FANDOM


American Ninja Warrior 7

American Ninja Warrior 7 was the seventh season of American Ninja Warrior. The season was premiered on May 25th, 2015, and hosted six cities for qualifying rounds in Venice Beach, Kansas City (new city), Houston (new city), Orlando (new city), Pittsburgh (new city), and San Pedro (new city; which was served for the competitors who were the current or former members of U.S. military), with the national finals being held in Las Vegas. For this season, Matt Iseman returned as the host for his sixth season, Akbar Gbaja-Biamila returned as the co-host for his third season, while Kristine Leahy replaced Jenn Brown as the sideline reporter. Also, for the first time ever, the logo of American Ninja Warrior was changed (excluding the color changes for the logo during the first six seasons of American Ninja Warrior).

This season was a historic moment in American Ninja Warrior history, as Geoff Britten and Isaac Caldiero completed all 4 stages during Las Vegas national finals, becoming the first and second persons to achieve total victory on American Ninja Warrior, and each of them earn the title as the first and second "American Ninja Warrior" respectively. This also marked the first time in which kanzenseiha/total victory had achieved outside SASUKE tournaments (excluding the kanzenseiha in KUNOICHI tournaments, since American Ninja Warrior was mostly based on SASUKE). Also, starting on this season, the cash prize for completing Stage Four is doubled from $500,000 (from the past three American Ninja Warrior seasons) to $1,000,000.

City Qualifiers

Venice Beach Qualifiers

Original Air Date: May 25th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
^Mini Silk Slider
Tilting Table
^Spin Cycle
^Hourglass Drop
Warped Wall

^ - New Obstacle

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Kevin Bull Stock Trader Clear (0:56.40) POM Run of the Night.
2nd Alan Connealy Gym Owner Clear (1:28.32)
3rd Nicholas Coolridge Construction Worker Clear (1:29.49)
4th Alvaro Campos Internet Marketer Clear (1:46.32)
5th Travis Brewer Clothing Designer Clear (2:07.63)
6th Grant McCartney Flight Attendant Clear (2:35.53)
7th Almas Meirmanov Circus Performer Clear (2:36.16) Digest.
8th Sam Goldstein Software Developer 5. Hourglass Drop (0:19.68) Digest. Disqualified for jumping to the landing platform without grabbing the second board.
9th David Campbell Sound Engineer 5. Hourglass Drop (0:22.78) Disqualified for jumping to the landing platform without grabbing the second board. First time fell at city qualifiers.
10th Michael Skiba Golf Course Worker 5. Hourglass Drop (0:29.30) All cut.
11th Jason Tirado Nursing Student 5. Hourglass Drop (0:31.77) Digest.
12th Dustin Rocho CPR Instructor 5. Hourglass Drop (0:34.51) Digest. First time fell at city qualifiers.
13th Johnnie Ho Waiter 5. Hourglass Drop (0:36.27) All cut.
14th Michael Burk-Christ Webmaster 5. Hourglass Drop (0:37.08) All cut.
15th Heath Burian Certified Public Accountant 5. Hourglass Drop (0:37.22) All cut.
16th Theo Agu Tech Support Engineer 5. Hourglass Drop (0:37.45) Digest.
17th Matthew Dodd Airline Baggage Handler 5. Hourglass Drop (0:41.06) All cut.
18th Shane Hernandez Graphic Designer 5. Hourglass Drop (0:46.07) All cut.
19th Travis Weinand Model 5. Hourglass Drop (0:46.48) Digest.
20th Azeo Torre Music Composer 5. Hourglass Drop (0:48.21) All cut.
21st Guy Catz 5. Hourglass Drop (0:51.33) All cut.
22nd Ben Melick Personal Trainer 5. Hourglass Drop (0:55.05) Disqualified for jumping to the landing platform without grabbing the second board.
23rd Nir Halfon Adventure Guide 5. Hourglass Drop (1:00.43) All cut.
24th Rashad Richardson Motivational Speaker 5. Hourglass Drop (1:07.89) Digest. Disqualified for jumping to the landing platform without grabbing the second board.
25th Jackson Meyer Biology Student 5. Hourglass Drop (1:13.58)
26th Paul Mangasarian 5. Hourglass Drop (1:13.68) All cut.
27th Ryan Robinson Highwire Artist 5. Hourglass Drop (1:17.72) Disqualified for grabbing the second board's support structure.
28th Jessie Graff Stuntwoman 5. Hourglass Drop (1:19.22) First woman on this season to qualify to city finals.
29th Everest Ling Actor 5. Hourglass Drop (1:20.28) All cut.
30th Arnold Hernandez Busboy 5. Hourglass Drop (1:21.46) Disqualified for jumping to the landing platform without grabbing the second board.

Trivia

  • Due to the Hourglass Drop, Venice Beach qualifiers had set the lowest amount of finishers during city qualifiers on this season (with 7 finishers). This was also the lowest amount of finishers during city qualifiers in American Ninja Warrior history.


Kansas City Qualifiers

Original Air Date: June 1st, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
^Big Dipper
^Floating Tiles
*Modified Ring Toss
^Bungee Road
Warped Wall

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Lorin Ball Gym Owner Clear (0:58.34)
2nd Paul Kasemir Software Engineer Clear (1:03.07)
3rd Zac Eddington Concrete Foreman Clear (1:17.10) Digest.
4th Lance Pekus Rancher Clear (1:21.69)
5th Jake Murray Wedding Photographer Clear (1:22.37) All cut.
6th Kevin Hogan Tax Accountant Clear (1:23.65) Digest.
7th TJ Sanderson P.E. Teacher Clear (1:36.02) All cut.
8th Dan Yager Hair Salon Owner Clear (1:41.03) All cut.
9th Josh Cook Floor Installer Clear (1:42.65) All cut.
10th Alan Adams Marketing Associate Clear (1:44.50) Digest.
11th Isaac Caldiero Professional Rock Climber Clear (1:53.42)
12th Dan Banura Contractor Clear (1:55.34) All cut.
13th Brandon Berrett High School Ceramics Teacher Clear (1:57.56) Digest.
14th Jason Williams Clear (2:03.56) All cut.
15th Michael Silenzi Physical Therapist Clear (2:06.25) All cut.
16th Brandon Mears Firefighter Clear (2:09.27) All cut.
17th Spencer Mestel Clear (2:09.46) All cut.
18th James Fenby Handyman Clear (2:12.99) Digest.
19th Brian Beckstrand Clear (2:14.41) All cut.
20th Dan Polizzi Firefighter Clear (2:17.88) All cut.
21st Ethan Swanson Clear (2:17.99) All cut.
22nd Karson Voiles Business Owner Clear (2:18.28) All cut.
23rd Dave Cavanagh Clear (2:23.64) All cut.
24th Mike McKenzie Pizza Delivery Driver Clear (2:25.81) All cut.
25th Christopher Lange History Teacher Clear (2:38.49) All cut.
26th Ian Dory Professional Rock Climber Clear (2:40.23) Digest.
27th Michael Stanger Insurance Agent Clear (2:40.30)
28th Dan Holguin Rehabilitation Therapist Clear (2:44.27) All cut.
29th Dennis Lappin Firefighter Clear (2:48.35)
30th Tavares Chambliss Emcee Clear (2:49.95)
31st Brian Arnold Stay-at-Home Dad Clear (2:51.75)
32nd Jon Stewart Construction Foreman Clear (2:57.01)
33rd Robert Taylor Clear (2:57.72) All cut.
34th Lutalo Sephers DJ Clear (3:02.43) Digest.
35th Brendan Couvreux Paramedic Clear (3:07.23) Digest.
36th Noah Kaufman E.R. Doctor Clear (3:35.61) Digest.
37th Meagan Martin Rock Climbing Coach Clear (4:00.34) First and only woman to complete the city qualifiers course on this season. POM Run of the Night.
38th Gabe Blomgren Mail Carrier Clear (4:26.20) All cut.

Trivia


Houston Qualifiers

Original Air Date: June 8th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
^Tilting Slider
*Spinning Log
^Cargo Crossing
^Swinging Spikes
Warped Wall

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Daniel Gil Personal Trainer Clear (1:30.78) POM Run of the Night.
2nd Brent Steffensen Gym Owner Clear (1:49.96)
3rd Thomas Stillings Gymnastics Instructor Clear (2:20.57) All cut.
4th Dillon Gates Kinesiology Student Clear (2:20.81) Digest.
5th Geoff Lancaster Software Developer Clear (2:21.59) Digest.
6th Andrew Lowes Gymnastics Coach Clear (2:36.71) All cut.
7th Tremayne Dortch Personal Trainer Clear (2:51.55) Digest.
8th Abel Gonzalez Motivational Speaker Clear (3:03.72) Digest.
9th Nathan Jasso Server Clear (3:06.17) All cut.
10th Ryan McCoy Oil & Gas Manager Clear (3:07.16)
11th Sam Sann Gym & Salon Owner Clear (3:10.43)
12th Joe Calderon Graphic Designer Clear (3:17.27) All cut.
13th Jon Horton Olympic Gymnast Clear (3:30.32)
14th Tony Matesi Magazine Editor Clear (3:40.06) All cut.
15th Jonathan Parr Physical Therapist Clear (4:25.60)
16th Jeremiah Morgan Minister 5. Swinging Spikes (0:52.58)
17th Josh Grant Engineering Student 5. Swinging Spikes (0:59.61) All cut.
18th Anthony Scott Corrections Officer 5. Swinging Spikes (1:06.05)
19th Evan Dollard TV Host 5. Swinging Spikes (1:24.52) Digest.
20th Travis Iverson Corrections Officer 5. Swinging Spikes (1:25.57) All cut.
21st Brock Riebe 5. Swinging Spikes (1:26.62) All cut.
22nd Karsten Williams Youth Fitness Specialist 5. Swinging Spikes (1:27.47)
23rd Kevin Klein Dallas Cowboys Flag Runner 5. Swinging Spikes (1:28.34) All cut.
24th Vance Yarter Business Owner 5. Swinging Spikes (1:28.47) Digest.
25th Clayton Coufal 5. Swinging Spikes (1:28.48) All cut.
26th Robert Ing Web Developer 5. Swinging Spikes (1:28.96) All cut.
27th Tyler Fisher 5. Swinging Spikes (1:31.32) All cut.
28th Darren Fagan 5. Swinging Spikes (1:33.28) All cut.
29th David Yarter Gym Owner 5. Swinging Spikes (1:38.73) Digest.
30th Christopher Janes College Student 5. Swinging Spikes (1:41.94) All cut.


Orlando Qualifiers

Original Air Date: June 22nd, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
*Rolling Log
^Paddle Boards
^Tire Swing
*Double Tilt Ladder
Warped Wall

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Jon Alexis, Jr. Mill Worker Clear (1:37.75)
2nd James McGrath ANW Veteran Clear (2:00.99) Digest.
3rd Flip Rodriguez Stuntman Clear (2:09.45) First time competing without his mask. POM Run of the Night.
4th Travis Rosen Stockbroker Clear (2:12.23)
5th Cory Cook Clear (2:19.91) All cut.
6th Neil Craver Artist Clear (2:22.72) All cut.
7th Drew Drechsel Ninja Coach Clear (2:29.14)
8th JJ Woods Boxing Trainer Clear (2:33.85) Digest.
9th Adam Arnold Industrial Technician Clear (2:43.17) Digest.
10th Hunter Sipes Missionary Clear (2:50.30)
11th Kenneth Niemitalo Clear (3:12.08) All cut.
12th Rich Shoemaker E.R. Doctor Clear (3:21.35) All cut.
13th Jo Jo Bynum Software Engineer Clear (3:24.72) All cut.
14th Solomon Harvey Clear (3:36.13) All cut.
15th Eddy Stewart Firefighter Clear (3:45.29) All cut.
16th Reko Rivera Mobile DJ Clear (3:48.20) Digest.
17th James Bogle, Jr. Cargo Handler Clear (3:48.77) All cut.
18th Luis Alemany Clear (3:55.91) All cut.
19th Stephens Nunnally Clear (4:06.55) All cut.
20th Chad Hohn Residential Builder Clear (4:09.23) Cut his head at the Rolling Log.
21st Gordon White Dog Trainer Clear (4:16.95) All cut.
22nd Alexio Gomes Motivational Speaker Clear (4:19.51)
23rd Matt Jordan Butcher Clear (4:21.05) All cut.
24th Adam Williams Air Force Major Clear (4:33.06) Digest.
25th Shaun Murray Wakeboarding Champion Clear (4:33.79)
26th Kyle Johnson Professional Break Dancer 6. Warped Wall (2:08.59) All cut.
27th Sean Clayton Construction Worker 5. Double Tilt Ladder (1:22.70) All cut.
28th Matthew Schumann Bluegrass Musician 5. Double Tilt Ladder (1:30.25) All cut.
29th Idoko Abuh Musician 5. Double Tilt Ladder (1:32.14) Digest.
30th Jesus Fernandez 5. Double Tilt Ladder (1:49.79) All cut.


Pittsburgh Qualifiers

Original Air Date: June 29th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
*Log Grip
^Snake Crossing
^Wind Chimes
*Devil Steps
Warped Wall

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Elet Hall Survival Guide Clear (1:22.71) POM Run of the Night.
2nd Joe Moravsky Meteorologist Clear (1:34.17)
3rd Dustin Sanderson High School Teacher Clear (1:46.54) Digest.
4th Justin Kydd Systems Administrator Clear (2:10.42) Digest.
5th Mike Meyers Civil Engineer Clear (2:34.53) All cut.
6th Luciano Acuna, Jr. Stuntman Clear (2:40.04)
7th Danny Johnson Motion Graphics Artist Clear (2:41.78) All cut.
8th Pavel Fesyuk Exterminator Clear (3:01.38) All cut.
9th Adam Grossman Naval Engineer Clear (3:03.37) All cut.
10th Brian Wilczewski Mechanical Engineer Clear (3:20.54) Digest.
11th P.J. Granger Construction Worker Clear (3:31.90)
12th Geoff Britten Cameraman Clear (3:41.81) Digest.
13th Adam Mihm Crash Test Engineer Clear (3:44.64) All cut.
14th Alex Dell'Aquila Clear (3:45.16) All cut.
15th Ron Schmidt Furniture Maker Clear (4:10.45) Digest.
16th Joe Archambault K-9 Police Officer Clear (4:15.64) Digest.
17th Mike Bernardo Firefighter Clear (4:25.15)
18th Jazon Khazi Street Performer Clear (4:33.23) All cut.
19th Kelly Mohler Horse Trainer Clear (4:41.68) All cut.
20th Todd Mitchell Mechanical Engineer Clear (4:51.54) All cut.
21st Sean Darling-Hammond Law Clerk Clear (5:32.64) All cut.
22nd Jamie Rahn Gym Owner Clear (6:06.95)
23rd Miles Avery Gymnastics Coach 6. Warped Wall (3:01.63)
24th Chad Sanderson Construction Manager 5. Devil Steps (1:14.00) All cut.
25th David Bozak 5. Devil Steps (1:40.04) All cut.
26th Tim Mitroka Army Swimming Instructor 5. Devil Steps (2:14.36) Digest.
27th Aaron Himelright Welder 5. Devil Steps (2:15.58) Digest.
28th Ryan Ripley Walmart Retail Associate 5. Devil Steps (2:15.73)
29th Michelle Warnky Gym Owner 5. Devil Steps (2:42.73) Third woman on this season to qualify to city finals.
30th Scott Maxson Retail Manager 5. Devil Steps (2:44.24) Digest.


San Pedro (Military) Qualifiers

Original Air Date: July 6th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
*Jump Hang
^Log Runner
*Monkey Pegs
^I-Beam Cross
Warped Wall

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile (Military Branch) Result Notes
1st Robin Pietschmann Rescue Swimmer (Coast Guard) Clear (3:05.51) POM Run of the Night.
2nd Caleb Hayre Firefighter (Marines) Clear (3:14.85) Digest.
3rd Seth Caskey Staff Sergeant (Air Force) Clear (3:26.67)
4th Ahmed Toure Climbing Instructor (Army) Clear (3:44.53)
5th Matthew Jensen Fighter Pilot (Air National Guard) Clear (3:46.35) Digest.
6th Joel Blair Clear (3:52.69) All cut.
7th Steve Martin Iron Worker (Navy) Clear (4:14.70) All cut.
8th Van Tran Health Consultant (Air Force) Clear (4:20.75) Digest.
9th Ryan Stratis Personal Trainer (Army National Guard) Clear (4:25.65)
10th Dustin McKinney Lieutenant (Navy) Clear (5:11.97)
11th Nathan Tucker Biology Student (Navy) 5. I-Beam Cross (1:18.90) All cut.
12th Arnold Dinh 5. I-Beam Cross (1:30.83) All cut.
13th Casey Thornton 5. I-Beam Cross (1:37.88) All cut.
14th Justin Gielski Loadmaster (Air National Guard) 5. I-Beam Cross (1:54.74)
15th Jason Cantu U.S. Marine Corps Sergeant (Marines) 5. I-Beam Cross (2:02.06) Digest.
16th Preston Griffall U.S. Olympic Luger (Army) 5. I-Beam Cross (2:04.48) All cut.
17th Randall Forsythe 5. I-Beam Cross (2:11.25) All cut.
18th Jeremy Prather Deputy US Marshal (Marines) 5. I-Beam Cross (2:14.46)
19th Omar Payton Medical Assistant (Coast Guard) 5. I-Beam Cross (2:23.41) All cut.
20th Deon Graham Surface Warfare Officer (Navy) 5. I-Beam Cross (2:24.09)
21st Benjamin Barrett Army Combat Medic (Army) 5. I-Beam Cross (2:28.33) All cut.
22nd Kyle Durand Technology Entrepreneur (Navy) 5. I-Beam Cross (2:29.53)
23rd Jeremy Guarino Former Marine (Marines) 5. I-Beam Cross (2:31.76) All cut.
24th Christopher Moore Prosthetist (Navy) 5. I-Beam Cross (2:41.57) Digest.
25th Trevor Parks 5. I-Beam Cross (3:16.13) All cut.
26th Darren Virgo Fitness Manager (Navy) 5. I-Beam Cross (3:25.69) All cut.
27th Joel Burkhalter 4. Monkey Pegs (0:49.34) All cut.
28th Vincent Klapper NBA Entertainer (Marines) 4. Monkey Pegs (0:50.73) All cut.
29th Dean Mosier Animator (Navy) 4. Monkey Pegs (0:51.71) Digest.
30th Alexander Panyasiri Gym Owner (Navy) 4. Monkey Pegs (0:53.15) All cut.

City Finals

Venice Beach Finals

Original Air Date: July 13th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
Mini Silk Slider
Tilting Table
Spin Cycle
Hourglass Drop
Warped Wall
Salmon Ladder
*Rumbling Dice
^Clear Climb
^Invisible Ladder

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 3rd Nicholas Coolridge Construction Worker Clear (6:06.39) POM Run of the Night.
2nd 1st Kevin Bull Stock Trader 10. Invisible Ladder (4:45.38)
3rd 9th David Campbell Audio & Lighting Engineer 10. Invisible Ladder (4:48.50)
4th 4th Alvaro Campos Internet Marketer 9. Clear Climb (3:07.90) Digest.
5th 6th Grant McCartney Flight Attendant 9. Clear Climb (3:27.53)
6th 28th Jessie Graff Stuntwoman 9. Clear Climb (4:40.27) Fourth woman to scale the Warped Wall on American Ninja Warrior. First and only woman on this season to qualify to Las Vegas national finals.
7th 12th Dustin Rocho CPR Instructor 8. Rumbling Dice (2:00.68) Fell on the second dice.
8th 22nd Ben Melick Personal Trainer 8. Rumbling Dice (2:26.48) Fell on the second dice.
9th 27th Ryan Robinson Highwire Artist 8. Rumbling Dice (2:55.57) Fell on the first dice.
10th 7th Almas Meirmanov Circus Performer 7. Salmon Ladder (1:38.53)
11th 11th Jason Tirado Nursing Student 5. Hourglass Drop (0:24.66)
12th 8th Sam Goldstein Software Developer 5. Hourglass Drop (0:25.75) Digest. Disqualified for jumping to the landing platform without grabbing the second board.
13th 14th Michael Burkett-Crist Webmaster 5. Hourglass Drop (0:27.11) Digest.
14th 20th Azeo Torre Music Composer 5. Hourglass Drop (0:30.34) Digest.
15th 16th Theo Agu Tech Support Engineer 5. Hourglass Drop (0:30.91)

Results of Other City Finalists

Qualifying Place Name Profile Result Notes
2nd Alan Connealy Gym Owner 5. Hourglass Drop 16th place.
5th Travis Brewer Clothing Designer 4. Spin Cycle Digest. Disqualified for grabbing the support structure.
10th Michael Skiba Golf Course Worker 4. Spin Cycle Digest.
13th Johnnie Ho Waiter 4. Spin Cycle Digest.
15th Heath Burian Certified Public Accountant 4. Spin Cycle Digest.
17th Matthew Dodd Airline Baggage Handler 2. Mini Silk Slider Digest.
18th Shane Hernandez Graphic Designer 2. Mini Silk Slider Digest.
19th Travis Weinand Model 5. Hourglass Drop Digest. Disqualified for jumping to the landing platform without grabbing the second board.
21st Guy Catz 5. Hourglass Drop All cut.
23rd Nir Halfon Adventure Guide 5. Hourglass Drop Digest.
24th Rashad Richardson Motivational Speaker 5. Hourglass Drop Disqualified for jumping to the landing platform without grabbing the second board.
25th Jackson Meyer Biology Student 5. Hourglass Drop
26th Paul Mangasarian 5. Hourglass Drop All cut.
29th Everest Ling Actor 2. Mini Silk Slider Digest.
30th Arnold Hernandez Busboy 5. Hourglass Drop Digest.


Kansas City Finals

Original Air Date: July 20th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
Big Dipper
Floating Tiles
Modified Ring Toss
+Bungee Road
Warped Wall
Salmon Ladder
^Flying Shelf Grab
*Body Prop
^Invisible Ladder

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 7's City Qualifiers Course)

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 4th Lance Pekus Rancher Clear (5:38.44) POM Run of the Night.
2nd 26th Ian Dory Professional Rock Climber Clear (6:44.51)
3rd 35th Brendan Couvreux Paramedic Clear (8:14.84)
4th 11th Isaac Caldiero Professional Rock Climber 9. Body Prop (2:29.74)
5th 9th Josh Cook Floor Installer 9. Body Prop (2:37.03) Digest.
6th 13th Brandon Berrett Ceramics Teacher 9. Body Prop (2:41.17)
7th 1st Lorin Ball Gym Owner 9. Body Prop (2:49.47) Digest.
8th 2nd Paul Kasemir Software Engineer 9. Body Prop (3:11.78) Digest.
9th 16th Brandon Mears Firefighter 9. Body Prop (3:12.54)
10th 5th Jake Murray Wedding Photographer 9. Body Prop (3:15.28) Digest.
11th 22nd Karson Voiles Business Owner 9. Body Prop (3:45.02) Digest.
12th 31st Brian Arnold Stay-at-Home Dad 9. Body Prop (3:45.82) Digest.
13th 14th Jason Williams 9. Body Prop (3:50.90) All cut.
14th 8th Dan Yager Hair Salon Owner 9. Body Prop (4:03.15)
15th 29th Dennis Lappin Firefighter 9. Body Prop (4:04.90) Digest.

Results of Other City Finalists

Qualifying Place Name Profile Result Notes
3rd Zac Eddington Concrete Foreman 8. Flying Shelf Grab All cut.
6th Kevin Hogan Tax Accountant 8. Flying Shelf Grab
7th TJ Sanderson P.E. Teacher 7. Salmon Ladder Digest.
10th Alan Adams Health Club Sales Rep 7. Salmon Ladder
12th Dan Banura Contractor 8. Flying Shelf Grab
15th Michael Silenzi Physical Therapist 8. Flying Shelf Grab Digest.
17th Spenser Mestel 2. Big Dipper All cut.
18th James Fenby Handyman 5. Bungee Road Digest.
19th Brian Beckstrand 8. Flying Shelf Grab All cut.
20th Dan Polizzi Firefighter 4. Modified Ring Toss He put the ring on the peg, but it came off as he tried to swing over to the next peg.
21st Ethan Swanson Insurance agent 8. Flying Shelf Grab All cut.
23rd Dave Cavanagh 8. Flying Shelf Grab All cut.
24th Mike McKenzie Pizza Delivery Driver 3. Floating Tiles Digest.
25th Christopher Lange History Teacher 3. Floating Tiles Digest.
27th Michael Stanger Insurance Agent 9. Body Prop 16th place.
28th Dan Holguin Rehabilitation Therapist 5. Bungee Road Digest.
30th Tavares Chambliss Emcee 7. Salmon Ladder All cut.
32nd Jon Stewart Construction Foreman 8. Flying Shelf Grab
33rd Robert Taylor 5. Bungee Road All cut.
34th Lutalo Sephers DJ/Dancer 7. Salmon Ladder Digest.
37th Meagan Martin Rock Climbing Coach 2. Big Dipper
36th Noah Kaufman E.R. Physician 5. Bungee Road
38th Gabe Blomgren Mail Carrier 5. Bungee Road Digest.


Houston Finals

Original Air Date: July 27th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
Tilting Slider
Spinning Log
Cargo Crossing
Swinging Spikes
Warped Wall
Salmon Ladder
^Walking Bar
*Crazy Cliffhanger
^Invisible Ladder

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 16th Jeremiah Morgan Music Minister Clear (6:16.68)
2nd 11th Sam Sann Gym & Salon Owner Clear (8:43.39) POM Run of the Night.
3rd 1st Daniel Gil Worship Leader 9. Crazy Cliffhanger (2:43.39)
4th 22nd Karsten Williams Youth Fitness Specialist 9. Crazy Cliffhanger (4:43.31)
5th 7th Tremayne Dortch Personal Trainer 9. Crazy Cliffhanger (5:39.16)
6th 3rd Thomas Stillings Gymnastics Instructor 8. Walking Bar (2:32.97)
7th 5th Geoff Lancaster Software Developer 8. Walking Bar (2:48.28)
8th 2nd Brent Steffensen Gym Owner 8. Walking Bar (2:51.02)
9th 29th David Yarter Gym Owner 8. Walking Bar (3:12.48)
10th 4th Dillon Gates Kinesiology Student 8. Walking Bar (3:27.80) Digest.
11th 23rd Kevin Klein Dallas Cowboys Flag Runner 8. Walking Bar (3:51.73)
12th 8th Abel Gonzalez Motivational Speaker 8. Walking Bar (4:32.37)
13th 12th Joe Calderon Graphic Designer 8. Walking Bar (5:12.87) Digest.
14th 18th Anthony Scott Corrections Officer 8. Walking Bar (6:03.94) All cut.
15th 15th Jonathan Parr Physical Therapist 8. Walking Bar (6:21.12) Digest.

Results of Other City Finalists

Qualifying Place Name Profile Result Notes
6th Andrew Lowes Gymnastics Coach 5. Swinging Spikes Digest.
9th Nathan Jasso Server 7. Salmon Ladder Digest.
10th Ryan McCoy Oil & Gas Manager 5. Swinging Spikes All cut.
13th Jon Horton Olympic Gymnast 8. Walking Bar
14th Tony Matesi Magazine Editor 5. Swinging Spikes Digest.
17th Josh Grant Engineering Student 7. Salmon Ladder Digest.
19th Evan Dollard TV Host 5. Swinging Spikes
20th Travis Iverson Corrections Officer 7. Salmon Ladder
21st Brock Riebe 4. Cargo Crossing All cut.
24th Vance Yarter Business Owner 5. Swinging Spikes
25th Clayton Coufal 5. Swinging Spikes All cut.
26th Robert Ing Web Developer 5. Swinging Spikes Digest.
27th Tyler Fisher 7. Salmon Ladder All cut.
28th Darren Fagan 8. Walking Bar All cut.
30th Christopher Janes College Student 5. Swinging Spikes Digest.


Orlando Finals

Original Air Date: August 3rd, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
Rolling Log
Paddle Boards
Tire Swing
Double Tilt Ladder
Warped Wall
Salmon Ladder
*Cannonball Alley
^Double Helix
^Invisible Ladder

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 2nd James McGrath ANW Veteran Clear (5:30.50) POM Run of the Night.
2nd 9th Adam Arnold Maintenance Worker Clear (6:42.07)
3rd 3rd Flip Rodriguez Stuntman 10. Invisible Ladder (5:12.24)
4th 7th Drew Drechsel Ninja Trainer 10. Invisible Ladder (5:25.18)
5th 6th Neil Craver Artist 10. Invisible Ladder (5:33.33)
6th 4th Travis Rosen Stockbroker 9. Double Helix (3:06.12)
7th 21st Gordon White Dog Trainer 9. Double Helix (5:35.18) Digest.
8th 8th JJ Woods Boxing Trainer 8. Cannonball Alley (3:31.12)
9th 27th Sean Clayton Construction Worker 8. Cannonball Alley (4:12.90) Digest.
10th 17th James Bogle, Jr. Cargo Handler 8. Cannonball Alley (4:19.01) Digest.
11th 10th Hunter Sipes Missionary 8. Cannonball Alley (4:29.87) Digest.
12th 15th Eddy Stewart Firefighter 8. Cannonball Alley (4:50.62) Digest.
13th 12th Rich Shoemaker E.R. Doctor 8. Cannonball Alley (4:59.36)
14th 13th Jo Jo Bynum Software Engineer 8. Cannonball Alley (5:10.85)
15th 22nd Alexio Gomes Motivational Speaker 8. Cannonball Alley (5:15.98)

Results of Other City Finalists

Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st Jon Alexis, Jr Mill Worker 4. Tire Swing
5th Cory Cook 3. Paddle Boards All cut.
11th Kenneth Niemitalo 3. Paddle Boards All cut. Fell on the Cannonball Alley. But upon review, he was disqualified on the Paddle Boards for touching the center axis.
14th Solomon Harvey 8. Cannonball Alley All cut.
16th Reko Rivera Mobile DJ 8. Cannonball Alley Digest.
18th Luis Alemany 7. Salmon Ladder All cut.
19th Stephens Nunnally 8. Cannonball Alley All cut.
20th Chad Hohn Residential Builder 4. Tire Swing Digest.
23rd Matt Jordan Butcher 7. Salmon Ladder
24th Adam Williams Air Force Major 2. Rolling Log Digest.
25th Shaun Murray Professional Wakeboarder 7. Salmon Ladder Digest. Cut his head at the Rolling Log.
26th Kyle Johnson Professional Break Dancer 2. Rolling Log
28th Matthew Schumann Bluegrass Musician 5. Double Tilt Ladder Digest.
29th Idoko Abuh Musician 7. Salmon Ladder Digest.
30th Jesus Fernandez 7. Salmon Ladder All cut.


Pittsburgh Finals

Original Air Date: August 10th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
Log Grip
Snake Crossing
Wind Chimes
Devil Steps
Warped Wall
Salmon Ladder
^Floating Monkey Bars
*Doorknob Arch
^Invisible Ladder

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 12th Geoff Britten Cameraman Clear (6:44.81) POM Run of the Night.
2nd 2nd Joe Moravsky Meteorologist Clear (7:28.92)
3rd 22nd Jamie Rahn Gym Owner 10. Invisible Ladder (6:47.46)
4th 1st Elet Hall Survival Guide 9. Doorknob Arch (2:59.18)
5th 5th Mike Meyers Civil Engineer 9. Doorknob Arch (3:53.84) Digest.
6th 21st Sean Darling-Hammond Law Clerk 9. Doorknob Arch (5:05.44)
7th 17th Mike Bernardo Firefighter 9. Doorknob Arch (5:08.59)
8th 13th Adam Mihm Crash Test Engineer 8. Floating Monkey Bars (4:17.45)
9th 10th Brian Wilczewski Mechanical Engineer 8. Floating Monkey Bars (4:20.25) Digest.
10th 8th Pavel Fesyuk Exterminator 8. Floating Monkey Bars (4:24.06)
11th 9th Adam Grossman Naval Engineer 8. Floating Monkey Bars (4:29.42) Digest.
12th 11th P.J. Granger Construction Worker 8. Floating Monkey Bars (4:37.30)
13th 27th Aaron Himelright Welder 8. Floating Monkey Bars (4:44.74) All cut.
14th 20th Todd Mitchell Mechanical Engineer 8. Floating Monkey Bars (4:47.34) Digest.
15th 15th Ron Schmidt Furniture Maker 8. Floating Monkey Bars (4:55.89) Digest.

Results of Other City Finalists

Qualifying Place Name Profile Result Notes
3rd Dustin Sanderson High School Teacher 3. Snake Crossing Digest.
4th Justin Kydd Systems Administrator 7. Salmon Ladder All cut.
6th Luciano Acuna, Jr. Stuntman 1. Quintuple Steps
7th Danny Johnson Motion Graphics Artist 5. Devil Steps
14th Alex Dell'Aquila 3. Snake Crossing All cut.
16th Joe Archambault K9 Police Officer 3. Snake Crossing Digest.
18th Jazon Khazi Street Performer 8. Floating Monkey Bars Digest.
19th Kelly Mohler Horse Trainer 3. Snake Crossing Digest.
23rd Miles Avery Gymnastics Coach 3. Snake Crossing
24th Chad Sanderson Construction Manager 7. Salmon Ladder Digest.
25th David Bozak 8. Floating Monkey Bars All cut.
26th Tim Mitroka Army Swimming Instructor 8. Floating Monkey Bars All cut.
28th Ryan Ripley Retail Associate 7. Salmon Ladder Digest.
29th Michelle Warnky Gym Owner 3. Snake Crossing
30th Scott Maxson Retail Manager 5. Devil Steps Digest.


San Pedro (Military) Finals

Original Air Date: August 17th, 2015.

Obstacles

Quintuple Steps
Jump Hang
Log Runner
Monkey Pegs
I-Beam Cross
Warped Wall
Salmon Ladder
*Swinging Frames
^Globe Grasper
^Invisible Ladder

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Qualifying Place Name Profile (Military Branch) Result Notes
1st 10th Dustin McKinney Lieutenant Junior Grade (Navy) Clear (9:48.75) POM Run of the Night.
2nd 5th Matthew Jensen Fighter Pilot (Air National Guard) 10. Invisible Ladder (8:34.65)
3rd 9th Ryan Stratis Personal Trainer (Army National Guard) 10. Invisible Ladder (8:43.93)
4th 1st Robin Pietschmann Rescue Swimmer (Coast Guard) 9. Globe Grasper (4:05.89)
5th 14th Justin Gielski Loadmaster (Air National Guard) 9. Globe Grasper (4:47.34)
6th 4th Ahmed Toure U.S. Speed Climbing Team (Army) 9. Globe Grasper (5:01.26)
7th 18th Jeremy Prather Deputy U.S. Marshal (Marines) 9. Globe Grasper (5:40.29)
8th 24th Christopher Moore Prosthetist (Navy) 8. Swinging Frames (5:27.55)
9th 23rd Jeremy Guarino Former Marine (Marines) 8. Swinging Frames (5:36.35) Digest.
10th 8th Van Tran Health Consultant (Air Force) 8. Swinging Frames (5:58.93) Digest.
11th 7th Steve Martin Iron Worker (Navy) 8. Swinging Frames (6:56.35) Digest.
12th 2nd Caleb Hayre Firefighter (Marines) 7. Salmon Ladder (3:06.65) Digest.
13th 16th Preston Griffall U.S. Olympic Luger (Army) 7. Salmon Ladder (3:34.06)
14th 11th Nathan Tucker Biology Student (Navy) 7. Salmon Ladder (3:58.86)
15th 21st Benjamin Barrett Army Combat Medic (Army) 7. Salmon Ladder (6:07.98) Digest.

Results of Other City Finalists

Qualifying Place Name Profile (Military Branch) Result Notes
3rd Seth Caskey Staff Sergeant (Air Force) 3. Log Runner All cut.
6th Joel Blair 7. Salmon Ladder All cut.
12th Arnold Dinh 3. Log Runner All cut.
13th Casey Thornton 5. I-Beam Cross All cut.
15th Jason Cantu Marine Sergeant (Marines) 6. Warped Wall Digest.
17th Randall Forsythe 5. I-Beam Cross All cut.
19th Omar Payton Medical Assistant (Coast Guard) 5. I-Beam Cross Digest.
20th Deon Graham Naval Officer (Navy) 5. I-Beam Cross Digest.
22nd Kyle Durand Technology Entrepreneur (Navy) 5. I-Beam Cross
25th Trevor Parks 5. I-Beam Cross All cut.
26th Darren Virgo Fitness Manager (Navy) 2. Jump Hang Digest.
27th Joel Burkhalter 5. I-Beam Cross All cut.
28th Vincent Klapper NBA Entertainer (Marines) 5. I-Beam Cross
29th Dean Mosier Animator (Navy) 3. Log Runner All cut.
30th Alex Panyasiri Gym Owner (Navy) 5. I-Beam Cross Digest.

Las Vegas National Finals

Each competitor who competed in Las Vegas national finals must wear clothes/attributes that represented his/her respective qualifying city.

Venice Beach Kansas City Houston Orlando Pittsburgh San Pedro (Military)


Stage One

Original Air Date: August 31st, 2015 & September 7th, 2015.

Obstacles

Piston Road
*Propeller Bar
*Silk Slider
Jumping Spider
^Sonic Curve
Warped Wall
^Coin Flip
^Triple Swing

Time limit: 150 seconds.

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Name Region Rank Result Notes
Paul Kasemir Kansas City 8th 8. Triple Swing First time fell at Stage One.
Nicholas Coolridge Venice Beach 1st 4. Jumping Spider
Ahmed Toure San Pedro (Military) 6th 2. Propeller Bar Digest.
Dillon Gates Houston 10th 3. Silk Slider Digest.
Robin Pietschmann San Pedro (Military) 4th 5. Sonic Curve Digest.
David Campbell Venice Beach 3rd 7. Coin Flip Failed to complete Stage One for 4 consecutive American Ninja Warrior seasons.
Gordon White Orlando 7th 8. Triple Swing Timed out.
Tremayne Dortch Houston 5th Clear (01.97 seconds left)
Marybeth Wang Orlando Wildcard 2. Propeller Bar Digest.
Karsten Williams Houston 4th 2. Propeller Bar Digest.
Theo Agu Venice Beach 15th 3. Silk Slider Digest.
Alexio Gomes Orlando 15th 5. Sonic Curve Digest.
James McGrath Orlando 1st 4. Jumping Spider
Neil Craver Orlando 5th Clear (22.84 seconds left)
Azeo Torre Venice Beach 14th 2. Propeller Bar Digest.
Jo Jo Bynum Orlando 14th Clear (22.83 seconds left) Digest.
Abel Gonzalez Houston 12th Clear (15.50 seconds left) Digest.
Brian Arnold Kansas City 12th Clear (22.85 seconds left)
Michelle Warnky Pittsburgh Wildcard 4. Jumping Spider
Sam Sann Houston 2nd 2. Propeller Bar
Geoff Britten Pittsburgh 1st Clear (24.66 seconds left)
P.J. Granger Pittsburgh 12th 4. Jumping Spider
Flip Rodriguez Orlando 3rd Clear (28.66 seconds left)
Aaron Himelright Pittsburgh 13th 4. Jumping Spider Digest.
Mike Bernardo Pittsburgh 7th Clear (18.14 seconds left) Digest.
Kevin Klein Houston 11th Clear (04.56 seconds left) Digest.
David Yarter Houston 9th Clear (00.52 seconds left)
Ben Melick Venice Beach 8th 5. Sonic Curve
Ryan Stratis San Pedro (Military) 3rd Clear (14.79 seconds left)
Daniel Gil Houston 3rd Clear (38.44 seconds left)
Travis Rosen Orlando 6th Clear (25.86 seconds left) Digest.
Brian Wilczewski Pittsburgh 9th Clear (16.37 seconds left) Digest.
Justin Gielski San Pedro (Military) 5th 7. Coin Flip Digest.
Jessie Graff Venice Beach 6th 6. Warped Wall Timed out. Second woman to complete the Jumping Spider on American Ninja Warrior.
Dustin McKinney San Pedro (Military) 1st Clear (07.48 seconds left)
Kevin Bull Venice Beach 2nd Clear (49.74 seconds left) POM Run of the Night (August 31).
Adam Arnold Orlando 2nd 2. Propeller Bar
Preston Griffall San Pedro (Military) 13th 8. Triple Swing
Asya Grechka Orlando Wildcard 2. Propeller Bar Digest.
Adam Mihm Pittsburgh 8th 4. Jumping Spider Digest.
Steve Martin San Pedro (Military) 11th 1. Piston Road Digest.
Jonathan Parr Houston 15th 5. Sonic Curve
Grant McCartney Venice Beach 5th Clear (09.59 seconds left)
Rose Wetzel Houston Wildcard 2. Propeller Bar
Jamie Rahn Pittsburgh 3rd Clear (12.78 seconds left)
Van Tran San Pedro (Military) 10th 2. Propeller Bar Digest.
Eddy Stewart Orlando 12th 6. Warped Wall Digest. Timed out.
Brandon Mears Kansas City 9th Clear (10.48 seconds left) Digest.
Brendan Couvreux Kansas City 3rd 2. Propeller Bar
Pavel Fesyuk Pittsburgh 10th Clear (00.99 seconds left)
Geoff Lancaster Houston 7th 5. Sonic Curve Digest.
Benjamin Barrett San Pedro (Military) 15th 8. Triple Swing Digest.
Sean Clayton Orlando 9th Clear (21.64 seconds left) Digest.
Josh Cook Kansas City 5th 3. Silk Slider
Anthony Scott Houston 14th Clear (10.90 seconds left)
Lance Pekus Kansas City 1st Clear (23.66 seconds left)
Isaac Caldiero Kansas City 4th Clear (20.74 seconds left)
Kacy Catanzaro Houston Wildcard 2. Propeller Bar
Caleb Hayre San Pedro (Military) 12th 3. Silk Slider Digest.
Rich Shoemaker Orlando 13th 4. Jumping Spider Digest.
Ian Dory Kansas City 2nd Clear (05.87 seconds left) Digest.
Jeremy Prather San Pedro (Military) 7th 2. Propeller Bar
JJ Woods Orlando 8th Clear (32.64 seconds left)
Joe Moravsky Pittsburgh 2nd Clear (35.31 seconds left)
Elet Hall Pittsburgh 4th 4. Jumping Spider
Dustin Rocho Venice Beach 7th Clear (00.47 seconds left) Digest.
Drew Drechsel Orlando 4th Clear (40.58 seconds left) Digest.
Jake Murray Kansas City 10th Clear (50.22 seconds left)
Meagan Martin Kansas City Wildcard 6. Warped Wall Timed out.
Brandon Berrett Kansas City 6th 4. Jumping Spider Digest.
Karson Voiles Kansas City 11th Clear (18.47 seconds left) Digest.
Jeremiah Morgan Houston 1st Clear (33.76 seconds left) Digest.
Brent Steffensen Houston 8th Clear (51.08 seconds left) POM Run of the Night (September 7th).
Alvaro Campos Venice Beach 4th 2. Propeller Bar All cut.
Ryan Robinson Venice Beach 9th 5. Sonic Curve All cut.
Almas Meirmanov Venice Beach 10th 4. Jumping Spider All cut.
Jason Tirado Venice Beach 11th 4. Jumping Spider All cut.
Sam Goldstein Venice Beach 12th 4. Jumping Spider All cut.
Michael Burkett-Crist Venice Beach 13th 4. Jumping Spider All cut.
Lorin Ball Kansas City 7th Withdrew Did not compete due to injury. Replaced by Michael Stanger.
Jason Williams Kansas City 13th Clear (20.22 seconds left) All cut.
Dan Yager Kansas City 14th Clear (27.50 seconds left) All cut.
Dennis Lappin Kansas City 15th 1. Piston Road All cut.
Michael Stanger Kansas City 16th (injury replacement) 6. Warped Wall All cut. Timed out.
Cassie Craig Kansas City Wildcard 2. Propeller Bar All cut.
Annie Dudek Kansas City Wildcard 1. Piston Road All cut.
Caitlin Shukwit Kansas City Wildcard 1. Piston Road All cut.
Thomas Stillings Houston 6th Clear (16.98 seconds left) All cut.
Joe Calderon Houston 13th 4. Jumping Spider All cut.
James Bogle, Jr. Orlando 10th 6. Warped Wall All cut. Timed out.
Hunter Sipes Orlando 11th 4. Jumping Spider All cut.
Mike Meyers Pittsburgh 5th Clear (29.71 seconds left) All cut.
Sean Darling-Hammond Pittsburgh 6th 4. Jumping Spider All cut.
Adam Grossman Pittsburgh 11th 5. Sonic Curve All cut.
Todd Mitchell Pittsburgh 14th 4. Jumping Spider All cut.
Ron Schmidt Pittsburgh 15th 4. Jumping Spider All cut.
Matthew Jensen San Pedro (Military) 2nd 4. Jumping Spider All cut.
Christopher Moore San Pedro (Military) 8th 5. Sonic Curve All cut.
Jeremy Guarino San Pedro (Military) 9th 4. Jumping Spider All cut.
Nathan Tucker San Pedro (Military) 14th Clear (04.66 seconds left) All cut.
Tory Garcia San Pedro (Military) Wildcard 4. Jumping Spider All cut.


Stage Two

Original Air Date: September 14th, 2015.

Obstacles

Rope Jungle
Double Salmon Ladder
Unstable Bridge
*Butterfly Wall
^Roulette Row
Wall Lift

Time limit: 150 seconds.

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Name Region Rank Result Notes
Jo Jo Bynum Orlando 14th 2. Double Salmon Ladder
Daniel Gil Houston 3rd 5. Roulette Row
Dustin McKinney San Pedro (Military) 1st 1. Rope Jungle
Kevin Klein Houston 11th 1. Rope Jungle Digest.
Tremayne Dortch Houston 5th 3. Unstable Bridge Digest.
Brandon Mears Kansas City 9th 3. Unstable Bridge Digest.
Jamie Rahn Pittsburgh 3rd 5. Roulette Row
Grant McCartney Venice Beach 5th 2. Double Salmon Ladder
Dan Yager Kansas City 14th 5. Roulette Row
Ian Dory Kansas City 2nd Clear (13.97 seconds left)
Brian Arnold Kansas City 12th 5. Roulette Row
Travis Rosen Orlando 6th 3. Unstable Bridge
Neil Craver Orlando 5th 2. Double Salmon Ladder Digest.
Dustin Rocho Venice Beach 7th 3. Unstable Bridge Digest.
Brian Wilczewski Pittsburgh 9th 5. Roulette Row Digest.
Ryan Stratis San Pedro (Military) 3rd 2. Double Salmon Ladder
Isaac Caldiero Kansas City 4th Clear (25.20 seconds left)
Mike Meyers Pittsburgh 5th 5. Roulette Row Digest.
Jeremiah Morgan Houston 1st Clear (18.77 seconds left) Digest.
Lance Pekus Kansas City 1st 5. Roulette Row
Kevin Bull Venice Beach 2nd Clear (28.90 seconds left)
Mike Bernardo Pittsburgh 7th 5. Roulette Row Digest.
Karson Voiles Kansas City 11th 5. Roulette Row Digest.
Flip Rodriguez Orlando 3rd 5. Roulette Row
Pavel Fesyuk Pittsburgh 10th 2. Double Salmon Ladder Digest.
Anthony Scott Houston 14th 3. Unstable Bridge Digest.
Abel Gonzalez Houston 12th Clear (09.44 seconds left) Digest.
Geoff Britten Pittsburgh 1st Clear (29.11 seconds left)
David Yarter Houston 9th 3. Unstable Bridge Digest.
JJ Woods Orlando 8th 5. Roulette Row Digest.
Drew Drechsel Orlando 4th Clear (17.52 seconds left) Digest.
Brent Steffensen Houston 8th 3. Unstable Bridge
Joe Moravsky Pittsburgh 2nd Clear (20.41 seconds left)
Sean Clayton Orlando 9th 3. Unstable Bridge All cut.
Jake Murray Kansas City 10th 2. Double Salmon Ladder All cut.
Jason Williams Kansas City 13th 5. Roulette Row All cut.
Thomas Stillings Houston 6th 3. Unstable Bridge All cut.
Nathan Tucker San Pedro (Military) 14th 3. Unstable Bridge All cut.


Stage Three

Original Air Date: September 14th, 2015.

Obstacles

^Psycho Chainsaw
Doorknob Grasper
Floating Boards
*Ultimate Cliffhanger
*Pole Grasper
*Hang Climb
^Area 51
Flying Bar

^ - New Obstacle
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Name Region Rank Result Notes
Abel Gonzalez Houston 12th 4. Ultimate Cliffhanger Transition to the fourth ledge.
Kevin Bull Venice Beach 2nd 4. Ultimate Cliffhanger Transition to the fifth ledge.
Ian Dory Kansas City 2nd 8. Flying Bar The grip gave out at the fourth cradle.
Isaac Caldiero Kansas City 4th Clear First competitor to complete Stage Three during American Ninja Warrior's regular season.
Jeremiah Morgan Houston 1st 4. Ultimate Cliffhanger Transition to the final ledge.
Drew Drechsel Orlando 4th 6. Hang Climb Fell while trying to reach the medium bar.
Joe Moravsky Pittsburgh 2nd 4. Ultimate Cliffhanger Using the Crazy Cliffhanger technique while making the transition to the final ledge.
Geoff Britten Pittsburgh 1st Clear Second competitor to complete Stage Three during American Ninja Warrior's regular season.


Stage Four

Original Air Date: September 14th, 2015.

Obstacles

Rope Climb (75 feet)

Time limit: 30 seconds.

Results

Name Region Rank Result Notes
Geoff Britten Pittsburgh 1st Total Victory 0.35 seconds left. First person to achieve total victory on American Ninja Warrior and earn the title of the first "American Ninja Warrior".
Isaac Caldiero Kansas City 4th Total Victory 3.86 seconds left. With the fastest Stage Three clear, he was able to choose the running order for Stage Four and elected to go last. Then, he became the second person to achieve total victory on American Ninja Warrior and the second "American Ninja Warrior". By completing Stage Four faster than Geoff Britten, he was declared as the winner and won the $1,000,000 cash prize. POM Run of the Night. Last Man Standing.

External Links