FANDOM



American Ninja Warrior 9 is the ninth season of the American Ninja Warrior tournament, and the second tournament after Geoff Britten and Isaac Caldiero's total victories. It hosted six cities for qualifying rounds in Los Angeles, San Antonio (new city), Daytona Beach (new city), Kansas City, Cleveland (new city), and Denver, with the finals being held in Las Vegas. The logo for American Ninja Warrior was changed.

In this season, three new rules have been put into play for female competitors:
1. The top five female competitors from each city qualifiers will move on to city finals.
2. The top two female competitors from each city finals will move on to Las Vegas national finals.
3. There will be no wildcards to be rewarded.

Also, with the announcement of the American Ninja Warrior: Obstacle Design Challenge from last season, in which fans created an obstacle which will be modified and be used in one of the qualifying courses. There are eight obstacles, submitted from the fans, and will be used in this season.

Los Angeles Qualifying

Original Air Date: June 12th, 2017.

Obstacles

Floating Steps
^Cannonball Drop
Fly Wheels
*Block Run
~Battering Ram
Warped Wall

^ - New Obstacle
~ - Fan-created Obstacle (Obstacle Design Challenge Winner)
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Top 30 Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Grant McCartney Flight Attendant Clear (1:26.37) POM Run of the Night.
2nd Adam Rayl Concrete Worker Clear (1:29.79) Digest.
3rd Kevin Bull Stock Trader Clear (1:33.57)
4th Brian Wilczewski Mechanical Engineer Clear (1:37.15) All cut.
5th Sean Bryan Catholic Church Worker Clear (1:37.47) Digest.
6th Ryan Robinson High Wire Artist Clear (1:39.56) All cut.
7th Nick Hanson Coach Clear (1:57.82) Digest.
8th Flip Rodriguez Stuntman Clear (1:58.28)
9th Gabe Hurtado Shoe Salesman Clear (2:09.93) All cut.
10th Anthony Trucks Former NFL Linebacker Clear (2:20.76)
11th Brent Bundy Clear (2:26.47) All cut.
12th Robin Pietschmann Coast Guard Rescue Swimmer Clear (2:29.81) All cut.
13th Jackson Meyer Entrepreneur Clear (2:31.24) All cut.
14th Kapu Gaison Obstacle Race Founder Clear (2:37.24) All cut.
15th Josh Levin Engineering Student Clear (2:39.62) Digest.
16th Riles Nganga Tow Truck Driver Clear (3:02.85)
17th Westley Silvestri Clear (3:09.86) All cut.
18th Charlie Andrews MIT Student Clear (3:19.89) Digest.
19th Benjamin Humphrys Hairstylist Clear (3:21.46)
20th Sander Odish Warehouse Worker Clear (3:25.55) All cut.
21st Anton Reichel Circus Performer Clear (3:29.09) Digest.
22nd Steve Seiver Landscaper Clear (3:46.62) All cut.
23rd Daniel Moreno Former Army Staff Sergeant 6. Warped Wall (2:38.19)
24th Zhanique Lovett Personal Trainer 6. Warped Wall (3:10.59)
25th Tyler Vogt Stuntman 6. Warped Wall (3:48.15) Digest.
26th Alan Connealy Gym Owner 5. Battering Ram (0:41.10) Digest.
27th David Campbell 6 Time National Finalist 5. Battering Ram (0:51.93) Digest.
28th Scott Willson Chess Instructor 5. Battering Ram (0:55.82) All cut.
29th K.C. Halik 5. Battering Ram (1:33.18) Digest.
30th Tiana Webberley Waitress 5. Battering Ram (1:35.04)

Top 5 Women Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Zhanique Lovett Personal Trainer 6. Warped Wall (3:10.59) Part of Top 30.
2nd Tiana Webberley Waitress 5. Battering Ram (1:35.04) Part of Top 30.
3rd April Steiner Bennett Pole Vaulter 5. Battering Ram (1:43.51)
4th Rebekah Bonilla Real Estate Agent 5. Battering Ram (2:05.65) Digest.
5th Natalie Duran YouTube Personality 5. Battering Ram (2:20.17) Digest.

San Antonio Qualifying

Original Air Date: June 19th, 2017.

Obstacles

Floating Steps
*Tic Toc
*Spinning Bridge
~Sky Hooks
*Pipe Fitter
Warped Wall

~ - Fan-created Obstacle (Obstacle Design Challenge Winner)
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Top 30 Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Daniel Gil Worship Leader Clear (1:43.24) POM Run of the Night.
2nd Thomas Stillings Gym Owner Clear (1:45.76) Digest.
3rd Josh Salinas Ninja Coach Clear (2:10.29)
4th Brian Burkhardt Law School Student Clear (2:20.61) Digest.
5th Karsten Williams Personal Trainer Clear (2:23.29) Digest.
6th Nicholas Coolridge Acrobat Clear (2:33.21) Digest.
7th Kevin Klein Dallas Cowboys Flag Runner Clear (2:55.51) All cut.
8th Grant Clinton Mortage Banker Clear (2:56.63) Digest.
9th Jody Avila HVAC Technician Clear (3:02.59)
10th Andrew Lowes Photographer Clear (3:10.98) All cut.
11th Brent Steffensen Gym Owner Clear (3:20.38)
12th Victor Juarez Engineering Student Clear (3:23.68) All cut.
13th Abel Gonzalez Gym Owner Clear (4:12.63) Digest.
14th Jonathan Horton Former Olympic Gymnast Clear (4:27.28)
15th Tanr Ross Pool Designer Clear (4:35.91) All cut.
16th Jonathan Parr Physical Therapist Clear (4:39.09) Digest.
17th Will Smithee Orthopedic Assistant 5. Pipe Fitter (1:31.49) All cut.
18th Kye Ackel 5. Pipe Fitter (1:32.05) All cut.
19th David Yarter 5. Pipe Fitter (1:34.29) Digest.
20th Cass Clawson P.E. Teacher 5. Pipe Fitter (1:42.71) All cut.
21st Kenny Niemitalo Construction Worker 5. Pipe Fitter (1:43.57) All cut.
22nd Nate Burkhalter Engineer 5. Pipe Fitter (1:47.51) Digest.
23rd Blake Devine Electrician Apprentice 5. Pipe Fitter (1:47.79) Digest.
24th Brandon Pannell Barback 5. Pipe Fitter (1:50.86) Digest.
25th Matt Holt 5. Pipe Fitter (1:50.90) All cut.
26th Damir Okanovic Nail Salon Manager 5. Pipe Fitter (1:52.29) All cut.
27th Tremayne Dortch Gym Owner 5. Pipe Fitter (2:01.47)
28th Sam Ballard Warehouse Manager 5. Pipe Fitter (2:13.90) Digest.
29th Jared Bandy Power Plant Operator 5. Pipe Fitter (2:28.24) All cut.
30th Barclay Stockett Gymnastics Coach 5. Pipe Fitter (3:29.71)

Top 5 Women Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Barclay Stockett Gymnastics Coach 5. Pipe Fitter (3:29.71) Part of Top 30.
2nd Kacy Catanzaro Gym Owner 4. Sky Hooks (1:52.88)
3rd Sherrie Laureano Flight Test Engineer 3. Spinning Bridge (1:14.24) Digest.
4th Kaiti Haymaker Engineering Student 3. Spinning Bridge (1:20.76)
5th Brittany Hanks Lab Technician 2. Tick Tock (0:16.65) All cut.

Daytona Beach Qualifying

Original Air Date: June 26th, 2017.

Obstacles

Floating Steps
^Rolling Pin
~Wingnuts
*Broken Bridge
*Rolling Thunder
Warped Wall

^ - New Obstacle
~ - Fan-created Obstacle (Obstacle Design Challenge Winner)
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Top 30 Competitors

Place Name  Profile Result Notes
1st Drew Drechsel Ninja Gym Owner Clear (1:10.49) POM Run of the Night.
2nd Travis Rosen Stock Trader Clear (1:47.14) Digest.
3rd Tyler Gillett Delivery Driver Clear (2:17.23)
4th Casidy Marks Project Manager Clear (2:26.80) All cut.
5th Tukrong Klengdong Clear (2:30.91) All cut.
6th JJ Woods Stuntman Clear (2:35.07)
7th Brett Sims Ninja Coach Clear (2:46.04) All cut.
8th Reko Rivera Entertainer Clear (2:52.38) All cut.
9th Ryan Stratis Gymnastics Coach Clear (2:55.19) Digest.
10th Lucas Gomes Worship Leader Clear (3:00.21) Digest.
11th Sean Darling-Hammond Lawyer Clear (3:05.77) All cut.
12th Nick Patel Massage Therapist Clear (3:06.38) All cut.
13th Kevin Carbone Tennis Instructor Clear (3:07.73) Designed the Wingnuts.
14th Rigel Henry Construction Worker Clear (3:10.79) Digest.
15th Alexio Gomes College Student Clear (3:15.04) Digest.
16th Dustin Fishman Dog Trainer Clear (3:55.24) All cut.
17th Michael Johnson Events Manager Clear (3:56.91) All cut.
18th Eddy Stewart Firefighter Clear (4:16.18)
19th Les Bradley Realtor 5. Rolling Thunder (1:10.57) All cut.
20th Michael Murdick 5. Rolling Thunder (1:27.28) All cut.
21st Steven Cen Medical Student 5. Rolling Thunder (1:32.99) All cut.
22nd Bootie Cothran 5. Rolling Thunder (1:35.58)
23rd Faris Xero Creative Director 5. Rolling Thunder (1:36.00) All cut.
24th Cedric Idudu IT Consultant 5. Rolling Thunder (1:43.45) All cut.
25th Oscar Ramirez Architect 5. Rolling Thunder (1:45.89) All cut.
26th Jessie Graff Stuntwoman 5. Rolling Thunder (1:46.80)
27th Ricky Vu Chick-Fil-A Manager 5. Rolling Thunder (2:01.47) All cut.
28th Josh Butler Bus Driver 5. Rolling Thunder (2:13.90) All cut.
29th Royall Eason Line Cook 5. Rolling Thunder (2:28.24)
30th Jonathan Lorch 5. Rolling Thunder (3:29.71) All cut.

Top 5 Women Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Jessie Graff Stuntwoman 5. Rolling Thunder (1:46.80) Part of Top 30.
2nd Lindsay Eskildsen Web Developer 5. Rolling Thunder (2:21.13) Digest.
3rd Bree Widener Makeup Artist 5. Rolling Thunder (2:53.67)
4th Emily Durham Professional Wakeboarder 3. Wingnuts (0:31.54) Digest.
5th Adriane Alvord Horse Trainer 3. Wingnuts (0:51.59) All cut.

Kansas City Qualifying

Original Air Date: July 3rd, 2017.

Obstacles

Floating Steps
^Hang Glider
^Broken Pipes
~Crank It Up
*Bar Hop
Warped Wall

^ - New Obstacle
~ - Fan-created Obstacle (Obstacle Design Challenge Winner)
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Top 30 Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Lance Pekus Rancher Clear (2:10.16) POM Run of the Night.
2nd Brandon Mears Firefighter Clear (2:41.91)
3rd Tyler Yamauchi Physical Therapist Clear (2:44.49) Digest.
4th Tyler Smith Exterminator Clear (2:54.34) All cut.
5th Ethan Swanson YouTube Stuntman Clear (2:54.94)
6th Broc Bebout Software Manager Clear (2:55.35) All cut.
7th Dave Cavanagh Firefighter Clear (3:06.51) Digest.
8th Ben Baker Logger Clear (3:53.90) All cut.
9th Jelani Allen College Student Clear (4:06.31)
10th Dennis Lappin Firefighter Clear (4:09.10) Digest.
11th Devin Harrelson Tattoo Artist 6. Warped Wall (3:20.15)
12th Todd Mitchell Mechanical Enginner 6. Warped Wall (4:37.09) Digest.
13th Hunter Guerard Gym Manager 5. Bar Hop (1:04.13)
14th Kyle Mendoza FedEx Delivery Driver 5. Bar Hop (1:17.79) Digest.
15th Jeremiah Morgan 5. Bar Hop (1:20.47) All cut.
16th Dan Polizzi Firefighter 5. Bar Hop (1:38.67) Digest.
17th Eric Middleton Entomology Student 5. Bar Hop (1:38.93) All cut.
18th Drew Hendry Tree Nursery Worker 5. Bar Hop (1:39.12) All cut.
19th Alex Carson Manufacturing Engineer 5. Bar Hop (1:47.55) All cut.
20th Mitch VeDepo Graduate Student 5. Bar Hop (1:56.17) Digest.
21st Brad Spine Arm Wrestler 5. Bar Hop (2:01.01) All cut.
22nd Bobby Bohannon Comedian 5. Bar Hop (2:11.50) Digest.
23rd Wes Whitlam Software Manager 5. Bar Hop (2:20.51) All cut.
24th Kyle Schulze Grocer 5. Bar Hop (2:36.54)
25th Morgan "Moose" Wright P.E. Teacher 5. Bar Hop (2:58.82) Digest.
26th Michael Bougher Army National Guard 4. Crank It Up (0:28.36) Digest.
27th Deren Perez Coast Guard Officer 4. Crank It Up (0:30.35) All cut.
28th Donovan Metoyer 4. Crank It Up (0:39.37) All cut.
29th Craig Schafer 4. Crank It Up (0:44.84) All cut.
30th Spencer Johnson Gymnastics Instructor 4. Crank It Up (0:53.10) All cut.

Top 5 Women Competitors

Place Name (Age) Profile Result Notes
1st Sarah Schoback Ninja Gym Owner 4. Crank It Up (1:15.25)
2nd Annie Dudek P.E. Teacher 4. Crank It Up (1:16.40) Digest.
3rd Abby Paul Dentist 4. Crank It Up (1:30.18) All cut.
4th Maggi Thorne Marketing Consultant 4. Crank It Up (1:31.58)
5th Sara Heesen Waitress 4. Crank It Up (1:39.55) Digest.

Cleveland Qualifying

Original Air Date: July 10th, 2017.

Obstacles

Floating Steps
Rolling Log
^Razor's Edge
*Ring Jump
^I-Beam Gap
Warped Wall

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Top 30 Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Anthony DeFranco Auditor Clear (2:31.17) Digest.
2nd Joe Moravsky Meteorologist Clear (2:32.77)
3rd Sean Noel Gym Owner Clear (2:40.71) All cut.
4th Dan Galiczynski Gymnastics Coach Clear (3:13.66) All cut.
5th James McGrath Ninja Coach Clear (3:22.10)
6th Najee Richardson Fitness Coach Clear (3:28.58)
7th Judas Licciardello Auctioneer Clear (3:31.52) All cut.
8th Michael Torres Carpenter Clear (3:44.70) Digest.
9th Mike Bernardo Firefighter Clear (3:47.59)
10th Chris DiGangi Federal Consultant Clear (4:01.02) Digest.
11th Jamie Rahn Gym Owner Clear (4:13.96) Digest.
12th Jesse Labreck Caregiver Clear (4:22.06) Second woman to complete the qualifying course this season. Sixth woman to complete the qualifying course on American Ninja Warrior. POM Run of the Night.
13th Tyler Cravens Physiology Student Clear (4:27.78) All cut.
14th Allyssa Beird Fifth Grade Teacher Clear (6:20.32) First woman to complete the qualifying course this season. Fifth woman to complete the qualifying course on American Ninja Warrior. Sixth woman to scale the Warped Wall on American Ninja Warrior.
15th Matthew Ilgenfritz Construction Worker 6. Warped Wall (2:16.36) All cut.
16th Jon Alexis Jr. Carpenter 5. I-Beam Gap (1:02.02) Digest.
17th Mike Meyers Engineer 5. I-Beam Gap (1:30.28) Digest.
18th Cory Cook U.S. Postal Worker 5. I-Beam Gap (1:49.28) All cut.
19th Derek Mathews Graphic Design Student 5. I-Beam Gap (2:06.33) Digest.
20th Naeem Mulkey Pharmaceutical Salesman 5. I-Beam Gap (2:07.04) Digest.
21st Samer Delgado Acrobat 5. I-Beam Gap (2:14.53) All cut.
22nd Mark Ribeiro Fitness Instructor 5. I-Beam Gap (2:24.22)
23rd Alexi Matousek Cardiothoracic Surgeon 5. I-Beam Gap (2:24.28) Digest.
24th Kevin Weng IT Consultant 5. I-Beam Gap (2:25.22) Digest.
25th Patrick Lavanity Chef 5. I-Beam Gap (2:37.20) All cut.
26th Steve Allen Police Officer 5. I-Beam Gap (2:41.21) All cut.
27th Jonathan Angelilli Tai Chi Instructor 5. I-Beam Gap (2:44.05) All cut.
28th Mike Shuck Elementary School Teacher 5. I-Beam Gap (2:45.66) All cut.
29th Fabio Figueiredo Barber 5. I-Beam Gap (2:56.41) All cut.
30th Daniel Arnold Nursing Administrator 5. I-Beam Gap (3:05.56) All cut.

Top 5 Women Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Jesse Labreck Caregiver Clear (4:22.06) Part of Top 30.
2nd Allyssa Beird Fifth Grade Teacher Clear (6:20.32) Part of Top 30.
3rd Tori Clement Fitness Coach 4. Ring Jump (1:22.23) Digest.
4th Michelle Warnky Gym Owner 4. Ring Jump (1:28.19)
5th Annika Nieshalla Nursing Student 4. Ring Jump (1:35.02)

Denver Qualifying

Original Air Date: July 17th, 2017.

Obstacles

Floating Steps
*Ring Swing
^Bouncing Spider
*Paddle Boards
^Rail Runner
Warped Wall

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Top 30 Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Lorin Ball Gym Owner Clear (1:42.89) POM Run of the Night.
2nd Dan Yager Salon Owner Clear (1:59.65)
3rd Ian Dory Professional Rock Climber Clear (2:47.79) Digest.
4th Drew Knapp Gymnastics Coach Clear (2:50.94) Digest.
5th Craig Richard Musician Clear (3:17.97) All cut.
6th Bart Copeland Concrete Business Owner Clear (3:26.26) Digest.
7th Andrew Duncan Electrical Engineer Clear (3:36.25)
8th Nick Kostreski Aerospace Engineer Clear (3:36.43) Digest.
9th Brian Arnold Ninja Trainer 5. Rail Runner (1:15.15)
10th Karson Voiles Gym Owner 5. Rail Runner (1:20.21) All cut.
11th Ben Antoine Boeing Engineer 5. Rail Runner (1:29.90) Digest.
12th Devin Stratton Business Student 5. Rail Runner (1:02.02) All cut.
13th Michael Silenzi Physical Therapist 5. Rail Runner (1:31.65) All cut.
14th Matt Dolce Pharmacist 5. Rail Runner (1:35.64) Digest.
15th Yancey Quezada EMT 5. Rail Runner (1:39.53) All cut.
16th Michael Stanger Ninja Gym Director 5. Rail Runner (1:41.57)
17th Ben Burkhalter Restaurant Manager 5. Rail Runner (1:42.67) All cut.
18th Kyle Wilson Construction Worker 5. Rail Runner (1:43.30) All cut.
19th Jesse Lucero Ninja Coach 5. Rail Runner (1:46.12) All cut.
20th Brandon Todacheenie Stork Clerk 5. Rail Runner (1:51.36) Digest.
21st Ryan Souter Software Consultant 5. Rail Runner (2:04.71)
22nd Ian Weber Shakerboard Champion 5. Rail Runner (2:05.09) All cut.
23rd Meagan Martin Professional Rock Climber 5. Rail Runner (2:17.81)
24th Jeri D'Aurelio US Army Jag Corps 5. Rail Runner (2:27.83) Digest.
25th Matt Reeves 5. Rail Runner (2:30.37) All cut.
26th Sam Sann Gym Owner 5. Rail Runner (2:37.64)
27th Luke Chambers Business Student 5. Rail Runner (2:40.71) All cut.
28th Tammy McClure Winery Owner 5. Rail Runner (2:53.08)
29th Dalton Knapp Engineering Student 5. Rail Runner (3:03.62) All cut.
30th Nate DeHaan Bush Pilot 5. Rail Runner (3:59.86)

Top 5 Women Competitors

Place Name Profile Result Notes
1st Meagan Martin Professional Rock Climber 5. Rail Runner (2:17.81) Part of Top 30.
2nd Jeri D'Aurelio US Army Jag Corps 5. Rail Runner (2:27.83) Part of Top 30. Digest.
3rd Tammy McClure Winery Owner 5. Rail Runner (2:53.08) Part of Top 30.
4th Larissa Cottle Concrete Worker 4. Paddle Boards (3:00.15) All cut.
5th Tanya O'Donohue Swim Coach 2. Ring Swing (0:18.44) All cut.

Los Angeles Finals

Original Air Date: July 24th, 2017.

Obstacles

Floating Steps
Cannonball Drop
+Fly Wheels
Block Run
Battering Ram
Warped Wall
Salmon Ladder
^Swinging Peg Board
Stair Hopper
^Elevator Climb

^ - New Obstacle
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 9's City Qualifying Course)

Results

Top 15 Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 5th Sean Bryan Catholic Church Worker Clear (5:07.22)
2nd 2nd Adam Rayl Concrete Worker Clear (5:07.92)
3rd 18th Charlie Andrews MIT Student Clear (6:02.21) POM Run of the Night.
4th 15th Josh Levin Engineering Student Clear (6:27.98)
5th 8th Flip Rodriguez Stuntman 10. Elevator Climb (4:49.73) Digest.
6th 9th Gabe Hurtado Shoe Salesman 10. Elevator Climb (5:50.71)
7th 4th Brian Wilczewski Mechanical Engineer 9. Stair Hopper (2:31.21) Digest.
8th 3rd Kevin Bull Stock Trader 9. Stair Hopper (3:02.40)
9th 12th Robin Pietschmann Coast Guard Rescue Swimmer 9. Stair Hopper (4:22.90) Digest.
10th 13th Jackson Meyer Entrepreneur 9. Stair Hopper (5:03.54)
11th 14th Kapu Gaison Obstacle Race Founder 8. Swinging Peg Board (3:03.15) Digest.
12th 22nd Steve Seiver Landscaper 8. Swinging Peg Board (3:10.34) Digest.
13th 19th Benjamin Humphrys Hairstylist 8. Swinging Peg Board (3:15.66) Digest.
14th 7th Nick Hanson Coach 8. Swinging Peg Board (3:22.56)
15th 27th David Campbell 6 Time National Finalist 8. Swinging Peg Board (3:29.48) Digest.

Top 2 Women Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 4th (Women) Rebekah Bonilla Real Estate Agent 8. Swinging Peg Board (5:26.32) Seventh women to scale the Warped Wall on American Ninja Warrior.
2nd 24th Zhanique Lovett Personal Trainer 6. Warped Wall (3:24.64)

Results of Other Qualifiers

Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st Grant McCartney Flight Attendant 7. Salmon Ladder
6th Ryan Robinson High Wire Artist 8. Swinging Peg Board Digest.
10th Anthony Trucks Former NFL Linebacker 5. Battering Ram Digest.
11th Brent Bundy 2. Cannonball Drop All cut.
16th Riles Nganga Tow Truck Driver 8. Swinging Peg Board Digest.
17th Westley Silvestri 2. Cannonball Drop All cut.
20th Sander Odish Warehouse Worker 5. Battering Ram Digest.
21st Anton Reichel Circus Performer 8. Swinging Peg Board Digest.
23rd Daniel Moreno Former Army Staff Sergeant 7. Salmon Ladder Digest.
25th Tyler Vogt Stuntman 2. Cannonball Drop All cut.
26th Alan Connealy Gym Owner 5. Battering Ram Digest.
28th Scott Willson Chess Instructor 2. Cannonball Drop Digest.
29th K.C. Halik 2. Cannonball Drop All cut.
30th Tiana Webberley Waitress 5. Battering Ram Digest.
3rd (Women) April Steiner Bennett Pole Vaulter 5. Battering Ram Digest.
5th (Women) Natalie Duran YouTube Personality 5. Battering Ram

San Antonio Finals

Original Air Date: July 31th, 2017.

Obstacles

Floating Steps
Tic Toc
Spinning Bridge
+Sky Hooks
+Pipe Fitter
Warped Wall
Salmon Ladder
*Hourglass Drop
^Spinball Wizard
^Elevator Climb

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 9's City Qualifying Course)

Results

Top 15 Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 1st Daniel Gil Worship Leader Clear (5:50.65) POM Run of the Night.
2nd 2nd Thomas Stillings Gym Owner 10. Elevator Climb (4:29.25)
3rd 6th Nicholas Coolridge Acrobat 10. Elevator Climb (5:07.15)
4th 11th Brent Steffensen Gym Owner 10. Elevator Climb (5:12.38)
5th 5th Karsten Williams Personal Trainer 9. Spinball Wizard (2:39.43)
6th 10th Andrew Lowes Photographer 9. Spinball Wizard (3:54.62) Digest.
7th 3rd Josh Salinas Ninja Coach 8. Hourglass Drop (2:29.64) Digest.
8th 4th Brian Burkhardt Law School Student 8. Hourglass Drop (2:55.84) Digest.
9th 26th Damir Okanovic Nail Salon Manager 8. Hourglass Drop (3:02.90) Digest.
10th 25th Matt Holt 8. Hourglass Drop (3:19.13) All cut.
11th 8th Grant Clinton Mortage Banker 8. Hourglass Drop (3:25.56) Digest.
12th 13th Abel Gonzalez Gym Owner 8. Hourglass Drop (3:25.98)
13th 24th Brandon Pannell Barback 8. Hourglass Drop (3:29.05) Digest.
14th 20th Cass Clawson P.E. Teacher 8. Hourglass Drop (3:31.83) Digest.
15th 9th Jody Avila HVAC Technician 8. Hourglass Drop (3:32.66) Digest.

Top 2 Women Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 30th Barclay Stockett Gymnastics Coach 8. Hourglass Drop (5:43.62) Eighth woman to scale the Warped Wall on American Ninja Warrior. Shortest competitor (5 feet) to scale the 14.5 feet tall Warped Wall.
2nd 2nd (Women) Kacy Catanzaro Gym Owner 6. Warped Wall (4:18.32)

Results of Other Qualifiers

Qualifying Place Name Profile Result Notes
7th Kevin Klein Dallas Cowboys Flag Runner 8. Hourglass Drop Digest. Disqualified for not grabbing the bridge.
12th Victor Juarez Engineering Student 7. Salmon Ladder Digest.
14th Jonathan Horton Former Olympic Gymnast 8. Hourglass Drop
15th Tanr Ross Pool Designer 7. Salmon Ladder Digest.
16th Jonathan Parr Physical Therapist 8. Hourglass Drop Digest.
17th Will Smithee Orthopedic Assistant 7. Salmon Ladder Digest.
18th Kye Ackel 8. Hourglass Drop All cut.
19th David Yarter 4. Sky Hooks All cut.
21st Kenny Niemitalo Construction Worker 8. Hourglass Drop
22nd Nate Burkhalter Engineer 8. Hourglass Drop 16th place.
23rd Blake Devine Electrician Apprentice 5. Pipe Fitter Digest.
27th Tremayne Dortch Gym Owner 8. Hourglass Drop Digest.
28th Sam Ballard Warehouse Manager 5. Pipe Fitter
29th Jared Bandy Power Plant Operator 8. Hourglass Drop Digest.
3rd (Women) Sherrie Laureano Flight Test Engineer 1. Floating Steps Digest.
4th (Women) Kaiti Haymaker Engineering Student 4. Sky Hooks Digest.
5th (Women) Brittany Hanks Lab Technician 4. Sky Hooks Digest.

Daytona Beach Finals

Original Air Date: August 7th, 2017.

Obstacles

Floating Steps
Rolling Pin
Wingnuts
Broken Bridge
Rolling Thunder
Warped Wall
Salmon Ladder
^Giant Cubes
*Circuit Board
^Elevator Climb

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Top 15 Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 1st Drew Drechsel Ninja Gym Owner Clear (7:34.60) POM Run of the Night.
2nd 6th JJ Woods Stuntman 10. Elevator Climb (6:20.96)
3rd 11th Sean Darling-Hammond Lawyer 10. Elevator Climb (6:26.03)
4th 26th Jessie Graff Stuntwoman 10. Elevator Climb (8:15.71)
5th 2nd Travis Rosen Stock Trader 9. Circuit Board (3:41.07) Digest.
6th 4th Casidy Marks Project Manager 9. Circuit Board (3:47.40) Digest.
7th 3rd Tyler Gillett Delivery Driver 9. Circuit Board (3:47.60) Digest.
8th 13th Kevin Carbone Tennis Instructor 9. Circuit Board (4:51.35)
9th 14th Rigel Henry Construction Worker 8. Giant Cubes (2:47.71)
10th 12th Nick Patel Massage Therapist 8. Giant Cubes (3:44.59) Digest.
11th 10th Lucas Gomes Worship Leader 8. Giant Cubes (3:52.87) Digest.
12th 8th Reko Rivera Entertainer 8. Giant Cubes (3:53.30) Digest.
13th 9th Ryan Stratis Gymnastics Coach 8. Giant Cubes (3:58.95) Digest.
14th 16th Dustin Fishman Dog Trainer 8. Giant Cubes (4:00.02) Digest.
15th 17th Michael Johnson Events Manager 8. Giant Cubes (4:08.65)

Top 2 Women Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 26th Jessie Graff Stuntwoman 10. Elevator Climb (8:15.71) Part of Top 15.
2nd 2nd (Women) Lindsay Eskildsen Web Developer 5. Rolling Thunder (1:39:58)

Results of Other Qualifiers

Qualifying Place Name Profile Result Notes
5th Tukrong Klengdong 7. Salmon Ladder All cut.
7th Brett Sims Ninja Coach 7. Salmon Ladder Digest.
15th Alexio Gomes College Student 8. Giant Cubes Digest.
18th Eddy Stewart Firefighter 8. Giant Cubes 16th place.
19th Les Bradley Realtor 7. Salmon Ladder Digest.
20th Michael Murdick 8. Giant Cubes All cut.
21st Steven Cen Medical Student 4. Broken Bridge Digest.
22nd Bootie Cothran 5. Rolling Thunder Digest.
23rd Faris Xero Creative Director 7. Salmon Ladder Digest.
24th Cedric Idudu IT Consultant 3. Wingnuts Digest.
25th Oscar Ramirez Architect 7. Salmon Ladder Digest.
27th Ricky Vu Chick-Fil-A Manager 1. Floating Steps Digest. Had to stop due to cramped legs.
28th Josh Butler Bus Driver 7. Salmon Ladder
29th Royall Eason Line Cook 8. Giant Cubes Digest.
30th Jonathan Lorch 3. Wingnuts All cut.
3rd (Women) Bree Widener Makeup Artist 5. Rolling Thunder Digest.
4th (Women) Emily Durham Professional Wakeboarder 5. Rolling Thunder
5th (Women) Adriane Alvord Horse Trainer 2. Rolling Pin Digest.

Cleveland Finals

Original Air Date: August 14th, 2017 (due to a scheduling conflict, NBC decided to swap the air date with Kansas City Finals).

Obstacles

Floating Steps
Rolling Log
Razor's Edge
Ring Jump
I-Beam Gap
Warped Wall
Salmon Ladder
~Nail Clipper
The Clacker
^Elevator Climb

^ - New Obstacle
~ - Fan-created Obstacle (Obstacle Design Challenge Winner)

Results

Top 15 Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 2nd Joe Moravsky Meteorologist Clear (7:24.10)
2nd 11th Jamie Rahn Gym Owner Clear (8:39.85) POM Run of the Night.
3rd 16th Jon Alexis Jr. Carpenter 8. Nail Clipper (2:40.68)
4th 17th Mike Meyers Engineer 8. Nail Clipper (3:35.18) Digest.
5th 7th Judas Licciardello Auctioneer 8. Nail Clipper (3:53.33) Digest.
6th 8th Michael Torres Carpenter 8. Nail Clipper (3:53.62) Digest.
7th 4th Dan Galiczynski Gymnastics Coach 8. Nail Clipper (3:57.56) Digest.
8th 9th Mike Bernardo Firefighter 8. Nail Clipper (3:57.97) Digest.
9th 1st Anthony DeFranco Auditor 8. Nail Clipper (4:03.32) Digest.
10th 10th Chris DiGangi Federal Consultant 8. Nail Clipper (4:18.92)
11th 15th Matthew Ilgenfritz Construction Worker 8. Nail Clipper (4:38.26) Digest.
12th 13th Tyler Cravens Physiology Student 8. Nail Clipper (4:44.29) Digest.
13th 6th Najee Richardson Fitness Coach 8. Nail Clipper (4:52.73)
14th 21st Samer Delgado Acrobat 8. Nail Clipper (4:56.13) Digest.
15th 12th Jesse Labreck Caregiver 8. Nail Clipper (5:03.76)

Top 2 Women Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 12th Jesse Labreck Caregiver 8. Nail Clipper (5:03.76) Part of Top 15.
2nd 14th Allyssa Beird Fifth Grade Teacher 8. Nail Clipper (6:09.20)

Results of Other Qualifiers

Qualifying Place Name Profile Result Notes
3rd Sean Noel Gym Owner 2. Rolling Log
5th James McGrath Ninja Coach 8. Nail Clipper
18th Cory Cook U.S. Postal Worker 5. I-Beam Gap Digest.
19th Derek Mathews Graphic Design Student 7. Salmon Ladder Digest.
20th Naeem Mulkey Pharmaceutical Sales Rep 8. Nail Clipper
22nd Mark Ribeiro Fitness Instructor 5. I-Beam Gap
23rd Alexi Matousek Surgeon 5. I-Beam Gap
24th Kevin Weng IT Consultant 3. Razor's Edge Digest.
25th Patrick Lavanty Chef 8. Nail Clipper Digest.
26th Steve Allen Police Officer 5. I-Beam Gap Digest.
27th Jonathan Angelilli Tai Chi Instructor 8. Nail Clipper Digest.
28th Mike Shuck Elementary School Teacher 2. Rolling Log Digest.
29th Fabio Figueiredo Barber 3. Razor's Edge Digest.
30th Daniel Arnold Nursing Instructor 8. Nail Clipper Digest.
3rd (Women) Tori Clement Fitness Coach 2. Rolling Log Digest.
4th (Women) Michelle Warnky Gym Owner 8. Nail Clipper
5th (Women) Annika Nieshalla Nursing Student 3. Razor's Edge Digest.

Kansas City Finals

Original Air Date: August 21st, 2017.

Obstacles

Floating Steps
Hang Glider
Broken Pipes
+Crank It Up
Bar Hop
Warped Wall
Salmon Ladder
*Floating Monkey Bars
~Iron Maiden
^Elevator Climb

^ - New Obstacle
~ - Fan-created Obstacle (Obstacle Design Challenge Winner)
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 9's City Qualifying Course)

Results

Top 15 Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 20th Mitch VeDepo Graduate Student 10. Elevator Climb (4:19.49)
2nd 3rd Tyler Yamauchi Stay-At-Home Dad 9. Iron Maiden (3:44.58)
3rd 13th Hunter Guerard Ninja Gym Manager 8. Floating Monkey Bars (2:49.30) Digest.
4th 17th Eric Middleton Entomology Student 8. Floating Monkey Bars (3:22.46) Digest.
5th 7th Dave Cavanagh Firefighter 8. Floating Monkey Bars (3:33.90) Digest.
6th 1st Lance Pekus Rancher 8. Floating Monkey Bars (3:36.52)
7th 15th Jeremiah Morgan 8. Floating Monkey Bars (4:17.41) All cut.
8th 9th Jelani Allen College Student 8. Floating Monkey Bars (4:17.42) Digest.
9th 19th Alex Carson Manufacturing Engineer 8. Floating Monkey Bars (4:34.69)
10th 14th Kyle Mendoza FedEx Delivery Driver 7. Salmon Ladder (1:17.73)
11th 30th Spencer Johnson Gymnastics Instructor 7. Salmon Ladder (2:56.12) Digest.
12th 21st Brad Spine Arm Wrestler 7. Salmon Ladder (2:57.20)
13th 8th Ben Baker Logger 7. Salmon Ladder (2:57.63) All cut.
14th 25th Morgan "Moose" Wright P.E. Teacher 7. Salmon Ladder (4:17.37)
15th 28th Donovan Metoyer 5. Bar Hop (1:04.60) All cut.

Top 2 Women Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 4th (Women) Maggi Thorne Marketing Consultant 5. Bar Hop (2:43.92) POM Run of the Night.
2nd 5th (Women) Sara Heesen Bartender 4. Crank It Up (1:10.04)

Results of Other Qualifiers

Qualifying Place Name Profile Result Notes
2nd Brandon Mears Firefighter 3. Broken Pipes
4th Tyler Smith Exterminator 5. Bar Hop Digest.
5th Ethan Swanson YouTube Stuntman 3. Broken Pipes
6th Broc Bebout Software Manager 5. Bar Hop Digest. 16th place.
10th Dennis Lappin Firefighter 3. Broken Pipes Digest.
11th Devin Harrelson Tattoo Artist 1. Floating Steps Digest.
12th Todd Mitchell 3. Broken Pipes All cut.
16th Dan Polizzi Firefighter 3. Broken Pipes
18th Drew Hendry Tree Nursery Worker 3. Broken Pipes Digest.
22nd Bobby Bohannon Comedian 5. Bar Hop All cut.
23rd Wes Whitlam Software Manager 5. Bar Hop
24th Kyle Schulze Grocer 5. Bar Hop Digest.
26th Michael Bougher Army National Guardsman 3. Broken Pipes
27th Deren Perez Coast Guard Officer 4. Crank It Up Digest.
29th Craig Schafer 4. Crank It Up All cut.
1st (Women) Sarah Schoback Gym Owner 4. Crank It Up
2nd (Women) Annie Dudek P.E. Teacher 4. Crank It Up Digest.
3rd (Women) Abby Paul Dentist 3. Broken Pipes Digest.

Denver Finals

Original Air Date: August 28th, 2017.

Obstacles

① Floating Steps
② +Ring Swing
③ Bouncing Spider
④ Paddle Boards
⑤ +Rail Runner
⑥ Warped Wall
⑦ Salmon Ladder
⑧ The Wedge
⑨ ~Ninjago Roll
⑩ ^Elevator Climb

^ - New Obstacle
~ - Fan-created Obstacle (Obstacle Design Challenge Winner)
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 9's City Qualifying Course)

Results

Top 15 Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 3rd Ian Dory Professional Rock Climber Clear (6:56.33) POM Run of the Night.
2nd 1st Lorin Ball Gym Owner 9. Ninjago Roll (3:54.71)
3rd 19th Jesse Lucero Ninja Coach 9. Ninjago Roll (4:09.68)
4th 10th Karson Voiles Gym Owner 8. The Wedge (2:58.62) Digest.
5th 21st Ryan Souter Software Consultant 8. The Wedge (3:03.22) Digest.
6th 2nd Dan Yager Salon Owner 8. The Wedge (3:15.07) Digest.
7th 5th Craig Richard Musician 8. The Wedge (3:24.15) Digest.
8th 6th Bart Copeland Concrete Business Owner 8. The Wedge (3:46.84)
9th 4th Drew Knapp Gymnastics Coach 8. The Wedge (3:51.98)
10th 11th Ben Antoine Boeing Engineer 8. The Wedge (4:06.41) Digest.
11th 9th Brian Arnold Ninja Trainer 8. The Wedge (4:17.08)
12th 15th Yancey Quezada EMT 8. The Wedge (4:17.22) Digest.
13th 27th Luke Chambers Business Student 8. The Wedge (4:18.37) Digest.
14th 13th Michael Silenzi Physical Therapist 8. The Wedge (4:33.48) Digest.
15th 8th Nick Kostreski Aerospace Engineer 8. The Wedge (6:03.78) Digest.

Top 2 Women Competitors

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 23rd Meagan Martin Professional Rock Climber 8. The Wedge (6:19.07) 16th place.
2nd 24th Jeri D'Aurelio US Army Jag Corps 5. Rail Runner (2:03.26)

Results of Other Qualifiers

Qualifying Place Name Profile Result Notes
7th Andrew Duncan Electrical Engineer 5. Rail Runner Digest.
12th Devin Stratton Business Student 7. Salmon Ladder Digest.
14th Matt Dolce Pharmacist 7. Salmon Ladder
16th Michael Stanger Ninja Gym Director 7. Salmon Ladder Digest.
17th Ben Burkhalter Restaurant Manager 2. Ring Swing Digest.
18th Kyle Wilson Construction Worker 5. Rail Runner Digest.
20th Brandon Todacheenie Stock Clerk 6. Warped Wall
22nd Ian Weber Shakerboard Champion 3. Bouncing Spider
25th Matt Reeves 4. Paddle Boards All cut.
26th Sam Sann Gym Owner 4. Paddle Boards Digest. Disqualified for stepping on the center axis.
28th Tammy McClure Winery Owner 3. Bouncing Spider Digest.
29th Dalton Knapp Engineering Student 7. Salmon Ladder
30th Nate DeHaan Bush Pilot 4. Paddle Boards Digest.
4th (Women) Larissa Cottle Concrete Worker 5. Rail Runner
5th (Women) Tanya O'Donohue Swim Coach 2. Ring Swing Digest.

Las Vegas National Finals

Stage One

Original Air Date: September 4th, 2017 & September 11th, 2017.

Obstacles

*Snake Run
Propeller Bar
~Double Dipper
Jumping Spider
^Parkour Run
Warped Wall
^Domino Pipes
Flying Squirrel

Time limit: 155 seconds.

^ - New Obstacle
~ - Fan-created Obstacle (Obstacle Design Challenge Winner)
* - Modified Obstacle (Compare to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Name Region Rank Result Notes
Gabe Hurtado Los Angeles 6th 3. Double Dipper
Karsten Williams San Antonio 5th 7. Domino Pipes
Maggi Thorne Kansas City 1st (Women) 3. Double Dipper
Chris DiGangi Cleveland 10th 8. Flying Squirrel
Jesse Lucero Denver 3rd 2. Propeller Bar Digest.
Matt Holt San Antonio 10th 4. Jumping Spider Digest.
Brian Wilczewski Los Angeles 7th 1. Snake Run
Nick Hanson Los Angeles 14th Clear (05.03 seconds left) First competitor to complete Stage One this season.
Judas Licciardello Cleveland 5th 4. Jumping Spider
Barclay Stockett San Antonio 1st (Women) 8. Flying Squirrel Timed out after completing the Domino Pipes.
Anthony DeFranco Cleveland 9th 4. Jumping Spider Digest.
Yancey Quezada Denver 12th 3. Double Dipper Digest.
Kapu Gaison Los Angeles 11th 3. Double Dipper Digest.
Lucas Gomes Daytona Beach 11th 2. Propeller Bar Digest.
Lindsay Eskildsen Daytona Beach 2nd (Women) 3. Double Dipper Digest.
Michael Torres Cleveland 6th 4. Jumping Spider Digest.
Travis Rosen Daytona Beach 5th Clear (28.80 seconds left)
Jelani Allen Kansas City 8th 3. Double Dipper Digest.
Luke Chambers Denver 13th 3. Double Dipper Digest.
Michael Johnson Daytona Beach 15th 3. Double Dipper Digest.
Josh Levin Los Angeles 4th Clear (14.30 seconds left)
Kevin Carbone Daytona Beach 8th 4. Jumping Spider
Jesse Labreck Cleveland 15th 8. Flying Squirrel Transition to Rope Ladder.
Spencer Johnson Kansas City 11th 8. Flying Squirrel Digest. Timed out.
Ian Dory Denver 1st Clear (07.34 seconds left) Digest.
Thomas Stillings San Antonio 2nd Clear (32.88 seconds left) Digest.
JJ Woods Daytona Beach 2nd Clear (16.73 seconds left)
Sean Darling-Hammond Daytona Beach 3rd Clear (06.26 seconds left) Digest.
Drew Knapp Denver 9th Clear (08.86 seconds left) Digest.
Mike Bernardo Cleveland 8th Clear (24.90 seconds left) Digest.
Kevin Bull Los Angeles 8th Clear (27.95 seconds left) Digest.
Dan Yager Denver 6th 3. Double Dipper
Allyssa Beird Cleveland 2nd (Women) Clear (08.48 seconds left) Second woman to complete Stage One on American Ninja Warrior. POM Run of the Night (September 4th).
Ben Baker Kansas City 13th 8. Flying Squirrel Digest.
Flip Rodriguez Los Angeles 5th Clear (30.66 seconds left) Digest.
Brent Steffensen San Antonio 4th Clear (33.66 seconds left) Digest.
Joe Moravsky Cleveland 1st Clear (42.76 seconds left)
Lorin Ball Denver 2nd 3. Double Dipper
Lance Pekus Kansas City 6th Clear (45.48 seconds left)
Eric Middleton Kansas City 4th Clear (23.52 seconds left) All cut.
Cass Clawson San Antonio 14th Clear (22.68 seconds left) All cut.
Michael Silenzi Denver 14th Clear (19.44 seconds left) All cut.
Nick Kostreski Denver 15th Clear (17.72 seconds left) All cut.
Andrew Lowes San Antonio 6th Clear (06.68 seconds left) All cut.
Rigel Henry Daytona Beach 9th 4. Jumping Spider
Benjamin Humphrys Los Angeles 13th 2. Propeller Bar
Steve Seiver Los Angeles 12th 1. Snake Run Digest.
Craig Richard Denver 7th 2. Propeller Bar Digest.
Jeri D'Aurelio Denver 2nd (Women) 3. Double Dipper Digest.
Robin Pietschmann Los Angeles 9th 8. Flying Squirrel
Tyler Yamauchi Kansas City 2nd Clear (25.47 seconds left)
Meagan Martin Denver 1st (Women) 7. Domino Pipes Timed out after completing the Warped Wall.
Brandon Pannell San Antonio 13th 8. Flying Squirrel Digest. Timed out while climbing to the top.
Sean Bryan Los Angeles 1st Clear (19.80 seconds left)
Bart Copeland Denver 8th 8. Flying Squirrel Digest. Timed out.
Grant Clinton San Antonio 11th Clear (06.48 seconds left) Digest.
Hunter Guerard Kansas City 3rd Clear (43.84 seconds left) Digest.
Ben Antoine Denver 10th 3. Double Dipper Digest.
Ryan Souter Denver 5th 4. Jumping Spider Digest.
Brian Arnold Denver 11th Clear (19.85 seconds left) Digest.
Casidy Marks Daytona Beach 6th 2. Propeller Bar
David Campbell Los Angeles 15th Clear (20.70 seconds left)
Jamie Rahn Cleveland 2nd Clear (35.23 seconds left) Digest.
Ryan Stratis Daytona Beach 13th Clear (09.67 seconds left) Digest.
Jody Avila San Antonio 15th Clear (26.82 seconds left) Digest.
Zhanique Lovett Los Angeles 2nd (Women) 3. Double Dipper
Tyler Gillett Daytona Beach 7th Clear (18.36 seconds left)
Rebekah Bonilla Los Angeles 1st (Women) 2. Propeller Bar Digest.
Brian Burkhardt San Antonio 8th 4. Jumping Spider Digest.
Dave Cavanagh Kansas City 5th Clear (38.24 seconds left) Digest.
Adam Rayl Los Angeles 2nd Clear (20.40 seconds left)
Alex Carson Kansas City 9th 8. Flying Squirrel Digest.
Karson Voiles Denver 4th Clear (13.90 seconds left) Digest.
Jon Alexis Jr. Cleveland 3rd Clear (15.60 seconds left) Digest.
Kyle Mendoza Kansas City 10th 3. Double Dipper
Jessie Graff Daytona Beach 4th 8. Flying Squirrel Transition to Rope Ladder.
Sara Heesen Kansas City 2nd (Women) 2. Propeller Bar Digest.
Mitch VeDepo Kansas City 1st 4. Jumping Spider Digest.
Nicholas Coolridge San Antonio 3rd Clear (36.82 seconds left) Digest.
Najee Richardson Cleveland 13th Clear (27.21 seconds left)
Daniel Gil San Antonio 1st Clear (47.96 seconds left)
Kacy Catanzaro San Antonio 2nd (Women) 3. Double Dipper
Abel Gonzalez San Antonio 12th Clear (17.40 seconds left) Digest.
Josh Salinas San Antonio 7th Clear (56.46 seconds left) Digest.
Drew Drechsel Daytona Beach 1st Clear (61.29 seconds left) POM Run of the Night (September 11th). ANW Stage One Speed Record.
Matthew Ilgenfritz Cleveland 11th Clear (31.52 seconds left) All cut.
Damir Okanovic San Antonio 9th 1. Snake Run All cut.
Reko Rivera Daytona Beach 12th 1. Snake Run All cut. Course out.
Dustin Fishman Daytona Beach 14th 4. Jumping Spider All cut.
Mike Meyers Cleveland 4th 3. Double Dipper All cut.
Tyler Cravens Cleveland 12th 1. Snake Run All cut.
Samer Delgado Cleveland 14th 3. Double Dipper All cut.
Brad Spine Kansas City 12th 4. Jumping Spider All cut.
Morgan "Moose" Wright Kansas City 14th 1. Snake Run All cut. Course out.
Donovan Metoyer Kansas City 15th 3. Double Dipper All cut.
Charlie Andrews Los Angeles 3rd Withdrew Did not compete, due to injury recovery.
Dan Galiczynski Cleveland 7th Withdrew Did not compete, due to injury.
Jeremiah Morgan Kansas City 7th Withdrew Did not compete.
Jackson Meyer Los Angeles 10th Withdrew Did not compete.
Nick Patel Daytona Beach 10th Withdrew Did not compete.

Stage Two

Original Air Date: September 18th, 2017.

Obstacles

Giant Ring Swing
^Criss Cross Salmon Ladder
*Wave Runner
^Swing Surfer
^Wingnut Alley
*Wall Flip

Time limit: 240 seconds.

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compare to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Name Region Rank Result Notes
Ian Dory Denver 1st 4. Swing Surfer
Lance Pekus Kansas City 6th 5. Wingnut Alley Transition to the second wingnut.
Tyler Yamauchi Kansas City 2nd 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Brent Steffensen San Antonio 4th 3. Wave Runner
Nick Kostreski Denver 15th 3. Wave Runner Digest.
Eric Middleton Kansas City 4th 3. Wave Runner Digest.
Hunter Guerard Kansas City 3rd 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Ryan Stratis Daytona Beach 13th 1. Giant Ring Swing Digest.
Tyler Gillett Daytona Beach 7th 3. Wave Runner Digest.
Travis Rosen Daytona Beach 5th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the third wingnut.
Jamie Rahn Cleveland 2nd 5. Wingnut Alley Transition to the landing platform.
Nick Hanson Los Angeles 14th 2. Criss Cross Salmon Ladder Digest.
Sean Darling-Hammond Daytona Beach 3rd 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Jon Alexis Jr. Cleveland 3rd 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Sean Bryan Los Angeles 1st Clear (15.06 seconds left)
Mike Bernardo Cleveland 8th 4. Swing Surfer Digest.
Drew Knapp Denver 9th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Abel Gonzalez San Antonio 12th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Adam Rayl Los Angeles 2nd 5. Wingnut Alley Transition to the landing platform.
Josh Salinas San Antonio 7th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the third wingnut.
Jody Avila San Antonio 15th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the third wingnut.
Andrew Lowes San Antonio 6th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Brian Arnold Denver 11th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the third wingnut.
Najee Richardson Cleveland 13th Clear (20.29 seconds left) POM Run of the Night.
Josh Levin Los Angeles 4th 3. Wave Runner Digest.
Daniel Gil San Antonio 1st 5. Wingnut Alley Transition to the landing platform.
Allyssa Beird Cleveland 2nd (Women) 2. Criss Cross Salmon Ladder
Dave Cavanagh Kansas City 5th 3. Wave Runner Digest.
Grant Clinton San Antonio 11th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Karson Voiles Denver 4th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Flip Rodriguez Los Angeles 5th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the landing platform.
Joe Moravsky Cleveland 1st Clear (25.66 seconds left) Fastest Stage Two clear of the season.
Nicholas Coolridge San Antonio 3rd 2. Criss Cross Salmon Ladder Digest.
David Campbell Los Angeles 15th 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the third wingnut.
Thomas Stillings San Antonio 2nd 5. Wingnut Alley Digest. Transition to the second wingnut.
Drew Drechsel Daytona Beach 1st 5. Wingnut Alley Transition to the landing platform.
Michael Silenzi Denver 14th 1. Giant Ring Swing All cut.
Cass Clawson San Antonio 14th 3. Wave Runner All cut.
Matthew Ilgenfritz Cleveland 11th 5. Wingnut Alley All cut.
JJ Woods Daytona Beach 2nd 5. Wingnut Alley All cut. Transition to the second wingnut. Full run shown online (ANWNation website and ANW YouTube channel).
Kevin Bull Los Angeles 8th 5. Wingnut Alley All cut. Transition to the second wingnut. Full run shown online (ANWNation website and ANW YouTube channel).


Stage Three

Original Air Date: September 18th, 2017.

Obstacles

*Floating Boards
*Keylock Hang
+Nail Clipper
*Ultimate Cliffhanger
Curved Body Prop
^Peg Cloud
^Time Bomb
Flying Bar

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compare to Previous American Ninja Warrior's Seasons)
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 9's City Finals Course)

Results

Name Region Rank Result Notes
Sean Bryan Los Angeles 1st 4. Ultimate Cliffhanger Transition to the fourth ledge.
Najee Richardson Cleveland 13th 4. Ultimate Cliffhanger Transition to the second hanging board.
Joe Moravsky Cleveland 1st 7. Time Bomb Last Man Standing.


Stage Four

Obstacles

*Rope Climb (80 feet)

Time limit: Unknown (not attempted).

* - Modified Obstacle (Compare to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.