Wikia

Sasukepedia

American Ninja Warrior 5

Talk0
940pages on
this wiki

American Ninja Warrior 5 was the fifth tournament of the American Ninja Warrior series, held in 2013. The series retained the format from the previous season with a few minor changes. Four regional tournaments were held in Venice Beach, Baltimore, Miami, and Denver, with the finals taking place in Las Vegas.

The season premiered on June 30, 2013 on G4, And July 1, 2013 on NBC, with repeat episodes airing the following Saturdays. The season concluded on September 16, 2013.


Venice BeachEdit

Venice QualifyingEdit

ObstaclesEdit

  1. >Rokudantobi (Quintuple Steps)
  2. ^Cross Slider (Frame Slider)
  3. ^Tourenta (Domino Hill)
  4. ^Hang Move (Floating Chains)
  5. ^Giant Swing/Chain See-Saw Fusion (Flying Nunchucks)
  6. Soritatsu Kabe (Warped Wall)

^Denotes New Obstacle to ANW

>Denotes Modified Obstacle to ANW

ResultsEdit

 
Name (Age) Profile Result Notes
Zack Sayenko (33) Software Engineer 2. Frame Slider
Brian Orosco (30) Stuntman 5. Flying Nunchucks
Jordan Babineaux (30) NFL Player 4. Floating Chains
Erika Schwarz (27) Aerialist and Perfomer 5. Flying Nunchucks
Robert Ing 5. Flying Nunchucks Digest
Ryan Thompson IT Trainer 5. Flying Nunchucks Digest
Travis Brewer '(30) Stuntman Clear (2:49.89)
Raymond Cabral Power Lifter 4. Floating Chains Digest
James McGrath (26) Personal Trainer Clear (1:32.38) Digest
James Sclar (29) Culinary Student Clear (2:43.06)
Jonathan Roberson Clear (1:32.78) Digest
Anthwane Jackson 1. Quintuple Steps Digest
Derek Nakamoto (22) Engineering Student 4. Floating Chains
David Campbell (33) Sound Engineer Clear (1:21.07)
Michael Mark (37) Motivator / Life Coach 4. Floating Chains
Natalie Duran (21) Medical Student 2. Frame Slider
Matthew Razore (27) High School Football Coach Failed Rokudantobi
Cody Sato Failed Rokudantobi Digest
Vincent Gorby (31) Unexploded Ordinance Technician 4. Floating Chains Digest
Spencer Hurtt (36) Operations Manager 5. Flying Nunchucks
Desmond Odom (26) Retail Manager 3. Domino Hills
Meiner Carley Farmer Sudical Sales 4. Floating Chains Digest
Michael Zernow Tempest Freerunner 5. Flying Nunchucks
Mario Mendoza (40) General Contractor 5. Flying Nunchucks
Alan Connealy (33) Chiropractor 2. Frame Slider His Shoulder dislocated
Justin Walcker (23) Systems Manager Clear (2:26.95)
Kelvin Antoine (54) Forklift Operator 2. Frame Slider
Jesse La Flair (28) Parkour Instructor Clear (1:04.30)
Jessie Graff (29) Stuntwoman 5. Flying Nunchucks
Lance Pekus (26) Rancher Clear (1:23.54)
Yen Chen (28) Online Advertising / Pianist Clear (4:26.04) Digest
Forest Chang-Turpen Clear (3:10.90) Digest
Melanie Darnell (27) CPA / Wife of Paul Darnell 1. Quintuple Steps
Paul Darnell (30) Stuntman 5. Flying Nunchucks
Aran Cook Ballet Dancer 5. Flying Nunchucks
Matthew Helton Husband of Elizabeth Helton Failed Rokudantobi Digest
Elizabeth Helton Wife of Matthew Helton Failed Rokudantobi Digest
Keith Queen Brand Manager Failed Rokudanttobi Digest
Jennie Queen Husband of Keith Queen Failed Frame Slider Digest
Hope Rocho Wife of Dustin Rocho 1. Quintuple Steps Digest
Dustin Rocho (34) CPR Instructor Clear (1:53.33)
Andrew Douglas (23) Brother of JB Douglas Clear (1:56.58) Digest
Noah Kaufmann (38) ER Physician Clear (2:10.18)
Shane Daniels Tempest Freerunner Clear(1:14.05) Digest
Kyle Cochran (24) Cheer Instructor Failed Flying Nunchucks
Brent Steffensen (32) Stuntman Clear (2:18.65)

Venice FinalsEdit

  1. >Rokudantobi

  2. ^Cross Slider with footing(Frame Slider)
  3. ^Tourenta
  4. ^Hang Move
  5. Double Giant Swing (Trapeze Swing)
  6. Soritatsu Kabe
  7. *Salmon Ladder
  8. ^Rope Maze
  9. >Cliffhanger
  10. ^Spider Climb
 
Name (Age) Qualifier Placing Result Notes
Jessie Graff (28) 30th in Qualifying 6. Warped Wall 2nd woman to attempt Warped Wall
Will Roberts (27) 29th in Qualifying 8. Rope Maze
John Sanders (33) 28th in Qualifying 6. Warped Wall Digest
Luke Carson 27th in Qualifying 9. Cliff Hanger Digest
Dan Mast (25) 26th in Qualifying 9. Cliff Hanger
Levi Keller (27) 25th in Qualifying 8. Rope Maze
Ryan Thompson (28) 24th in Qualifying 7. Salmon Ladder Digest
Daniel Dick (40) 23rd in Qualifying 7. Salmon Ladder
Mario Mendoza (40) 22nd in Qualifying 8. Rope Maze
JB Douglas (25) 21st in Qualifying Clear (3:52.10)
Paul Darnell (30) 20th in Qualifying 7. Salmon Ladder Digest
Joseph Wilson 19th in Qualifying 7. Salmon Ladder Digest
Tony Reddick (35) 18th in Qualifying 7. Salmon Ladder
Yen Chen (28) 17th in Qualifying 7. Salmon Ladder
Forest Chang-Turpin 16th in Qualifying 7. Salmon Ladder Digest
Travis Brewer 15th in Qualifying 7. Salmon Ladder Digest
James Eggiman 14th in Qualifying 10. Spider Climb Digest
James Sclar (29) 13th in Qualifying 10. Spider Climb
Justin Walcker 12th in Qulifying 9. Cliff Hanger
Brent Steffensen (28) 11th in Qualifying 7. Salmon Ladder
Noah Kaufmann (38) 10th in Qualifying 7. Salmon Ladder
Andrew Douglas (23) 9th in Qualifying 1. Quintuple Steps
Dustin Rocho (34) 8th in Qualifying Clear (3:48.50) First American to complete Altered Cliffhanger and 2nd American to complete Spider Climb.
Brian Kretsch 7th in Qualifying 9. Cliff Hanger Digest
Jonathan Roberson (22) 6th in Qualifying 7. Salmon Ladder
James McGrath (26) 5th in Qualifying Clear (3:14.40)
Lance Pekus (26) 4th in Qualifying 9. Cliff Hanger
David Campbell (36) 3rd in Qualifying Clear (4:25.17)
Shane Daniels 2nd in Qualifying 7. Salmon Ladder Digest
Jesse La Flair (28) 1st in Qualifying 9. Cliff Hanger

Baltimore City TournamentEdit

Baltimore QualifierEdit

  1. *Rokudantobi
  2. ^Downhill Jump
  3. ^Prism See-Saw
  4. ^MariantobuJump Hang fusion (Swing Jump) (Hazard Swing)
  5. Circle Cross
  6. Soritatsu Kabe


BALTIMORE CITY QUALIFYING TOP 30:

Ranking Competitor Obstacle Time
30 Robert McFarlane (5) Circle Cross 00:36.59
29 Douglas Chick (6) Warped Wall 03:48.84
28 Stephen Pullen (6) Warped Wall 01:36.00
27 Michael Fedo (6) Warped Wall 01:10.73
26 Justin Conway FINISHED 02:50.27
25 Dan Polizzi FINISHED 02:47.77
24 Michael Pericoloso FINISHED 02:16.08
23 Adam Grossman FINISHED 02:05.59
22 Travis Weinand FINISHED 02:05.50
21 Chris Digangi FINISHED 02:01.05
20 Seth Caskey FINISHED 02:00.85
19 Jeffrey Tan FINISHED 02:00.66
18 David Slovenski FINISHED 01:55.78
17 Robert Hoover FINISHED 01:53.72
16 Brandon Mears FINISHED 01:53.56
15 Marc Namie FINISHED 01:49.90
14 Dan 'Hot Dog" Moschella FINISHED 01:47.61
13 Michael Bernardo FINISHED 01:47.01
12 Brian Wilczewski FINISHED 01:41.42
11 Andrew Lowes FINISHED 01:39.98
10 Michael Silenzi FINISHED 01:38.98
9 Tony Torres FINISHED 01:38.00
8 Andrew Karsen FINISHED 01:34.36
7 Robin Pietschmann FINISHED 01:28.75
6 Joe Moravsky FINISHED 01:25.95
5 Dan Galicynski FINISHED 01:23.43
4 Tim "Livewire" Shieff FINISHED 01:22.31
3 Jamie Rahn FINISHED 01:19.78
2 Michael Needham FINISHED 01:14.51
1 Elet Hall FINISHED 00.53.79

Baltimore FinalsEdit

  1. >Rokudantobi
  2. ^Downhill Jump
  3. ^Prism See-Saw
  4. ^Mariantobu/ Jump Hang (Swing Jump) (Hazard Swing)
  5. ^Swing Circle/ Bungee Rope Climb fusion (Circle Cross)
  6. Soritatsu Kabe
  7. *Salmon Ladder
  8. ^Rumbling Dice
  9. ^Body Prop
  10. ^Spider Climb
Baltimore Finalists
Rank Competitor Obstacle Time
15 Seth Caskey (9) Body Prop 04:00.74
14 Michael Pericoloso (9) Body Prop 03:31.17
13 Adam Grossman (9) Body Prop 03:24.54
12 Travis Weinand (9) Body Prop 02:29.77
11 Michael Needham (9) Body Prop 02:15.67
10 Tim Shieff (9) Body Prop 01:58.50
9 David Slovenski FINISHED 03:46.30
8 Jamie Rahn FINISHED 03:44.47
7 Dan Moschella FINISHED 03:37.73
6 Andrew Lowes FINISHED 03:33.37
5 Jeffrey Tan FINISHED 03:23.17
4 Michael Silenzi FINISHED 03:19.07
3 Brian Wilczewski FINISHED 03:13.17
2 Joe Moravsky FINISHED 03:11.27
1 Dan Galiczynski FINISHED 03:10.90

Miami City TournamentEdit

Miami Qualifying RoundEdit

  1. *Rokudantobi
  2. ^Log Grip/ Shoushi fusion (Utility Pole Slider)
  3. ^Danchigaubou
  4. ^Slider Jump
  5. ^Climbing Bars/ Ultimate Plank fusion(Ladder Peg)
  6. Soritatsu Kabe


MIAMI QUALIFYING TOP 30:

Ranking Competitor Obstacle Time
30 Edgardo Osorio Warped Wall 03:03.92
29 Sean Nogues Warped Wall 02:20.01
28 Chad Hudson Warped Wall 02:07.83
27 Jason Soares Warped Wall 01:45.73
26 Sean 'Monster" Bennett Warped Wall 01:40.45
25 David Gilbert Warped Wall 01:37.40
24 Brandon Smith Warped Wall 01:24.15
23 Idoko Abuh Warped Wall 01:18.04
22 Tukrong 'T.K." Klengdong Warped Wall 01:16.61
21 Brian Escarsega Warped Wall 01:11.83
20 Jonathan Brown Warped Wall 01:04.71
19 Brandon Arrington FINISHED 03:05.50
18 Fernando Vasquez FINISHED 03:04.41
17 Paul O'Connor FINISHED 02:49.55
16 Ryan Stratis FINISHED 02:37.60
15 Josh Windbeck FINISHED 02:30.90
14 James Perreira FINISHED 02:30.09
13 John Walker FINISHED 02:22.29
12 Pavel Manin FINISHED 02:21.45
11 Joseph Rosello FINISHED 02:13.73
10 Briggs Schneider FINISHED 02:07.49
9 Yev Kouchnir FINISHED 01:58.70
8 Grant David FINISHED 01:53.76
7 Sean Morris FINISHED 01:49.53
6 Thomas Hall FINISHED 01:46.50
5 William Brown FINISHED 01:36.80
4 Josh Romeo FINISHED 01:35.56
3 Travis Rosen FINISHED 01:29.97
2 David "Flip" Rodriguez FINISHED 01:27.66
1 Drew Dreschel FINISHED 01:08.29

Miami FinalsEdit

  1. *Rokudantobi
  2. ^Log GripShoushi (Utility Pole Slider)
  3. ^Danchigaubou
  4. ^Slider Jump
  5. ^Climbing BarsUltimate Plank fusion (Ladder Peg)
  6. Soritatsu Kabe
  7. Salmon Ladder
  8. ^Spider Flip (Ledge Jump)
  9. ^Iron PaddlerArm Bike fusion (Rolling Steel)
  10. ^Spider Climb
Miami Finalists:
Ranking Competitor Obstacle Time
15 Josh Romeo (7) Salmon Ladder 01:46.88
14 John Walker (7) Salmon Ladder 01:45.37
13 Joseph Rosello (7) Salmon Ladder 01:33.70
12 Jonathan Brown (7) Salmon Ladder 01:24.00
11 Brandon Smith (7) Salmon Ladder 01:21.00
10 Idoko Abuh (9) Rolling Steel 02:42.15
9 Grant David (9) Rolling Steel 02:41.20
8 Ryan Stratis FINISHED 04:04.90
7 Jason Soares FINISHED 04:02.43
6 Yev Kouchnir FINISHED 03:30.00
5 Tukrong Klengdong FINISHED 03:26.73
4 Travis Rosen FINISHED 03:20.67
3 William Brown FINISHED 03:17.50
2 Flip Rodriguez FINISHED 02:31.00
1 DREW DRESCHEL FINISHED 02:29.93

Denver City TournamentEdit

Denver QualifierEdit

  1. *Rokudantobi
  2. *Rolling Maruta
  3. ^Fuandou
  4. ^Jump Hang Kai
  5. ^Delta Bridge (Grip Hang)
  6. Soritatsu Kabe
Ranking Competior Obstacle Time
48 Jonathan Morin FINISHED 03:16.75
47 Travis Paecht FINISHED 03:07.76
46 Brady Dunkley FINISHED 02:50.45
45 Jose Rodriguez FINISHED 02:31.02
44 Adam Parkhurst FINISHED 02:29.96
43 Rashad Richardson FINISHED 02:05.15
42 Sam Sann FINISHED 02:04.90
41 Alan Moreno FINISHED 02:04.36
40 Josh Kronberg FINISHED 02:03.14
39 Spencer Labatt FINISHED 02:02.28
38 Terry Cossey FINISHED 02:01.77
37 LeEarl Rugland FINISHED 02:01.66
36 Joel Wymore FINISHED 02:00.26
35 Jason Williams FINISHED 01:58.40
34 Keith Peters FINISHED 01:57.15
33 Micah Soelberg FINISHED 01:57.01
32 Matthew Derouen FINISHED 01:56.85
31 Logan Dooley FINISHED 01:56.02
30 James Winter FINISHED 01:55.90
29 Alexander Nicholas FINISHED  01:55.64
28 Jehan Martinez FINISHED 01:53.58
27 Jason Sawyer FINISHED 01:52.91
26 Andres De La Rosa FINISHED 01:52.28
25 Andrew Treble FINISHED 01:51.19
24 Jim Eckhart FINISHED 01:50.39
23 Graham Watanabe FINISHED 01:50.03
22 Stephen Volcko FINISHED 01:45.07
21 Chris Calhoun FINISHED 01:44.45
20 Isaac Caldiero FINISHED 01:42.07
19 Colby Frontiero FINISHED 01:40.95
18 Tremayne Dortch FINISHED 01:40.46
17 Josh Grant FINISHED 01:39.75
16 Jeremy Hanson FINISHED 01:35.08
15 Kyle Sinacori FINISHED 01:34.65
14 Noah Mittman FINISHED 01:34.62
13 Connor Moyer FINISHED 01:34.50
12 Brian Arnold FINISHED 01:30.14
11 Camilo Brokaw FINISHED 01:27.06
10 Trevor 'Tre" Vaughn FINISHED 01:25.86
9 Josh Cook FINISHED 01:14.59
8 Caleb Garnham FINISHED 01:14.05
7 Casey Finley FINISHED 01:08:41
6 Lorin Ball FINISHED 01:02:52
5 Paul Kasemir FINISHED 00:59.90
4 Chris Romrell FINISHED 00:59.19
3 Jake Smith FINISHED 00:55.73
2 Amos Rendao FINISHED 00:55.00
1 Brandon Douglass BEST TIME 00:46.50

Denver FinalEdit

  1. *Rokudantobi
  2. *Rolling Maruta
  3. ^Fuandou
  4. ^Jump Hang Kai
  5. Triple ^Delta Bridge (Grip Hang)
  6. Soritatsu Kabe
  7. Salmon Ladder
  8. *Devil Steps (Floating Stairs)
  9. ^Hariyama (Pole Grasper)
  10. ^Spider Climb
Denver Finalists
Rank Competitor Obstacle Time
15 Josh Grant (8) Floating Stairs 02:43.22
14 Camilo Brokaw (8) Floating Stairs 02:39.19
13 Caleb Garnham (8) Floating Stairs 02:01.38
12 Jake Smith (8) Floating Stairs 01:53.83
11 Lorin Ball (8) Floating Stairs 01:45.18
10 Chris Romrell (8) Floating Stairs 01:41.74
9 Andres De La Rosa (9) Pole Grasper 03:01.22
8 Kyle Sinacori (9) Pole Grasper 02:25.17
7 Tremayne Dortch (9) Pole Grasper 02:21.93
6 Casey Finley (9) Pole Grasper 02:00.57
5 Colby Fronteiero FINISHED 04:17.20
4 Isaac Caldiero FINISHED 04:03.43
3 Brian Arnold FINISHED 03:50.43
2 Josh Cook FINISHED 03:47.83
1 Paul Kasemir FINISHED 03:19.50


National FinalsEdit

Like last time, it was held in Vegas and each city was noted with a different color. Blue for Venice, Red for Baltimore, Yellow for Miami, and Green for Denver.

Stage 1Edit

Obstacles:

  1. ^Jyunidantobi (8) (Timbers)
  2. ^Cycling Road / Giant Swing fusion (Giant Cycle)
  3. ^Rope Glider
  4. Jumping Spider
  5. Half Pipe Attack
  6. Soritatsu Kabe (Warped Wall)
  7. Spin Bridge
  8. Tarzan Rope
  9. Rope Ladder

Time Limit: 130 Seconds

Result:

Number Name (Age) Qualification City Profile Result Notes
1 Camilo Brokaw (25) 14th Denver Parkour Instructor 3. Rope Glider First to clear Giant Cycle.
2 JB Douglas (25) 3rd Venice Gymnastics Instructor 4. Jumping Spider
3 Marc Namie (34) Wildcard Baltimore Flight Instructor 4. Jumping Spider First Wildcard to attempt Stage 1 in 2013.
4 Jason Soares (23) 7th Miami MMA Fighter 4. Jumping Spider
5 Erika Schwarz (27) Wildcard Venice Aerialist and Performer 1. Jyunidantobi First woman to attempt Stage 1 in 2013.
6 Tukrong "T.K." Klengdong (22) 5th Miami Promotions Assistant 4. Jumping Spider
7 Adam Grossman (29) 13th Baltimore Naval Engineer 7. Spin Bridge First to clear the Jumping Spider in 2013.
8 Jamie Vanacore (28) Wildcard Baltimore Coast Guard Rescue Swimmer 2. Giant Cycle
9 Dan Moschella (25) 7th Baltimore Carpenter 4. Jumping Spider
10 Travis Weinand (29) 12th Baltimore Artist Clear (02.30 seconds left)
11 Sean Bennett (41) Wildcard Miami Creative Art Director 1. Jyunidantobi
12 Justin Walcker (23) 12th Venice Network Administrator 4. Jumping Spider
13 Tremayne Dortch (27) 7th Denver Personal Trainer 4. Jumping Spider
14 Michelle Warnky (29) Wildcard Baltimore Personal Trainer 2. Giant Cycle
15 Michael Bernardo (33) Wildcard Baltimore Firefighter 5. Half Pipe Attack
16 Mike Maitem Wildcard Baltimore Nuclear Medicine Technologist 4. Jumping Spider Digest
17 James Eggiman 5th Venice Engineering Student 4. Jumping Spider Digest
18 Christopher Romrell (24) 10th Denver Stuntman Clear (24.86 seconds left)
19 Ryan Stratis (29) 8th Miami Personal Trainer 4. Jumping Spider Placed 40th on Stage 1.
20 Colby Frontiero (30) 5th Denver English Teacher 4. Jumping Spider
21 Elet Hall (23) Wildcard Baltimore Ski Lift Operator Clear (39.25 seconds left)
22 Leila Noone Wildcard Baltimore 1. Timbers Digest
23 Levi Keller (27) 13th Venice Pole Vaulter & Personal Trainer 4. Jumping Spider Digest
24 Brandon Smith 11th Miami Firefighter 4. Jumping Spider Digest
25 Lorin Ball (26) 11th Denver Gym Owner Clear (38.62 seconds left)
26 Dustin Rocho (34) 2nd Venice CPR Instructor 4. Jumping Spider
27 Dan Galiczynski (25) 1st Baltimore Gymnastics Coach 4. Jumping Spider
28 Kyle Sinacori (21) 8th Denver Breakdancing Preacher Clear (07.60 seconds left)
29 Josh Cook (26) 2nd Denver Carpet Installer Clear (26.03 seconds left)
30 David Campbell (36) 4th Venice Sound Engineer 9. Rope Ladder Time Out.
31 James McGrath (26) 1st Venice Personal Trainer Clear (38.47 seconds left)
32 Jeffery Tan (26) 5th Baltimore Rope Access Technician 4. Jumping Spider
33 Dan Mast (24) 8th Venice Stuntman 2. Giant Cycle
34 Joyce Shahboz (41) Wildcard Miami Physical Therapist 4. Jumping Spider
35 Jonathan Brown (21) 12th Miami Lifeguard 4. Jumping Spider Digest
36 Will Roberts (27) 15th Venice Personal Trainer 4. Jumping Spider Digest
37 Jake Smith (25) 12th Denver Freerunning Instructor 4. Jumping Spider Digest
38 Joseph Rosello (30) 13th Miami Firefighter 5. Half Pipe Attack
39 Idoko Abuh (23) 10th Miami Audio Engineer Clear (01.98 seconds left)
40 Nika Muckelroy (26) Wildcard Denver Metallurgical Engineer 2. Giant Cycle
41 Joe Moravsky (24) 2nd Baltimore Weatherman Clear (36.23 seconds left)
42 James Sclar (29) 6th Venice Culinary Student 4. Jumping Spider
43 Jamie Rahn (25) 8th Baltimore Children’s Party Entertainer Clear (19.26 seconds left)
44 David Slovenski (23) 9th Baltimore Track Coach 4. Jumping Spider Digest
45 Tony Reddick (35) Wildcard Venice Firefighter 4. Jumping Spider Digest
46 Mila Lazerich (26) Wildcard Baltimore Former Gymnast/Personal Trainer 2. Giant Cycle Digest
47 Andrew Lowes (30) 6th Baltimore Gymnastics Coach 9. Rope Ladder Time Out. Hit button 3 tenths of a second too late.
48 Paul Kasemir (26) 1st Denver Software Engineer Clear (22.34 seconds left)
49 Mario Mendoza (40) 14th Venice General Contractor/Rock Climber/Free Diver 4. Jumping Spider
50 Michael Needham (28) 11th Baltimore Landscaper 2. Giant Cycle
51 Josh Romeo (22) 15th Miami Criminology/Psychology Student 7. Spin Bridge
52 Michael Silenzi (26) 4th Baltimore Former Competitive Gymnast/Physical Therapist 4. Jumping Spider
53 Laura Kisana (28) Wildcard Denver Barista/Girlfriend of Isaac Caldiero 2. Giant Cycle
54 Noah Kaufmann (38) Wildcard Venice ER Physician / Rock Climber Clear (14.10 seconds left)
55 Sam Sann (46) Wildcard Denver Hair Stylist/Gym Owner 2. Giant Cycle
56 Grant David (24) 9th Miami Former Gymnast/Acrobatic Performer 5. Half Pipe Attack
57 William Brown (28) 3rd Miami Power Plant Manager Clear (22.73 seconds left)
58 Josh Grant 15th Denver Kung Fu Black Belt/Engineering Student 4. Jumping Spider Digest
59 Briggs Schnieder Wildcard Miami Pizza Server 4. Jumping Spider Digest
60 Kelvin Antoine (54) Wildcard Venice Forklift Operator/Mt.Midoriyama Veteran 4. Jumping Spider Digest
61 Luke Carson (23?) 10th Venice Dairy Farmer 4. Jumping Spider Digest
62 Isaac Caldiero (31) 4th Denver Rock Climber/Boyfriend of Laura Kisana 4. Jumping Spider Failed Spider Walk portion of the obstacle.
63 Casey Finley (30) 6th Denver World Champion Tumbler/Gym Owner/Father/Brent Steffensen`s Friend Clear (18.70 seconds left)
64 Lance Pekus (28) 11th Venice Rancher 4. Jumping Spider
65 Jesse La Flair (29) 7th Venice Parkour Athlete Clear (26.97 seconds left)
66 Andres De La Rosa (38) 9th Denver Personal Trainer Clear (04.24 seconds left) Digest
67 Thomas Hall Wildcard Miami 6. Soritatsu Kabe Digest
68 Jessie Graff (29) Wildcard Venice Stuntwoman/Only Woman ever to attempt a City Finals Course 4. Jumping Spider
69 Brian Arnold (35) 3rd Denver Nursing Home Maintenance Director Clear (03.64 seconds left)
70 Kacy Catanzaro (23) Wildcard Venice Obstacle Course Trainer / Girlfriend of Brent Steffensen 2. Giant Cycle
71 Yev Kouchnir (34) 6th Miami Photographer/Former Marine Clear (09.67 seconds left)
72 Brian Wilczewski (21) 3rd Baltimore Brother of Chris Wilczewski 1. Timbers Placed 85th on Stage 1.
73 Tim Sheiff (25) 10th Baltimore Freerunner 4. Jumping Spider
74 Sean Morris (25) Wildcard Miami Cinematographer 5. Half Pipe Attack Foot touched water.
75 Travis Rosen (39) 4th Miami Former Gymnast/Stock Market Investor Clear (13.50 seconds left)
83 Drew Dreschel (24) 1st Miami Car Dealership GM Clear (21.63 seconds left)
84 David Rodriguez (23) 2nd Miami Freerunning Instructor 4. Jumping Spider
85 Brent Steffensen (33) Wildcard Venice Obstacle Course Trainer/Boyfriend of Kacy Catanzaro Clear (30.36 seconds left)
76 Brian Kretsch 9th Venice Retail Associate 4. Jumping Spider All cut
77 Seth Caskey 15th Baltimore 9. Rope Ladder All cut
78 Michael Pericoloso 14th Baltimore 4. Jumping Spider All cut
79 John Walker III 14th Miami 4. Jumping Spider All cut
80 Caleb Garnham 13th Denver 6. Soritatsu Kabe All cut
81 Graham Watanabe Wildcard Denver 6. Soritatsu Kabe All cut
82 Jason Williams Wildcard Denver 4. Jumping Spider All cut
Total 85 Attempts 21 Clears

Stage 2Edit

Obstacles:

  1. Hang Slider related to the (Cross Slider)
  2. Double Salmon Ladder
  3. Unstable Bridge
  4. Balance Tank
  5. Metal Spin
  6. Wall Lifting (Wall Lift)

Time Limit: 125 Seconds

Results:

Number Name (Age) Rank City Profile Result Notes
10 Travis Weinand (29) 12th Baltimore Artist Clear(10.13 second left)
18 Chris Romrell (24) 10th Denver Stuntman 3. Unstable Bridge Placed 10th on Stage 2.
21 Elet Hall(23) Wildcard Baltimore Ski Lift Operator 2. Double Salmon Ladder Digest
25 Lorin Ball (26) 11th Denver Gym Owner 3. Unstable Bridge Digest
28 Kyle Sinacori (21) 8th Denver Breakdancing Preacher 2. Double Salmon Ladder Digest
29 Josh Cook (26) 2nd Denver Carpet Installer 2. Double Salmon Ladder 1st rung.
31 James McGrath (26) 1st Venice Personal Trainer Clear (35.66 second left) Digest
39 Idoko Abuh (23) 10th Miami Audio Engineer Clear (28.70 second left)
41 Joe Moravsky (24) 2nd Baltimore Weatherman Clear (17.70 second left) First northeasterner ever to complete Stage 2.
43 Jamie Rahn (25) 8th Baltimore Children's Party Entertainer 2. Double Salmon Ladder Placed 17th on Stage 2.
48 Paul Kasemir (26) 1st Denver Software Engineer 2. Double Salmon Ladder Placed 13th on Stage 2.
54 Noah Kaufmann (38) Wildcard Venice ER Physician 2. Double Salmon Ladder Transition to 2nd ladder.
57 William Brown (28) 3rd Miami Power Plant Manager 2. Double Salmon Ladder Digest
63 Casey Finley (30) 6th Denver Gymnastics Coach Clear (41.38 second left) Digest
65 Jesse La Flair (29) 7th Venice Parkour Athlete 2. Double Salmon Ladder Transition to 2nd ladder.
66 Andres De La Rosa (38) 9th Denver Personal Trainer 5. Metal Spin Placed 8th on Stage 2.
69 Brian Arnold (35) 3rd Denver Nursing Home Maintenance Director Clear (26.23 seconds left) 
71 Yev Kouchnir (34) 6th Miami Photographer 2. Double Salmon Ladder Digest
75 Travis Rosen (38) 4th Miami Stock Market Investor Clear (05.17 seconds left)
76 Drew Drechsel (24) 4th Miami Car Dealership GM 3. Unstable Bridge Placed 11th on Stage 2.
78 Brent Steffensen (33) Wildcard Venice Obstacle Course Trainer 2. Double Salmon Ladder Placed 14th on Stage 2.
21 Attempts 7 Clears

Stage 3Edit

ObstaclesEdit

  1. Roulette Cylinder
  2. Doorknob Grasper
  3. Floating Boards
  4. Ultimate Cliffhanger
  5. Bungee Rope Climb
  6. Hang Climbing (Hang Climb)
  7. Spider Flip
  8. Flying Bar

ResultsEdit

Number Name (Age) Rank City Profile Result Notes
10 Travis Weinand (29) 12th Baltimore Artist 2.Doorknob Grasper Third knob.
31 James McGrath (26) 1st Venice Personal Trainer 3. Floating Boards Only Venice contestant to make it to Stage 3. Transition to 2nd board.
39 Idoko Abuh (23) 10th Miami Audio Engineer 1. Roulette Cylinder Made it to the end, but lost his grip.
41 Joe Moravsky (24) 2nd Baltimore Weatherman 3. Floating Boards Transition to fourth board.
63 Casey Finley (30) 6th Denver Gymnastics Coach 1. Roulette Cylinder Transition to Doorknob Grasper.
69 Brian Arnold (35) 3rd Denver Nursing Home Maintenance Director 8. Flying Bar First American to complete the Hang Climbing and Spider Flip.
75 Travis Rosen (38) 4th Miami Stock Market Investor 3. Floating Boards First board.
7 Attempts 0 Clears

USA vs Japan SpecialEdit

On Monday, January 13, 2014 American Ninja Warrior: USA vs. Japan aired on NBC. Five athletes from each country battled each other on the course for a trophy. Team USA had Brian Arnold, Travis Rosen, James McGrath, Brent Steffensen, and Paul Kasemir. Team Japan had Yamamoto Shingo, Urushihara Yuuji, Kanno Hitoshi, Matachi Ryo, and Asa Kazuma. Team USA won 6-0.

Around Wikia's network

Random Wiki