor Obstacle 7-9 Competitor Winning Team Notes
Houston Cougars Haley Houston Mathis Owhadi Zach Tamayo Georgia Bulldogs Zach fell at the Duelling Salmon Ladders. Doug passed him up afterward.
Georgia Bulldogs Victoria Case Bradley Schleicher Doug Legg
Advanced to College Championship: Georgia Bulldogs


Episode 2 (Qualifying Round)

Team

① Texas A&M Aggies
② Oklahoma Sooners
③ UCONN Huskies
④ MIT Engineers

Round One

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: Texas A&M Aggies vs. Oklahoma Sooners
1 Texas A&M Aggies Collin Hummel Oklahoma Sooners Both of them fell at the Pole Grasper. However, Reese reached the obstacle first. 0 - 1
Oklahoma Sooners Reese Tomberline
2 Texas A&M Aggies Kaiti Haymaker Texas A&M Aggies Candace fell at the Sonic Swing. 1 - 1
Oklahoma Sooners Candace Caldwell
3 (Anchor Run) Texas A&M Aggies Will Smithee Texas A&M Aggies Taylor fell at the Pole Grasper. 3 - 1
Oklahoma Sooners Taylor Neitsch
Winner of Round One's Matchup 1: Texas A&M Aggies
Matchup 2: UCONN Huskies vs. MIT Engineers
1 UCONN Huskies Luke Adams MIT Engineers 0 - 1
MIT Engineers Charlie Andrews
2 UCONN Huskies Jade Sharkany MIT Engineers 0 - 2
MIT Engineers Amelia Becker
3 (Anchor Run) UCONN Huskies Perry Madison MIT Engineers 0 - 4
MIT Engineers Tomas Cabrera
Winner of Round One's Matchup 2: MIT Engineers

Round Two (Knockout Round)

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: Texas A&M Aggies vs. UCONN Huskies
1 Texas A&M Aggies Collin Hummel UCONN Huskies Collin fell at the Pole Grasper. 0 - 1
UCONN Huskies Luke Adams
2 Texas A&M Aggies Kaiti Haymaker UCONN Huskies Kaiti fell at the Swing Jump. Jade passed her up afterward. 0 - 2
UCONN Huskies Jade Sharkany
3 (Anchor Run) Texas A&M Aggies Will Smithee Texas A&M Aggies 2 - 2
UCONN Huskies Perry Madison
4 (Sudden Death) Texas A&M Aggies Will Smithee Texas A&M Aggies 3 - 2
UCONN Huskies Luke Adams
Advanced to Relay Showdown from Matchup 1: Texas A&M Aggies
Matchup 2: MIT Engineers vs. Oklahoma Sooners
1 MIT Engineers Chalie Andrews MIT Engineers Reese fell at the Ring of Fire. 1 - 0
Oklahoma Sooners Reese Tomberlin
2 MIT Engineers Amelia Becker MIT Engineers Digest. Candace fell at the Ring of Fire. 2 - 0
Oklahoma Sooners Candace Caldwell
3 (Anchor Run) MIT Engineers Tomas Cabrera MIT Engineers Taylor fell at the Swing Jump. 4 - 0
Oklahoma Sooners Taylor Neitsch
Advanced to Relay Showdown from Matchup 2: MIT Engineers

Relay Showdown

Team Obstacle 1-3 Competitor Obstacle 4-6 Competitor Obstacle 7-9 Competitor Winning Team Notes
Texas A&M Aggies Collin Hummel Kaiti Haymaker Will Smithee MIT Enginners Collin fell at the Ring of Fire, resulting in a 5-second penalty for Kaiti.
MIT Engineers Tomas Cabrera Amelia Becker Charlie Andrews
Advanced to College Championship: MIT Engineers


Episode 3 (Qualifying Round)

Team

① UCLA Bruins
② USC Trojans
③ Stanford Cardinal
④ Colorado Buffaloes

Round One

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: UCLA Bruins vs. USC Trojans
1 UCLA Bruins Carter Allen UCLA Bruins 1 - 0
USC Trojans Julian Olea
2 UCLA Bruins Amanda Adams UCLA Bruins Noelle fell at the Swing Jump. Amanda passed her up afterward. 2 - 0
USC Trojans Noelle Crowley
3 (Anchor Run) UCLA Bruins James Vaughan UCLA Bruins 4 - 0
USC Trojans Antonio Ayala
Winner of Round One's Matchup 1: UCLA Bruins
Matchup 2: Stanford Cardinal vs. Colorado Buffaloes
1 Stanford Cardinal Will Roderick Stanford Cardinal Matt fell at the Sonic Swing. 1 - 0
Colorado Buffaloes Matt Normile
2 Stanford Cardinal Roshena MacPherson Colorado Buffaloes Roshena fell at the Ring of Fire. 1 - 1
Colorado Buffaloes Alexandra Regenold
3 (Anchor Run) Stanford Cardinal Nam Cuong Stanford Cardinal 3 - 1
Colorado Buffaloes Bobby Reedy
Winner of Round One's Matchup 2: Stanford Cardinal

Round Two (Knockout Round)

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: UCLA Bruins vs. Colorado Buffaloes
1 UCLA Bruins Carter Allen UCLA Bruins 1 - 0
Colorado Buffaloes Matt Normile
2 UCLA Bruins Amanda Adams Colorado Buffaloes Both of them failed at the Warped Wall after 3 attempts. However, Alexandra reached the obstacle first. 1 - 1
Colorado Buffaloes Alexandra Regenold
3 (Anchor Run) UCLA Bruins James Vaughan UCLA Bruins 3 - 1
Colorado Buffaloes Bobby Reedy
Advanced to Relay Showdown from Matchup 1: UCLA Bruins
Matchup 2: Stanford Cardinal vs. USC Trojans
1 Stanford Cardinal Will Roderick USC Trojans 0 - 1
USC Trojans Julian Olea
2 Stanford Cardinal Roshena MacPherson USC Trojans Roshena fell at the Sonic Swing. 0 - 2
USC Trojans Noelle Crowley
3 (Anchor Run) Stanford Cardinal Nam Cuong Stanford Cardinal Antonio fell at the Sonic Swing. 2 - 2
USC Trojans Antonio Ayala
4 (Sudden Death) Stanford Cardinal Nam Cuong USC Trojans 2 - 3
USC Trojans Julian Olea
Advanced to Relay Showdown from Matchup 2: USC Trojans

Relay Showdown

Team Obstacle 1-3 Competitor Obstacle 4-6 Competitor Obstacle 7-9 Competitor Winning Team Notes
UCLA Bruins Amanda Adams Carter Allen James Vaughan UCLA Bruins Julian fell at the Duelling Salmon Ladders.
USC Trojans Noelle Crowley Antonio Ayala Julian Olea
Advanced to College Championship: UCLA Bruins


Episode 4 (Qualifying Round)

Team

① Ohio State Buckeyes
② Michigan Wolverines
③ Wisconsin Badgers
④ Maryland Terrapins

Round One

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: Ohio State Buckeyes vs. Michigan Wolverines
1 Ohio State Buckeyes Clay Raterman Ohio State Buckeyes 1 - 0
Michigan Wolverines Joseph Craig
2 Ohio State Buckeyes Brynn Schlemitz Michigan Wolverines Brynn fell at the Swing Jump. 1 - 1
Michigan Wolverines Liv Lang
3 (Anchor Run) Ohio State Buckeyes CJ Raterman Ohio State Buckeyes 3 - 1
Michigan Wolverines Karl Berkemeier
Winner of Round One's Matchup 1: Ohio State Buckeyes
Matchup 2: Wisconsin Badgers vs. Maryland Terrapins
1 Wisconsin Badgers Andrew Philibeck Wisconsin Badgers 1 - 0
Maryland Terrapins Kevin Merrick
2 Wisconsin Badgers Taylor Amann Wisconsin Badgers 2 - 0
Maryland Terrapins Delaney Jordan
3 (Anchor Run) Wisconsin Badgers Zack Kemmerer Wisconsin Badgers 4 - 0
Maryland Terrapins Marcos Colon-Pappaterra
Winner of Round One's Matchup 2: Wisconsin Badgers

Round Two (Knockout Round)

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: Ohio State Buckeyes vs. Maryland Terrapins
1 Ohio State Buckeyes Clay Raterman Maryland Terrapins Both of them hit the buzzer at almost the same time. However, Kevin was determined as the winner after an instant replay and beating Clay by 0.11 seconds. 0 - 1
Maryland Terrapins Kevin Merrick
2 Ohio State Buckeyes Brynn Sclemitz Maryland Terrapins Brynn fell at the Sonic Swing. 0 - 2
Maryland Terrapins Delaney Jordan
3 (Anchor Run) Ohio State Buckeyes CJ Raterman Ohio State Buckeyes 2 - 2
Maryland Terrapins Marcos Colon-Pappaterra
4 (Sudden Death) Ohio State Buckeyes CJ Raterman Maryland Terrapins 2 - 3
Maryland Terrapins Marcos Colon-Pappaterra
Advanced to Relay Showdown from Matchup 1: Maryland Terrapins
Matchup 2: Wisconsin Badgers vs. Michigan Wolverines
1 Wisconsin Badgers Andrew Philibeck Wisconsin Badgers 1 - 0
Michigan Wolverines Joseph Craig
2 Wisconsin Badgers Taylor Amann Wisconsin Badgers Liv fell at the Sonic Swing. 2 - 0
Michigan Wolverines Liv Lang
3 (Anchor Run) Wisconsin Badgers Zack Kemmerer Wisconsin Badgers 4 - 0
Michigan Wolverines Karl Berkemeier
Advanced to Relay Showdown from Matchup 2: Wisconsin Badgers

Relay Showdown

Team Obstacle 1-3 Competitor Obstacle 4-6 Competitor Obstacle 7-9 Competitor Winning Team Notes
Maryland Terrapins Delaney Jordan Kevin Merrick Marcos Colon-Pappaterra Wisconsin Badgers
Wisconsin Badgers Taylor Amann Andrew Philibeck Zack Kemmerer
Advanced to College Championship: Wisconsin Badgers


Episode 5 (College Championship)

Team

① Georgia Bulldogs (Episode 1's winning team during Relay Showdown)
② MIT Engineers (Episode 2's winning team during Relay Showdown)
③ UCLA Bruins (Episode 3's winning team during Relay Showdown)
④ Wisconsin Badgers (Episode 4's winning team during Relay Showdown)

Round One

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: Georgia Bulldogs vs. MIT Engineers
1 Georgia Bulldogs Bradley Schleicher MIT Engineers 0 - 1
MIT Engineers Charlie Andrews
2 Georgia Bulldogs Victoria Case MIT Engineers Victoria fell at the Floating Tiles. 0 - 2
MIT Engineers Amelia Becker
3 (Anchor Run) Georgia Bulldogs Doug Legg MIT Engineers 0 - 4
MIT Engineers Tomas Cabrera
Winner of Round One's Matchup 1: MIT Engineers
Matchup 2: UCLA Bruins vs. Wisconsin Badgers
1 UCLA Bruins James Vaughan Wisconsin Badgers 0 - 1
Wisconsin Badgers Andrew Philibeck
2 UCLA Bruins Amanda Adams Wisconsin Badgers 0 - 2
Wisconsin Badgers Taylor Amann
3 (Anchor Run) UCLA Bruins Carter Allen Wisconsin Badgers Carter fell at the Swing Jump. 0 - 4
Wisconsin Badgers Zack Kemmerer
Winner of Round One's Matchup 2: Wisconsin Badgers

Round Two (Knockout Round)

Heat Team Name Winning Team Notes Score (Team 1 - Team 2)
Matchup 1: MIT Engineers vs. UCLA Bruins
1 MIT Engineers Charlie Andrews UCLA Bruins Both of them hit the buzzer at almost the same time. However, James was determined as the winner after an instant replay and beating Charlie by 0.01 seconds. 0 - 1
UCLA Bruins James Vaughan
2 MIT Engineers Amelia Becker MIT Engineers Amanda fell at the Spin Cycle. 1 - 1
UCLA Bruins Amanda Adams
3 (Anchor Run) MIT Engineers Tomas Cabrera MIT Engineers 3 - 1
UCLA Bruins Carter Allen
Advanced to Relay Showdown from Matchup 1: MIT Engineers
Matchup 2: Wisconsin Badgers vs. Georgia Bulldogs
1 Wisconsin Badgers Andrew Philibeck Wisconsin Badgers 1 - 0
Georgia Bulldogs Bradley Schleicher
2 Wisconsin Badgers Taylor Amann Wisconsin Badgers 2 - 0
Georgia Bulldogs Victoria Case
3 (Anchor Run) Wisconsin Badgers Zack Kemmerer Wisconsin Badgers Zack beat Doug to the buzzer by 0.09 seconds. 4 - 0
Georgia Bulldogs Doug Legg
Advanced to Relay Showdown from Matchup 2: WIsconsin Badgers

Relay Showdown

Team Obstacle 1-3 Competitor Obstacle 4-6 Competitor Obstacle 7-9 Competitor Winning Team Notes
MIT Engineers Tomas Cabrera Amelia Becker Chalie Andrews Wisconsin Badgers
Wisconsin Badgers Taylor Amann Andrew Philibeck Zack Kemmerer
Team Ninja Warrior: College Madness champion: Wisconsin Badgers