FANDOM


ANW4 Logo

American Ninja Warrior 4 was the fourth season of American Ninja Warrior, which was premiered on May 20th, 2012. For this season, Matt Iseman returned as the host for his third season, while Jonny Moseley and Angela Sun replaced Jimmy Smith and Alison Haislip as the co-host and sideline reporter respectively.

This season brought some major changes for the competition, compared to the past three American Ninja Warrior seasons:

  • Instead of just 1 region for qualifying round (held in Los Angeles/Venice Beach), there were 6 regions for qualifying round, held in 3 different cities (making the first time that qualifying round was held outside Los Angeles/Venice Beach). Those regions were:
    • Southwest region (held in Venice Beach),
    • Midwest region (held in Dallas),
    • Northeast region (held in Miami),
    • Northwest region (held in Venice Beach),
    • Midsouth region (held in Dallas), and
    • Southeast region (held in Miami).
  • During region qualifiers, the 30 competitors who completed the course (or made the furthest, in case of less than 30 competitors completed the course) in the fastest time would advance to region finals.
  • During region finals, the 15 competitors who completed the course (or made the furthest, in case of less than 15 competitors completed the course) in the fastest time would advance to Las Vegas national finals.
  • Las Vegas national finals featured a replica of SASUKE's Mount Midoriyama course, with 4 stages in all.
  • Staring on this season, American Ninja Warrior is aired on NBC (along with G4 until the next season, before G4's defunction in 2014).

Region Qualifiers

Southwest Region Qualifiers

Original Air Date: May 20th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
*Log Grip
^Spinning Log
Jump Hang
^Devil Steps
Warped Wall

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Brent Steffensen Stuntman Clear (0:50.10)
2nd Dan Mast Stuntman Clear (0:53.65)
3rd Remi Bakkar Acrobat Clear (0:54.10)
4th Jesse La Flair Stuntman/Parkour Athlete Clear (0:54.15)
5th Shane Daniels Freeruning Coach Clear (0:54.58)
6th Paul Darnell Stuntman Clear (1:01.01)
7th Michael "Frosti" Zernow Professional Freerunner Clear (1:01.52)
8th Derek Nakamoto Engineering Student Clear (1:04.46) Digest.
9th Dorian Cedars Cheer Coach/Realtor Clear (1:05.95)
10th Rick Pitcher Firefighter Clear (1:06.28) Digest.
11th Daron Payne Insurance Agent Clear (1:11.94) Digest.
12th Ronnie Shalvis, Jr. Construction Worker Clear (1:12.54)
13th Ryan Thompson I.T. Training Specialist Clear (1:13.97)
14th Dustin Rocho CPR Instructor Clear (1:16.44) Digest.
15th Vincent Gorby Clear (1:17.50) Digest.
16th Ryan Cousins 3D Artist Clear (1:18.88) Digest.
17th Joseph "Jo" Paloma Stuntman Clear (1:20.54) Digest.
18th Kole Stevens Navy Firearms Instructor Clear (1:22.27)
19th Chad Simpson Film Production Clear (1:23.73)
20th Evan Dollard Writer/Host Clear (1:28.00) Digest.
21st Will Roberts Personal Trainer Clear (1:32.05) Digest.
22nd Dylan Curry Clear (1:43.56) Digest.
23rd Seddrick Bassett Clear (1:47.76) Digest.
24th Victor Rivera Clear (1:51.15) Digest.
25th Kody Klein Clear (1:59.89) Digest.
26th Kelvin Antoine Forklift Operator Clear (2:29.97) Oldest competitor in American Ninja Warrior history to complete the region qualifiers course (at 53 years old), until Jon Stewart during American Ninja Warrior 8's Oklahoma City qualifiers (at 54 years old).
27th Caine Sinclair Stuntman 6. Warped Wall (0:44.40) Digest.
28th Matthew Conway Environmental Scientist 6. Warped Wall (0:45.78) Digest.
29th Travis Brewer Businessman 6. Warped Wall (0:48.94) Digest.
30th David Money Construction Worker 6. Warped Wall (0:49.53)


Midwest Region Qualifiers

Original Air Date: May 27th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
*Log Grip
Bridge of Blades
Jump Hang
^Curtain Slider
Warped Wall

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Andrew Karsen Test Technician Clear (1:00.91)
2nd Matthew Derouen Electronics Technician Clear (1:11.94)
3rd Joshua Grant Engineering Student Clear (1:12.30)
4th Stephen Volcko Unemployed Clear (1:18.86)
5th Zach Sokoloski High School English Teacher Clear (1:28.28)
6th Andrew Lowes Gymnastics Instructor Clear (1:43.97)
7th Nick Kostner Student/Motorcycle Mechanic Clear (1:48.48) Digest.
8th Kevin Arehart Acrobat Clear (2:01.27) Digest.
9th Cade Halada Desktop Support Technician Clear (2:01.46) Digest.
10th Adam Kezele Actor/Delivery Man Clear (2:07.50) Digest.
11th James Hardin Personal Trainer Clear (2:16.86) Hit his face at the Warped Wall.
12th Johnathan Morin Youth Pastor Clear (2:27.39)
13th Jack Morgan Gymnastics Coach 6. Warped Wall (0:35.76) Digest.
14th Eric Davies Executive Assistant 6. Warped Wall (0:45.73) Digest.
15th James Jacoy Construction Worker 6. Warped Wall (0:50.23) Digest.
16th Brent Haddock 6. Warped Wall (0:50.82) All cut.
17th Darrel Robertson Cook 6. Warped Wall (0:53.57) All cut.
18th Eric Sietsema Network Administrator 6. Warped Wall (0:54.50) Digest.
19th Will Dodd Cartoonist/Personal Trainer 6. Warped Wall (0:54.85)
20th Scott Robinson Salesman 6. Warped Wall (0:55.30) Digest.
21st Arthut Skov Sprinkler Installer 6. Warped Wall (0:56.17)
22nd Phillip Michou Mechanic's Assistant 6. Warped Wall (0:57.19)
23rd Michael Silenzi Student 6. Warped Wall (0:57.39) Digest.
24th David Seitz Lifeguard 6. Warped Wall (0:58.04) Digest.
25th George Murphy 6. Warped Wall (1:02.25) All cut.
26th Nickolas "Nick Lovin" Stephforn Truck Driver 6. Warped Wall (1:04.91) All cut.
27th Nate Aye Former Marine 6. Warped Wall (1:04.94) Digest.
28th Joshua Tate Handicap Trainer 6. Warped Wall (1:05.51) Digest.
29th Matt Laessig Internet Software Executive 6. Warped Wall (1:05.84)
30th Justin West Technician 6. Warped Wall (1:06.00) Digest.


Northeast Region Qualifiers

Original Air Date: June 3rd, 2012.

Obstacles

Quad Steps
*Log Grip
^Bungee Bridge
Jump Hang
Jumping Bars
^Wall Lift
Warped Wall

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Tim Shieff Professional Freerunner Clear (1:07.37)
2nd Michael Needham Golf Course Landscaper Clear (1:20.52)
3rd Chris Wilczewski Gym Owner Clear (1:20.70)
4th Elet Hall Freerunner Clear (1:33.08)
5th Phillip Pirollo Clear (1:35.24) Digest.
6th Jesse Villarreal Fisherman Clear (1:36.04)
7th Danny Johnson Visual Effects/Motion Graphics Artist Clear (1:38.60)
8th Yousel Garcia Paramedic Clear (1:41.21) Digest.
9th Travis Graves Parkour Coach Clear (1:42.04)
10th Luis Moco Stuntman Clear (1:47.38)
11th Jamie Rahn Artist/Physical Therapist Aide  Clear (1:52.62)
12th Gabe Arnold Clear (2:01.00) Digest.
13th Ryan Stevens Clear (2:01.24) Digest.
14th Mike Bernardo Firefighter Clear (2:04.75) Digest.
15th John Strzepek Program Manager Clear (2:06.09) Digest.
16th Christopher DiGangi Clear (2:41.91) Digest.
17th Travis Weinand Metal Rocker Clear (2:51.83) Digest.
18th Andrew Wood Clear (2:52.77) Digest.
19th Adam Kosak I.T. Consultant Clear (2:55.88) Digest.
20th Khalil Uqdah College Recruiter 7. Warped Wall (1:00.91)
21st Dan Galiczynski Gymnastics Coach 7. Warped Wall (1:01.67) Digest.
22nd John Sapinoso Parkour Instructor/Student 7. Warped Wall (1:03.93)
23rd Jeremy Allen Mensa Member 7. Warped Wall (1:15.80) Digest.
24th Bryan Edwards Sports Performance Coach 7. Warped Wall (1:20.76) Digest.
25th Michael Pericoloso Bartender 7. Warped Wall (1:22.28) Digest.
26th Shaun Antonio Parkour Instructor 7. Warped Wall (1:30.76) Digest.
27th Chris Swartz 7. Warped Wall (1:32.47) All cut.
28th Matt Mings Former Semi-pro Running Back 7. Warped Wall (1:35.16) Digest.
29th Bradley Smith, Jr. Bank Teller 7. Warped Wall (1:37.71) Digest.
30th Brad Martin Restaurant Manager 7. Warped Wall (1:42.54) Digest.


Northwest Region Qualifiers

Original Air Date: June 10th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
*Log Grip
^Spinning Log
Jump Hang
*Pipe Slider
Warped Wall

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st David Campbell Musician Clear (0:58.55)
2nd James McGrath Ice Cream Scooper Clear (1:01.87)
3rd Travis Furlanic Clear (1:08.37) Digest.
4th Justin Sweeney Student Clear (1:16.51)
5th James Sclar Former Marine/Student Clear (1:16.91) Digest.
6th Glenn Black Electrical Engineering Student Clear (1:23.92) Digest.
7th Nathan Sausedo Student Clear (1:24.91) Digest.
8th Josh Horsley Route-setter at Climbing Gym Clear (1:25.41)
9th Justin Walcker Security Guard Clear (1:25.64)
10th Brian Kretsch Retail Associate Clear (1:26.37) Digest.
11th Gunner Bahn Clear (1:27.28) Digest.
12th Kevan Reoli Parkour Instructor Clear (1:31.41) Digest.
13th Nicholas Frank Personal Trainer Clear (1:34.70) Digest.
14th J.B. Douglas Gymnastics Coach Clear (1:41.61) Digest.
15th Kyle Cochran Student/Cheer & Dance Coach Clear (1:42.64)
16th Patrick McGrath Financial Analyst Clear (1:51.84) James McGrath's elder brother.
17th Brian Unger Clear (1:56.46) Digest.
18th Angelo Dela Cruz Paper Manufacturer Clear (2:05.40) Digest.
19th Marcus Ramos Shoe Salesman Clear (2:15.33) Digest.
20th Michael Wenger Clear (2:20.02) Digest.
21st Andres De La Rosa Clear (2:20.05) Digest.
22nd Chris Miller Facebook Employee Clear (2:22.17) Digest.
23rd Carlos Solis Personal Trainer Clear (2:42.00) Digest.
24th Drew Howard Clear (3:06.15) Digest.
25th Richie Wight Clear (3:06.75) Digest.
26th Tom Hutchman Personal Trainer Clear (3:07.54)
27th Sean Noble Marine Biologist 6. Warped Wall (0:53.69) Digest.
28th Ben Snead Rock Climber/Carpenter 6. Warped Wall (0:57.36) Digest.
29th Joseph Duncan Security Guard 6. Warped Wall (1:02.10)
30th Michael Lee Warehouser 6. Warped Wall (1:02.19)
- Ben Musholt Physical Therapist Clear (1:55.12) Ben completed the region qualifiers course. However, he dislocated his shoulder while reaching the top of the Warped Wall. Therefore, he wasn't able to compete in region finals and withdrew from the competition.


Midsouth Region Qualifiers

Original Air Date: June 17th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
*Log Grip
Bridge of Blades
Jump Hang
^Rope Junction
Warped Wall

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st Paul Kasemir Software Engineer Clear (0:53.99)
2nd Jake Smith Telecommunications Technician Clear (0:54.32)
3rd Brandon Douglass Parkour Coach Clear (0:59.41)
4th Sat Khalsa Marketing Specialist Clear (1:02.91) Digest.
5th Lorin Ball Gymnastics Instructor Clear (1:05.60) Digest.
6th Josh Lobeck Gymnastics Coach/College Student Clear (1:07.50) All cut.
7th Luke Cash Gymnastics Coach Clear (1:11.30) Digest.
8th Joe Lobeck Gymnastics Teacher Clear (1:12.36) All cut. Josh Lobeck's elder brother.
9th George Dunwoody Car Stereo Installer Clear (1:14.55) Digest.
10th Jeremy Sanders Baker Clear (1:18.60) Digest.
11th Alan Connealy Chiropractor Clear (1:20.06) Digest.
12th Ahmed Toure Youth Rock Climbing Coach Clear (1:20.37)
13th Stephen Solt Personal Trainer Clear (1:24.06) Digest.
14th Brian Arnold Maintenance Director Clear (1:30.56) Digest.
15th Arnold Risvik Machine/Fabrication Shop Owner Clear (1:32.74)
16th James Wyatt Operations Manager Clear (1:40.44) All cut.
17th Kevin Klein Fitness Instructor Clear (1:40.82) Digest.
18th Todd Stair Mechanical Engineer Clear (1:46.04)
19th Josh Kronberg Artist Clear (1:58.87) Digest.
20th Bob Pondrom Personal Trainer Clear (2:05.86) Digest.
21st Miguel Gonzalez Gymnastics Coach Clear (2:08.73)
22nd Tremayne Dortch Personal Trainer Clear (2:15.14)
23rd Jaret Salas Student 6. Warped Wall (0:43.68) Digest.
24th Angel Flores Gymnastics Coach 6. Warped Wall (0:44.81)
25th David Cabrera Mobile Phone Salesman 6. Warped Wall (0:49.63)
26th Nathaniel Spencer Former Pro Golfer 6. Warped Wall (0:50.46) Digest.
27th Justin D'Avila Stuntman 6. Warped Wall (0:51.12) All cut.
28th Michael Cusic Salesman 6. Warped Wall (0:51.63) All cut.
29th Justin Dickstein Firefighter 6. Warped Wall (0:53.43) All cut.
30th Eric Eischen Computer Technician 6. Warped Wall (0:54.88) All cut.


Southeast Region Qualifiers

Original Air Date: June 24th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
*Log Grip
^Bungee Bridge
Jump Hang
^Swing Circle
^Wall Lift
Warped Wall

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)

Results

Place Name Profile Result Notes
1st David "Flip" Rodriguez Freeruning Coach Clear (0:57.34)
2nd Drew Drechsel Used Car Lot Marketing Manager Clear (1:02.24)
3rd Sean Morris Promoter Clear (1:09.79) Digest.
4th Travis Rosen Stock Market Investor Clear (1:16.26)
5th Ben Wicks Acrobat/Entertainer Clear (1:18.57)
6th Thomas Hall College Student Clear (1:24.45) Digest.
7th Bull Bullard Harlem Globetrotter Clear (1:27.55)
8th William Brown Power Plant Manager Clear (1:28.92) Digest.
9th Kamerion Wimbley NFL Football Player Clear (1:30.87)
10th Tony Reddick Firefighter/Paramedic Clear (1:31.16)
11th Brendan Kelly Clear (1:33.11) Digest.
12th Toshio Sidney-Ando Physical Therapy Student Clear (1:34.58)
13th Colton Sansum Personal Trainer Clear (1:36.00) Digest.
14th Gabriel Cortes Clear (1:36.36) Digest.
15th Andy Taylor Electrician Clear (1:42.75) Digest.
16th Dante Mucherino Body Piercer Clear (1:46.22)
17th Michael Eckert Clear (1:47.36) Digest.
18th Adam Grossman Navy Engineer Clear (1:49.08) Digest.
19th Logan Cruz Paramedic Clear (1:51.41) Digest.
20th Adam Hughes Firefighter Clear (1:56.69) Digest.
21st Kyle Stokes Caterer Clear (2:16.33) Digest.
22nd Jared "J.J." Woods Freerunning Instructor 7. Warped Wall (0:51.58) All cut.
23rd Amos Rendao Parkour Instructor 7. Warped Wall (0:54.36) All cut.
24th Niko Bogucki 7. Warped Wall (0:58.05) All cut.
25th Timothy Oliphant 7. Warped Wall (1:04.82) All cut.
26th Paul O'Connor Water Skier 7. Warped Wall (1:08.86) All cut.
27th Patrick Cusic 7. Warped Wall (1:08.94) All cut.
28th Arthur Hinton 7. Warped Wall (1:10.33) All cut.
29th Ryan Saegert 7. Warped Wall (1:11.59) All cut.
30th Jacob Siler Student/Gymnastics Coach 7. Warped Wall (1:13.78)

Region Finals

Southwest Region Finals

Original Air Date: May 21st, 2012.

Obstacles

Quad Steps
Log Grip
Spinning Log
Jump Hang
Devil Steps
Warped Wall
Salmon Ladder
^Arm Rings
Cargo Climb

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 20th Evan Dollard Writer/Host Clear (3:03.99)
2nd 4th Jesse La Flair Stuntman/Parkour Athlete Clear (3:04.99)
3rd 18th Kole Stevens Navy Firearms Instructor Clear (3:07.82)
4th 3rd Remi Bakkar Acrobat Clear (3:12.74) Digest.
5th 1st Brent Steffensen Stuntman Clear (3:18.03)
6th 19th Chad Simpson Film Production Clear (3:20.27) All cut.
7th 8th Derek Nakamoto Engineering Student Clear (3:36.17)
8th 9th Dorian Cedars Cheer Coach/Realtor Clear (3:36.78) Digest.
9th 6th Paul Darnell Stuntman Clear (3:43.59) Digest.
10th 2nd Dan Mast Stuntman Clear (3:46.75)
11th 23rd Seddrick Bassett Clear (4:29.48) All cut.
12th 13th Ryan Thompson I.T. Training Specialist Clear (4:39.32)
13th 22nd Dylan Curry Clear (5:09.72) All cut.
14th 12th Ronnie Shalvis, Jr. Construction Worker 8. Arm Rings (1:32.05) Digest.
15th 7th Michael "Frosti" Zernow Professional Freerunner 8. Arm Rings (2:08.05)

Results of Other Region Finalists

Place Name Profile Result Notes
5th Shane Daniels Freeruning Coach 7. Salmon Ladder Digest.
10th Rick Pitcher Firefighter 6. Warped Wall
11th Daron Payne Insurance Agent 7. Salmon Ladder Digest.
14th Dustin Rocho CPR Instructor 4. Jump Hang Ruptured his eardrum after falling into the water.
15th Vincent Gorby 7. Salmon Ladder Digest.
16th Ryan Cousins 3D Artist 3. Spinning Log
17th Joseph "Jo" Paloma Stuntman 8. Arm Rings Digest.
21st Will Roberts Personal Trainer 3. Spinning Log
24th Victor Rivera 8. Arm Rings Digest.
25th Kody Klein 7. Salmon Ladder Digest.
26th Kelvin Antoine Forklift Operator 6. Warped Wall
27th Caine Sinclair Stuntman 8. Arm Rings Digest. 16th place.
28th Matthew Conway Environmental Scientist 6. Warped Wall Digest.
29th Travis Brewer Businessman 6. Warped Wall Digest.
30th David Money Construction Worker 8. Arm Rings


Midwest Region Finals

Original Air Date: May 28th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
Log Grip
Bridge of Blades
Jump Hang
Curtain Slider
Warped Wall
Salmon Ladder
^Lamp Grasper
Cargo Climb

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 2nd Matthew Derouen Electronics Technician Clear (2:25.28)
2nd 1st Andrew Karsen Test Technician Clear (3:15.47)
3rd 13th Jack Morgan Gymnastics Coach Clear (3:26.47) Digest.
4th 4th Stephen Volcko Unemployed Clear (3:35.97)
5th 21st Arthur Skov Sprinkler Installer Clear (3:45.53) Digest.
6th 23rd Michael Silenzi Student Clear (4:18.73) Digest.
7th 26th Nickolas "Nick Lovin" Stephforn Truck Driver Clear (4:30.27) Digest.
8th 12th Johnathan Morin Youth Pastor Clear (5:44.41)
9th 20th Scott Robinson Salesman 8. Lamp Grasper (1:28.12) All cut.
10th 19th Will Dodd Cartoonist/Personal Trainer 8. Lamp Grasper (1:32.36) Digest.
11th 3rd Joshua Grant Engineering Student 8. Lamp Grasper (1:43.28)
12th 6th Andrew Lowes Gymnastics Instructor 8. Lamp Grasper (1:53.96) Digest.
13th 27th Nate Aye Former Marine 8. Lamp Grasper (2:18.41) Digest.
14th 7th Nick Kostner Student/Motorcycle Mechanic 8. Lamp Grasper (2:54.60) Digest.
15th 9th Cade Halada Desktop Support Technician 8. Lamp Grasper (3:01.00) Digest.

Results of Other Region Finalists

Place Name Profile Result Notes
5th Zach Sokoloski High School English Teacher 6. Warped Wall Digest.
8th Kevin Arehart Acrobat 8. Lamp Grasper Digest.
10th Adam Kezele Actor/Delivery Man 7. Salmon Ladder Digest.
11th James Hardin Personal Trainer 7. Salmon Ladder Digest.
14th Eric Davies Executive Assistant 4. Jump Hang
15th James Jacoy Construction Worker 5. Curtain Slider All cut.
16th Brent Haddock 6. Warped Wall Digest.
17th Darrel Robertson Cook 4. Jump Hang His butt touched the water while climbing down the cargo net.
18th Eric Sietsema Network Administrator 6. Warped Wall Digest.
22nd Phillip Michou Mechanic's Assistant 8. Lamp Grasper Digest. 16th place.
24th David Seitz Lifeguard 5. Curtain Slider Digest.
25th George Murphy 7. Salmon Ladder Digest.
28th Joshua Tate Handicap Trainer 4. Jump Hang All cut.
29th Matt Laessig Internet Software Executive 6. Warped Wall
30th Justin West Technician 7. Salmon Ladder Digest.


Northeast Region Finals

Original Air Date: June 4th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
Log Grip
Bungee Bridge
Jump Hang
Jumping Bars
Wall Lift
Warped Wall
Salmon Ladder
^Cycle Road
Cargo Climb

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 1st Tim Shieff Professional Freerunner Clear (2:43.55)
2nd 10th Luis Moco Stuntman Clear (2:49.35)
3rd 21st Dan Galiczynski Gymnastics Coach Clear (2:49.84) Digest.
4th 3rd Chris Wilczewski Gym Owner Clear (2:56.30)
5th 4th Elet Hall Freerunner Clear (3:01.84) Digest.
6th 9th Travis Graves Parkour Coach Clear (3:21.46) Digest.
7th 6th Jesse Villarreal Fisherman Clear (3:32.70)
8th 16th Christopher DiGangi Clear (4:07.20) Digest.
9th 18th Andrew Wood 8. Salmon Ladder (1:31.60) Digest.
10th 7th Danny Johnson Visual Effects/Motion Graphics Artist 8. Salmon Ladder (1:32.50) Digest.
11th 29th Bradley Smith, Jr. Bank Teller 8. Salmon Ladder (1:45.11) Digest.
12th 5th Phillip Pirollo 8. Salmon Ladder (2:05.48) Digest.
13th 22nd John Sapinoso Parkour Instructor/Student 7. Warped Wall (1:02.03) Digest.
14th 28th Matt Mings Former Semi-pro Running Back 7. Warped Wall (1:09.77) Digest.
15th 25th Michael Pericoloso Bartender 7. Warped Wall (1:17.90) Digest.

Results of Other Region Finalists

Place Name Profile Result Notes
2nd Michael Needham Golf Course Landscaper 1. Quad Steps
8th Yousel Garcia Paramedic 5. Jumping Bars Digest.
11th Jamie Rahn Artist/Physical Therapist Aide  5. Jumping Bars 16th place.
12th Gabe Arnold 5. Jumping Bars Digest.
13th Ryan Stevens 5. Jumping Bars Digest.
14th Mike Bernardo Firefighter 5. Jumping Bars Digest.
15th John Strzepek Program Manager 5. Jumping Bars
17th Travis Weinand Metal Rocker 5. Jumping Bars Digest.
19th Adam Kosak IT Consultant 5. Jumping Bars Digest.
20th Khalil Uqdah College Recruiter 3. Bungee Bridge All cut.
23rd Jeremy Allen Mensa Member 5. Jumping Bars Digest.
24th Bryan Edwards Sports Performance Coach 5. Jumping Bars Digest.
26th Shaun Antonio Parkour Instructor 5. Jumping Bars All cut.
27th Chris Swartz 5. Jumping Bars All cut.
30th Brad Martin Restaurant Manager Unknown All cut.


Northwest Region Finals

Original Air Date: June 11th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
Log Grip
Spinning Log
Jump Hang
Devil Steps
Warped Wall
Salmon Ladder
^Arm Rings
Cargo Climb

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 2nd James McGrath Ice Cream Scooper Clear (2:12.21)
2nd 3rd Travis Furlanic Clear (2:28.56) Digest.
3rd 1st David Campbell Musician Clear (2:43.70)
4th 27th Sean Noble Marine Biologist Clear (3:16.51) Digest.
5th 15th Kyle Cochran Student/Cheer & Dance Coach Clear (3:19.32)
6th 4th Justin Sweeney Student Clear (3:25.44) Digest.
7th 8th Josh Horsley Route-setter at Climbing Gym Clear (3:48.76) Digest.
8th 7th Nathan Sausedo Student Clear (3:49.41) All cut.
9th 9th Justin Walcker Security Guard Clear (3:57.92) Digest.
10th 14th J.B. Douglas Gymnastics Coach Clear (3:59.35) All cut.
11th 12th Kevan Reoli Parkour Instructor Clear (4:12.37) All cut.
12th 28th Ben Snead Rock Climber/Carpenter Clear (4:44.05) Digest.
13th 10th Brian Kretsch Retail Associate Clear (5:07.02) All cut.
14th 11th Gunner Bahn Clear (5:14.94) All cut.
15th 16th Patrick McGrath Financial Analyst Clear (6:03.58) Digest.

Results of Other Region Finalists

Place Name Profile Result Notes
5th James Sclar Former Marine/Student 7. Salmon Ladder James completed the Salmon Ladder and fell at the Arm Rings. However, during the review, it was revealed that he grabbed the left side of the rungs while attempting the Salmon Ladder. Therefore, he was disqualified and credited for completing the Warped Wall.
6th Glenn Black Electrical Engineering Student 1. Quad Steps Digest.
13th Nicholas Frank Personal Trainer 6. Warped Wall All cut.
17th Brian Unger 6. Warped Wall All cut.
18th Angelo Dela Cruz Paper Manufacturer Unknown All cut.
19th Marcus Ramos Shoe Salesman 8. Arm Rings
20th Michael Wenger 5. Devil Steps Digest.
21st Andres De La Rosa Clear (6:40.10) All cut. 16th place.
22nd Chris Miller Facebook Employee 5. Devil Steps
23rd Carlos Solis Personal Trainer 3. Spinning Log
24th Drew Howard 1. Quad Steps Digest.
25th Richie Wight 5. Devil Steps Digest.
26th Tom Hutchman Personal Trainer 3. Spinning Log
29th Joseph Duncan Security Guard 3. Spinning Log
30th Michael Lee Warehouser 2. Log Grip Digest.


Midsouth Region Finals

Original Air Date: June 18th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
Log Grip
Bridge of Blades
Jump Hang
Rope Junction
Warped Wall
Salmon Ladder
^Lamp Grasper
Cargo Climb

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 1st Paul Kasemir Software Engineer Clear (2:23.22)
2nd 3rd Brandon Douglass Parkour Coach Clear (2:29.41)
3rd 14th Brian Arnold Maintenance Director Clear (2:30.72) Digest.
4th 23rd Jaret Salas Student Clear (2:43.41) Digest.
5th 17th Kevin Klein Fitness Instructor Clear (2:56.28) Digest.
6th 4th Sat Khalsa Marketing Specialist Clear (2:56.89)
7th 12th Ahmed Toure Youth Rock Climbing Coach Clear (2:59.70)
8th 6th Josh Lobeck Gymnastics Coach/College Student Clear (3:04.64)
9th 5th Lorin Ball Gymnastics Instructor Clear (3:20.52) Digest.
10th 2nd Jake Smith Telecommunications Technician Clear (3:45.40)
11th 20th Bob Pondrom Personal Trainer Clear (3:48.06)
12th 26th Nathaniel Spencer Former Pro Golfer Clear (3:50.80) Digest.
13th 16th James Wyatt Operations Manager Clear (3:57.82)
14th 22nd Tremayne Dortch Personal Trainer Clear (5:19.63) Digest.
15th 11th Alan Connealy Chiropractor 8. Lamp Grasper (1:38.11)

Results of Other Region Finalists

Place Name Profile Result Notes
7th Luke Cash Gymnastics Coach 7. Salmon Ladder Digest.
8th Joe Lobeck Gymnastics Teacher 8. Lamp Grasper 16th place.
9th George Dunwoody Car Stereo Installer 5. Rope Junction
10th Jeremy Sanders Baker 8. Lamp Grasper Digest.
13th Stephen Solt Personal Trainer 8. Lamp Grasper Digest.
15th Arnold Risvik Machine/Fabrication Shop Owner 7. Salmon Ladder
18th Todd Stair Mechanical Engineer 4. Jump Hang
19th Josh Kronberg Artist 6. Warped Wall Digest.
21st Miguel Gonzalez Gymnastics Coach 7. Salmon Ladder
24th Angel Flores Gymnastics Coach 6. Warped Wall Digest.
25th David Cabrera Mobile Phone Salesman 6. Warped Wall
27th Justin D'Avila Stuntman 8. Lamp Grasper Digest.
28th Michael Cusic Salesman 7. Salmon Ladder Digest.
29th Justin Dickstein Firefighter 6. Warped Wall Digest.
30th Eric Eischen Computer Technician 7. Salmon Ladder


Southeast Region Finals

Original Air Date: June 25th, 2012.

Obstacles

Quad Steps
Log Grip
Bungee Bridge
Jump Hang
Jumping Bars
Wall Lift
Warped Wall
Salmon Ladder
^Cycle Road
Cargo Climb

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Place Qualifying Place Name Profile Result Notes
1st 1st David "Flip" Rodriguez Freeruning Coach Clear (2:02.55)
2nd 2nd Drew Drechsel Used Car Lot Marketing Manager Clear (2:04.10)
3rd 4th Travis Rosen Stock Market Investor Clear (2:12.44) Digest.
4th 22nd Jared "J.J." Woods Freeruning Instructor Clear (2:19.19) Digest.
5th 17th Michael Eckert Clear (2:20.96) All cut.
6th 7th Bull Bullard Harlem Globetrotter Clear (2:27.41)
7th 3rd Sean Morris Promoter Clear (2:31.34) All cut.
8th 8th William Brown Power Plant Manager Clear (2:38.53) All cut.
9th 6th Thomas Hall College Student Clear (2:52.81) Digest.
10th 11th Brendan Kelly Clear (2:53.74) All cut.
11th 15th Andy Taylor Electrician Clear (2:58.30) Digest.
12th 18th Adam Grossman Navy Engineer Clear (3:01.12) All cut.
13th 24th Niko Bogucki Clear (3:27.19) All cut.
14th 10th Tony Reddick Firefighter/Paramedic Clear (3:28.50) Digest.
15th 26th Paul O'Connor Water Skier Clear (3:29.01) All cut.

Results of Other Region Finalists

Place Name Profile Result Notes
5th Ben Wicks Acrobat/Entertainer 9. Cycle Road
9th Kamerion Wimbley NFL Football Player Clear (4:25.08) 16th place.
12th Toshio Sidney-Ando Physical Therapy Student 8. Salmon Ladder
13th Colton Sansum Personal Trainer 8. Salmon Ladder Digest.
14th Gabriel Cortes 1. Quad Steps All cut.
16th Dante Mucherino Body Piercer Clear (4:28:08) All cut. 18th place.
19th Logan Cruz Paramedic 9. Cycle Road Digest.
20th Adam Hughes Firefighter 5. Swing Circle
21st Kyle Stokes Caterer 7. Warped Wall Digest.
23rd Amos Rendao Parkour Instructor 3. Bungee Bridge
25th Timothy Oliphant 7. Warped Wall Digest.
27th Patrick Cusic Clear (4:35.22) All cut. 19th place.
28th Arthur Hinton 1. Quad Steps Digest.
29th Ryan Saegert Clear (4:26.66) All cut. 17th place.
30th Jacob Siler Student/Gymnastics Coach 7. Warped Wall Digest.

Las Vegas National Finals

Each competitor who competed in Las Vegas national finals must wear clothes/attributes that represented his/her respective qualifying region.

Southwest Midwest Northeast Northwest Midsouth Southeast


Stage One

Original Air Date: July 8th, 2012; July 9th, 2012; July 16th, 2012.

Obstacles

^Step Slider
^Rolling Log
^Giant Swing
^Jumping Spider
^Half Pipe Attack
+Warped Wall
^Spinning Bridge
^Final Climb (Tarzan Rope + Rope Ladder fusion)

Time limit: 130 seconds.

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 4's Region Qualifiers/Finals Course)

Results

Name Region Rank Result Notes
Cade Halada Midwest 15th 4. Jumping Spider
Michael "Frosti" Zernow Southwest 15th 4. Jumping Spider
Tom Hutchman Northwest Wildcard 3. Giant Swing
Matt Mings Northeast 14th 4. Jumping Spider Digest.
Brian Kretsch Northwest 13th 4. Jumping Spider Digest.
Dylan Curry Southwest 13th 4. Jumping Spider Digest.
Andres De La Rosa Northwest 16th (Replacement for Patrick McGrath) 4. Jumping Spider Digest.
Ron Shalvis, Sr. Southwest Wildcard 4. Jumping Spider Digest.
Ronnie Shalvis, Jr. Southwest 14th 4. Jumping Spider
Paul O'Connor Southeast 15th 5. Half Pipe Attack
James Wyatt Midsouth 13th 5. Half Pipe Attack
Tony Reddick Southeast 14th 3. Giant Swing Digest.
Nate Aye Midwest 13th 3. Giant Swing Digest.
Alan Connealy Midsouth 15th 5. Half Pipe Attack Digest.
Tremayne Dortch Midsouth 14th 5. Half Pipe Attack Digest.
Marcus Ramos Northwest Replacement for Travis Furlanic 3. Giant Swing
Natalie Strasser Southwest Wildcard 2. Rolling Log
Ben Wicks Southeast Replacement for Andy Taylor 6. Warped Wall Digest. Timed out.
John Sapinoso Northeast 13th 6. Warped Wall Digest. Timed out.
Ryan Saegert Southeast 17th 6. Warped Wall Digest. Timed out.
Patrick Cusic Southeast 19th 6. Warped Wall Digest. Timed out.
Gunner Bahn Northwest 14th 5. Half Pipe Attack
Nathaniel Spencer Midsouth 12th Clear (00.00 seconds left)
Michael Pericoloso Northeast 15th 5. Half Pipe Attack Digest.
Nick Kostner Midwest 14th 8. Final Climb Digest. Timed out at the Rope Ladder.
Andrew Lowes Midwest 12th 7. Spinning Bridge Digest.
Phillip Pirollo Northeast 12th 7. Spinning Bridge
David Money Southwest 17th (Replacement for Sedrick Bassett) 8. Final Climb Timed out after reaching the Rope Ladder.
Bradley Smith, Jr. Northeast 11th 4. Jumping Spider
Joshua Grant Midwest 11th 7. Spinning Bridge
Ben Snead Northwest 12th Clear (22.98 seconds left)
Niko Bogucki Southeast 13th 6. Warped Wall Digest. Timed out.
Adam Grossman Southeast 12th 3. Giant Swing Digest.
Danny Johnson Northeast 10th Clear (27.69 seconds left) Digest.
Will Dodd Midwest 10th Clear (07.77 seconds left) Digest.
Kevan Reoli Northwest 11th 2. Rolling Log
Bob Pondrom Midsouth 11th 3. Giant Swing
Ryoga Vee Northwest Wildcard 6. Warped Wall
Andrew Wood Northeast 9th 1. Step Slider Digest.
Scott Robinson Midwest 9th 4. Jumping Spider Digest.
Brendan Kelly Southeast 10th 4. Jumping Spider
Dan Mast Southwest 10th 5. Half Pipe Attack
Paul Darnell Southwest 9th Clear (25.02 seconds left)
Ryan Thompson Southwest 12th 5. Half Pipe Attack
Thomas Hall Southeast 9th 7. Spinning Bridge Digest.
J.B. Douglas Northwest 10th Clear (12.50 seconds left) Digest.
Jake Smith Midsouth 10th 6. Warped Wall
Dorian Cedars Southwest 8th 8. Final Climb Timed out before hitting the buzzer.
Justin Walcker Northwest 9th 4. Jumping Spider
Joyce Shahboz Southeast Wildcard 2. Rolling Log
Jesse Villarreal Northeast 7th 7. Spinning Bridge
Christopher DiGangi Northeast 8th 4. Jumping Spider Digest.
Chad Simpson Southwest 6th 4. Jumping Spider Digest.
Nathan Sausedo Northwest 8th 2. Rolling Log Digest.
Nickolas "Nick Lovin" Stephforn Midwest 7th 7. Spinning Bridge
Sean Morris Southeast 7th 7. Spinning Bridge
Michael Silenzi Midwest 6th 6. Warped Wall Digest.
Josh Horsley Northwest 7th 6. Warped Wall Digest.
Travis Graves Northeast 6th 7. Spinning Bridge Digest.
Johnathan Morin Midwest 8th 4. Jumping Spider
Lorin Ball Midsouth 9th Clear (33.13 seconds left)
William Brown Southeast 8th 4. Jumping Spider Digest.
Sat Khalsa Midsouth 6th 7. Spinning Bridge Digest.
Risa Scott Midsouth Wildcard 1. Step Slider Digest.
Josh Lobeck Midsouth 8th Clear (03.92 seconds left) Digest.
Ahmed Toure Midsouth 7th Clear (22.07 seconds left)
Bull Bullard Southeast 6th 8. Final Climb Timed out at the Rope Ladder.
Derek Nakamoto Southwest 7th Clear (35.80 seconds left)
Kevin Klein Midsouth 5th 4. Jumping Spider
Stephen Volcko Midwest 4th 4. Jumping Spider
Michael Eckert Southeast 5th 4. Jumping Spider Digest.
Arthur Skov Midwest 5th 4. Jumping Spider Digest.
Selena Laniel Southwest Wildcard 4. Jumping Spider
Remi Bakkar Southwest 4th Clear (19.02 seconds left)
Jaret Salas Midsouth 4th 6. Warped Wall Digest.
Justin Sweeney Northwest 6th 7. Spinning Bridge Digest.
Jared "J.J." Woods Southeast 4th 5. Half Pipe Attack
Kelvin Antoine Southwest Wildcard 3. Giant Swing Lost his balance at the landing and went off the course.
Elet Hall Northeast 5th Clear (24.00 seconds left) Digest.
Chris Wilczewski Northeast 4th Clear (08.74 seconds left) Digest.
Brent Steffensen Southwest 5th Clear (29.00 seconds left)
Dan Galiczynski Northeast 3rd 4. Jumping Spider Digest.
Jack Morgan Midwest 3rd 4. Jumping Spider Digest.
Sean Noble Northwest 4th Clear (16.80 seconds left) Digest.
Kyle Cochran Northwest 5th 7. Spinning Bridge
Travis Rosen Southeast 3rd Clear (19.00 seconds left) Digest.
Brian Arnold Midsouth 3rd Clear (11.84 seconds left) Digest.
Kole Stevens Southwest 3rd Clear (27.67 seconds left)
Andrew Karsen Midwest 2nd 5. Half Pipe Attack
Luis Moco Northeast 2nd 6. Warped Wall Timed out. Injured his knee at the Giant Swing and Jumping Spider.
Jesse La Flair Southwest 2nd 4. Jumping Spider Digest.
Drew Drechsel Southeast 2nd Clear (23.92 seconds left)
Brandon Douglass Midsouth 2nd Clear (16.82 seconds left) Digest.
David Campbell Northwest 3rd 7. Spinning Bridge
Evan Dollard Southwest 1st Clear (11.90 seconds left)
Matthew Derouen Midwest 1st 1. Step Slider Digest.
James McGrath Northwest 1st Clear (18.39 seconds left) Digest.
Tim Shieff Northeast 1st 7. Spinning Bridge
Paul Kasemir Midsouth 1st Clear (21.71 seconds left)
David "Flip" Rodriguez Southeast 1st Clear (18.34 seconds left)
Seddrick Bassett Southwest 11th Withdrew Did not compete.
Travis Furlanic Northwest 2nd Withdrew Did not compete.
Patrick McGrath Northwest 15th Withdrew Did not compete.
Andy Taylor Southeast 11th Withdrew Did not compete.


Stage Two

Original Air Date: July 23rd, 2012.

Obstacles

^Slider Drop
^Double Salmon Ladder
*Unstable Bridge
^Balance Tank
^Metal Spin
+Wall Lift

Time limit: 105 seconds.

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course
* - Modified Obstacle (Compared to Previous American Ninja Warrior's Seasons)
+ - Modified Obstacle (Compared to American Ninja Warrior 4's Region Qualifiers/Finals Course)

Results

Name Region Rank Result Notes
Nathaniel Spencer Midsouth 12th 2. Double Salmon Ladder
Chris Wilczewski Northeast 4th 1. Slider Drop
Will Dodd Midwest 10th 2. Double Salmon Ladder Digest.
Sean Noble Northwest 4th 3. Unstable Bridge Fell at the dismount.
Brian Arnold Midsouth 3rd 4. Balance Tank
Evan Dollard Southwest 1st 2. Double Salmon Ladder
J.B. Douglas Northwest 10th 3. Unstable Bridge Transition to the second plank.
Brandon Douglass Midsouth 2nd 3. Unstable Bridge The grip gave out at the end of the first plank.
Travis Rosen Southeast 3rd 4. Balance Tank
Josh Lobeck Midsouth 8th 2. Double Salmon Ladder
Paul Kasemir Midsouth 1st 5. Metal Spin
Ben Snead Northwest 12th 2. Double Salmon Ladder Digest.
Elet Hall Northeast 5th 3. Unstable Bridge Digest. Transition to the second plank.
James McGrath Northwest 1st 1. Slider Drop
Remi Bakkar Southwest 4th 2. Double Salmon Ladder
Drew Drechsel Southeast 2nd 3. Unstable Bridge Fell at the dismount.
Ahmed Toure Midsouth 7th 4. Balance Tank
Danny Johnson Northeast 10th 2. Double Salmon Ladder Digest.
Brent Steffensen Southwest 5th Clear (00.03 seconds left)
Kole Stevens Southwest 3rd 1. Slider Drop Digest.
David "Flip" Rodriguez Southeast 1st 4. Balance Tank
Lorin Ball Midsouth 9th 2. Double Salmon Ladder Digest.
Paul Darnell Southwest 9th 3. Unstable Bridge
Derek Nakamoto Southwest 7th 5. Metal Spin


Stage Three

Original Air Date: July 23rd, 2012.

Obstacles

^Roulette Cylinder
^Doorknob Grasper
^Floating Boards
^Ultimate Cliffhanger
^Bungee Rope Climb
^Hang Climb
^Spider Flip
^Flying Bar

^ - New Obstacle in American Ninja Warrior Course

Results

Name Region Rank Result Notes
Brent Steffensen Southwest 5th 6. Hang Climb First American to complete the Ultimate Cliffhanger. Last Man Standing.