FANDOM



Ninja Warrior Sweden were the first season of the Swedish version of SASUKE, and were filmed during August 2014 in Stockholm, Sweden. It aired on the Swedish television channel Kanal 5 between January 29th and March 26th 2015.

Ninja Warrior Sweden were the first European version of the SASUKE/Ninja Warrior franchise to be produced, and were soon followed by the British version.

Episode 1–4: Qualifying

The qualifying stage took place during episodes 1-4 on January 29th, February 5th, February 12th and February 19th, 2015.

Quintuple Steps
Hang Slider
Bridge of Blades
Jump Hang
Spider Walk
Warped Wall
(No Time Limit.)

Qualifying (Aired between January 29th and February 19th)

#
Ep.
Name (Age) Profile Result Notes
1 1 Jan Czarnecki (31) Actor Jump Hang
2 1 Samuel Ericsson (21) Personal trainer Jump Hang
3 1 Stephanie Pizzignacco (27) Firefighter Jump Hang
4 1 Erik Dahlberg (24) Personal trainer Hang Slider
5 1 Sebastian Stenberg (24) Garbageman Clear (01:54.93)
6 1 David Nilsson (22) Personal trainer Quintuple Steps
7 1 Jesper Stenberg (19) Parkour practitioner Clear (01:28.16)
8 1 Virena Andersson (32) Social pedagogue Jump Hang
9 1 Jenny Adolfsson (31) Personal trainer Clear (02:57.54)
10 1 Franz Mateo Jump Hang Digest.
11 1 Mattias Stridh Hang Slider Digest.
12 1 Joseph Tekie Spider Walk Digest. Disqualified. Touched the top
13 1 Simon Thylander Spider Walk Digest.
14 1 Björn Ericson (26) Stuntman Quintuple Steps
15 1 Nemo Hedman (25) Community service officer Clear (01:23.23)
16 1 Viktor Andersson Clear (02:06.99) Digest.
17 1 Tristan Henriksson Edwards Clear (01:51.90) Digest.
18 1 Anton Söderberg (22) Attendant Clear (01:30.16) Digest.
19 1 Andreas Falk (31) Firefighter Clear (02:16.58) Digest.
20 1 Anders Segerström Clear (02:24.48) Digest.
21 1 Markus Toolanen Clear (01:55.05) Digest.
22 1 Martin Lindh (31) Firefighter Clear (01:42.21) Digest.
23 1 Niklas Nilsson Clear (01:00.40) Digest.
24 1 Pontus Svensson Clear (01:44.36) Digest.
25 1 Johan Hedlund Clear (01:20.28) Digest.
26 1 Erik Sjulander (28) Counsel Clear (01:12.79)
27 1 John Tunell (26) Private insurance advisor Clear (01:01.02)
28 1 Andreas Oscarsson (29) Structural engineer Clear (01:33.19) Digest.
29 1 Pelle Tunell (24) Web designer Jump Hang
30 2 Rookie Westin (42) Personal trainer Jump Hang
31 2 Filip Ljungberg (30) Parkour practitioner Clear (01:29.75)
32 2 Mohammed Media (25) Sales manager Clear (02:03.94)
33 2 Jesper Eriksson (24) Physical education teacher Clear (01:46.13)
34 2 Ulrica Merkel (30) Mail carrier Jump Hang
35 2 Johan Sunde Jump Hang Digest.
36 2 Jesper Skretting Warped Wall Digest.
37 2 Joanne Kadir Jump Hang Digest.
38 2 Tomas Karlsson Warped Wall Digest.
39 2 Kristoffer Mohn Lem Quintuple Steps Digest.
40 2 Panagiotis Vasiliou (52) Actor Jump Hang
41 2 Willy Edholm Fjellstad (22) Law student Jump Hang
42 2 William-Patrick Molvén (27) Lifestyle coach Clear (01:43.05)
43 2 Christopher Larsson (23) Bodybuilder Clear (02:02.66)
44 2 Anton Eriksson (19) Handball player Hang Slider
45 2 Dennis Jantell Clear (02:08.00) Digest.
46 2 Hernan Adriasola (36) Personal trainer Clear (01:35.98) Digest.
47 2 Linus Fredriksson (27) Personal trainer Clear (01:24.59) Digest.
48 2 Sebastian Alman Clear (01:45.33) Digest.
49 2 David Marberg (32) Chimney sweeper Clear (01:53.62)
50 2 David Nyström (32) Firefighter Clear (01:20.41)
51 2 Johan Nilsson (30) Firefighter Quintuple Steps
52 2 Mikaela Kellner (36) Policewoman Clear (04:23.96)
53 3 Besnik Shala (23) Wrestler Clear (01:01.69)
54 3 Cecilia Hansson (37) Preschool teacher Jump Hang
55 3 William Solum-Faeste (20) Student Jump Hang
56 3 Patrik Hagelin (25) Personal trainer Clear (01:28.03)
57 3 Alexander Mellby (37) Clear (02:44.79) Digest.
58 3 Jocke Johansson (29) Care assistant Clear (02:08.73)
59 3 André Sihm (23) Parkour instructor Clear (01:04.72)
60 3 Gunnar Trossö (53) Self-employed Warped Wall
61 3 Emelie Hollsten (24) Self-employed Quintuple Steps
62 3 Emma Lindblad-Åström Jump Hang Digest.
63 3 Martin Larsson Jump Hang Digest.
64 3 Andreas Blomkvist Warped Wall Digest.
65 3 Rafael Ortega Rayo Warped Wall Digest.
66 3 Bahtiyar Hadjaev Jump Hang Digest.
67 3 Walker Kearney (33) Climbing instructor Clear (01:14.30)
68 3 Anders Folkesson (35) Programmer Quintuple Steps
69 3 Marcelo Peña (24) Blogger Jump Hang
70 3 Alexander Mars (27) Share broker Clear (01:18.76)
71 3 Andreas Hellberg Clear (N/A) Digest.
72 3 Björn Strömberg (29) Climbing instructor Clear (N/A) Digest.
73 3 Carl Åström Clear (01:37.08) Digest.
74 3 Christian Mossberg (27) Car salesman Clear (N/A) Digest.
75 3 David Larsson Clear (N/A) Digest.
76 3 Oskar Sandgren Clear (N/A) Digest.
77 3 Konstantinos Tzaos (26) Painter Clear (01:17.05) Digest.
78 3 Jimmy Andersson (37) Aerialist Clear (N/A) Digest.
79 3 Tobias Boström Clear (N/A) Digest.
80 3 Mattias Jonsson Clear (N/A) Digest.
81 3 Eric Haraldsdotter (33) Personal trainer Jump Hang
82 3 Henning Attlin (20) Student Clear (00:57.16)
83 4 Rocco Hjalmarsson (31) Teacher student Quintuple Steps
84 4 Johan Lindqvist (27) Stuntman Quintuple Steps
85 4 Alex Giles (28) Firefighter Clear (01:47.26)
86 4 Petra Najm (20) Substitute teacher ③ Bridge of Blades 
87 4 Anja Hodann (36) Project manager Clear (03:11.00)
88 4 Olle Wikström Warped Wall Digest.
89 4 Robin Dahlmark Jump Hang Digest.
90 4 Hans Ydremark Jump Hang Digest.
91 4 Raman Ali Warped Wall Digest.
92 4 Amaru Barrera Jump Hang Digest.
93 4 Sanna Larsson Jump Hang Digest.
94 4 Mikaela Wadström ③ Bridge of Blades  Digest.
95 4 Iman Banisaid Jump Hang Digest.
96 4 John Fagerberg Warped Wall Digest.
97 4 Felix Kellner (23) Parkour instructor Clear (01:44.69)
98 4 Joel Hjalmarsson (26) Assembler Jump Hang
99 4 Markus Lövgren (26) Motocross rider Clear (01:40.36)
100 4 Bernhard Dalsheim (28) Japanese student Clear (01:18.96)
101 4 Gustav Ludwigson Clear (N/A) Digest.
102 4 Nils Ludwigson Clear (N/A) Digest.
103 4 Fredrik Magnusson Clear (N/A) Digest.
104 4 Adam Egerblom Clear (N/A) Digest.
105 4 Jörund Rundhovde (31) Naprapath Clear (N/A) Digest.
106 4 Viktor Halldén Firefighter Clear (01:33.87) Digest.
107 4 Erik Dalin Stuntman Clear (01:44.50) Digest.
108 4 Daniel Sköld (39) Excavator operator Clear (N/A) Digest.
109 4 Nicklas Persson Warped Wall Digest.
110 4 Edvin Ruud (50) Chief executive officer Clear (01:32.81) Digest.
111 4 David Johansson (27) Professional soldier Clear (01:29.26)
112 4 Anna-Lee Markstedt O'Dwyer (37) Legal assistant Clear (02:13.92)
113 4 Camilo Lattof (36) Personal trainer Clear (01:19.99)
114 4 Daniel Kurvinen Spider Walk Digest.
115 4 Nathaphon Sermjan (19) Student Clear (01:04.54)
116 4 Oskar Örn (19) Parkour instructor Clear (01:01.39)

Episode 5–8: Semifinals

The competitors whom advanced from the qualifying stage got divided into four groups. In each episode, the top 5 qualified for the finale. After all finalists had qualified, the top 5 that went the quickest and furthest qualified to the finale as wildcards.

The course for the semifinal were slightly different compared with the qualifying course like minor modifications to the Hang Slider and Jump Hang, but also the addition of three more obstacles, Salmon Ladder, Arm Rings and Cargo Climb.

Quintuple Steps
Hang Slider
③ Bridge of Blades 
Jump Hang
Spider Walk
Warped Wall
Salmon Ladder
Arm Rings
Cargo Climb
(No Time Limit.)

Episode 5 – Semifinal 1 (Aired on February 25th)

#
Name (Age) Profile Result Notes
1 Christopher Larsson (23) Bodybuilder Salmon Ladder
2 Jocke Johansson (29) Care assistant Spider Walk
3 Gustav Ludwigson Spider Walk Digest.
4 Tobias Boström Spider Walk Digest.
5 Sebastian Stenberg (24) Garbageman Arm Rings 02:37.04.
6 William-Patrick Molvén (27) Lifestyle coach Clear (04:39.42) Finalist.
7 Jenny Adolfsson (31) Personal trainer Jump Hang
8 Oskar Örn (19) Parkour instructor Arm Rings 02:10.05. Wildcard.
9 Nathaphon Sermjan (19) Student Jump Hang
10 Nemo Hedman (25) Community service officer Salmon Ladder Digest.
11 Mattias Jonsson Salmon Ladder Digest.
12 Carl Åström Clear (05:03.25) Finalist.
13 Viktor Halldén Firefighter Clear (03:58.87) Finalist.
14 Henning Attlin (20) Student ⑧ Arm Rings 01:38.14. Finalist.
15 Alexander Mars (27) Share broker Clear (03:29.58) Finalist.
16 Mikaela Kellner (36) Policewoman Hang Slider
17 Anton Söderberg (22) Attendant Arm Rings 01:54.24. Wildcard.

Episode 6 – Semifinal 2 (Aired on March 5th)

#
Name (Age) Profile Result Notes
1 Bernhard Dalsheim (28) Japanese student Arm Rings 02:59.50.
2 Filip Ljungberg (30) Parkour practitioner Arm Rings 02:48.02.
3 Konstantinos Tzaos (26) Painter Clear (03:46.44) Finalist.
4 Daniel Sköld (39) Excavator operator Hang Slider
5 Alex Giles (28) Firefighter Arm Rings 03:18.70.
6 Dennis Jantell Arm Rings 02:55.35. Digest.
7 Oskar Sandgren Arm Rings 02:59.85. Digest.
8 Walker Kearney (33) Climbing instructor Clear (02:59.10) Finalist.
9 Anders Segerström Salmon Ladder Digest.
10 Sebastian Alman Salmon Ladder Digest.
11 Felix Kellner (23) Parkour instructor Salmon Ladder Digest.
12 Tristan Henriksson Edwards Salmon Ladder Digest.
13 David Marberg (32) Chimney sweeper ⑧ Arm Rings 02:32.02. Finalist.
14 Martin Lindh (31) Firefighter Clear (05:47.66) Finalist.
15 David Nyström (32) Firefighter Clear (03:43.45) Finalist.
16 Camilo Lattof (36) Personal trainer Arm Rings 02:38.70.

Episode 7 – Semifinal 3 (Aired on March 12th)

#
Name (Age) Profile Result Notes
1 Mohammed Media (25) Sales manager Salmon Ladder
2 Christian Mossberg (27) Car salesman Arm Rings 03:12.45.
3 Jörund Rundhovde (31) Naprapath Jump Hang
4 David Johansson (27) Professional soldier Clear (03:15.89) Finalist.
5 Hernan Adriasola (36) Personal trainer Arm Rings 02:21.30. Wildcard.
6 Johan Hedlund Jump Hang Digest.
7 Nils Ludwigson Salmon Ladder Digest.
8 Viktor Andersson Arm Rings 03:14.10. Digest.
9 Fredrik Magnusson Arm Rings ??:??.??. Digest.
10 Jimmy Andersson (37) Aerialist Clear (05:46.60) Finalist.
11 Erik Dalin Stuntman Clear (03:33.15) Finalist.
12 Linus Fredriksson (27) Personal trainer Arm Rings 02:07.80. Wildcard.
13 Andreas Falk (31) Firefighter Clear (05:21.07) Finalist.
14 Edvin Ruud (50) Chief executive officer Jump Hang
15 Anna-Lee Markstedt O'Dwyer (37) Legal assistant Jump Hang
16 Besnik Shala (23) Wrestler Clear (03:02.05) Finalist.

Episode 8 – Semifinal 4 (Aired on March 19th)

#
Name (Age) Profile Result Notes
1 Jesper Eriksson (24) Physical education teacher ⑧ Arm Rings 02:30.03. Finalist.
2 Niklas Nilsson Salmon Ladder
3 Alexander Mellby (37) Salmon Ladder
4 Björn Strömberg (29) Climbing instructor Clear (03:49.39) Finalist.
5 Pontus Svensson Arm Rings ??:??.??. Digest.
6 Markus Toolanen Jump Hang Digest.
7 Adam Egerblom Salmon Ladder Digest.
8 Markus Lövgren (26) Motocross rider Arm Rings 02:37.22. Digest.
9 Andreas Hellberg Arm Rings 04:19.08. Digest.
10 Andreas Oscarsson (29) Structural engineer Clear (04:15.75) Finalist.
11 Erik Sjulander (28) Counsel Arm Rings 02:32.00. Wildcard.
12 John Tunell (26) Private insurance advisor Salmon Ladder
13 Jesper Stenberg (19) Parkour practitioner Arm Rings 03:07.30.
14 David Larsson Arm Rings 03:11.13.
15 Patrik Hagelin (25) Personal trainer Clear (03:30.99) Finalist.
16 Anja Hodann (36) Project manager Salmon Ladder
17 André Sihm (23) Parkour instructor Clear (02:55.21) Finalist.

Wildcards Standings (Top 15)
After all semifinals had been completed, the top five non-finalists overall advanced to the finale.

#
Semi.
Name (Age) Profile Time (Obstacle) Notes
1 SF1 Anton Söderberg (22) Attendant 01:54.24 (Arm Rings) Finalist.
2 SF3 Linus Fredriksson (27) Personal trainer 02:07.80 (Arm Rings) Finalist.
3 SF1 Oskar Örn (19) Parkour instructor 02:10.05 (Arm Rings) Finalist.
4 SF3 Hernan Adriasola (36) Personal trainer 02:21.30 (Arm Rings) Finalist.
5 SF4 Erik Sjulander (28) Counsel 02:32.00 (Arm Rings) Finalist.
6 SF1 Sebastian Stenberg (24) Garbageman 02:37.04 (Arm Rings)
7 SF4 Markus Lövgren (26) Motocross rider 02:37.22 (Arm Rings)
8 SF2 Camilo Lattof (36) Personal trainer 02:38.70 (Arm Rings)
9 SF2 Filip Ljungberg (30) Parkour practitioner 02:48.02 (Arm Rings)
10 SF2 Dennis Jantell 02:55.35 (Arm Rings)
11 SF2 Bernhard Dalsheim (28) Japanese student 02:59.50 (Arm Rings)
12 SF2 Oskar Sandgren 02:59.85 (Arm Rings)
13 SF4 Jesper Stenberg (19) Parkour practitioner 03:07.30 (Arm Rings)
14 SF4 David Larsson 03:11.13 (Arm Rings)
15 SF3 Christian Mossberg (27) Car salesman 03:12.45 (Arm Rings)

Episode 9–10: Finale

Stage 1

The final course changed the obstacles Hang Slider, Arm Rings and Rope Ladder into Rope Swing, Unstable Bridge and Chimney Climb, respectively.

Quintuple Steps
Rope Swing
③ Bridge of Blades 
Jump Hang
Spider Walk
Warped Wall
Salmon Ladder
Unstable Bridge
Chimney Climb
(No Time Limit.)

Stage 1 (Aired on March 19th and March 26th)

#
Semi
Plac.
Name (Age) Profile Result Notes
1 WC Erik Sjulander (28) Counsel Unstable Bridge
2 19th Jesper Eriksson (24) Physical education teacher Salmon Ladder
3 WC Hernan Adriasola (36) Personal trainer Jump Hang
4 7th Erik Dalin Stuntman Quintuple Steps Digest.
5 WC Linus Fredriksson (27) Personal trainer Salmon Ladder Digest.
6 WC Oskar Örn (19) Parkour instructor Unstable Bridge
7 20th David Marberg (32) Chimney sweeper Spider Walk
8 18th Henning Attlin (20) Student Unstable Bridge
9 15th Andreas Falk (31) Firefighter Unstable Bridge Digest.
10 14th Carl Åström Unstable Bridge Digest.
11 13th William-Patrick Molvén (27) Lifestyle coach Unstable Bridge
12 11th Viktor Halldén Firefighter Unstable Bridge
13 12th Andreas Oscarsson (29) Structural engineer Unstable Bridge
14 10th Björn Strömberg (29) Climbing instructor Unstable Bridge
15 5th Alexander Mars (27) Share broker Clear (04:31.76)
16 1st André Sihm (23) Parkour instructor Unstable Bridge
17 3rd Besnik Shala (23) Wrestler Jump Hang
18 2nd Walker Kearney (33) Climbing instructor Clear (05:41.55)
19 6th Patrik Hagelin (25) Personal trainer Spider Walk
20 17th Martin Lindh (31) Firefighter Quintuple Steps
21 9th Konstantinos Tzaos (26) Painter Rope Swing
22 WC Anton Söderberg (22) Attendant Salmon Ladder Digest.
23 16th Jimmy Andersson (37) Aerialist Unstable Bridge Digest.
24 8th David Nyström (32) Firefighter Spider Walk
25 4th David Johansson (27) Professional soldier Clear (04:17.27)

Stage 2

The second stage were in two parts, where the first part of obstacles 1-4 had a time limit of 60 seconds. If they cleared it, they could on to the final two obstacles.

Downhill Pipe Drop
Doorknob Grasper
Death Rope
Wall Lift
Floating Boards
Cliffhanger
(Obstacle 1–4 Time Limit: 60 seconds.)

Stage 2 (Aired on March 26th)

#
Stage 1
Plac.
Name (Age) Profile Result Notes
1 2nd Alexander Mars (27) Share broker Cliffhanger Cleared first part in 00:59.84. Last Man Standing.
2 1st David Johansson (27) Professional soldier Floating Boards Cleared first part in 00:58.84.
3 3rd Walker Kearney (33) Climbing instructor Floating Boards Cleared first part in 00:33.20.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.